Quantcast
Channel: Comics Blog
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live

#1256: Dechberoucí Zázrak 10: Operace "Plán B" spuštěna - 75 %

$
0
0
Dechberoucí Zázrak 10: Operace "Plán B" spuštěna
Vydalo nakladatelství Czech News Center v roce 2016. Série "Dechberoucí Zázrak" je měsíčník. Vydání má 28 stran a prodává se na novinových stáncích za 49 Kč.

Scénář: Petr Macek
Kresba: Petr Kopl

Už jsme se dostali k desátému číslu? Opravdu? To nám to ale letí! Pokud se nepletu, tak finále první řady by se mělo konat na konci roku, tedy s dílem třináctým. To se člověku chce říct, že už jsme skutečně skoro na konci. Docela nám to uteklo a také se toho dost stalo, příběh se někam vyvinul a pořád se vyvíjí. Z hrdiny, který nevěděl, co si počít se svými schopnosti, se stal hrdina, který neví, co si počít se svým životem a především pak s veřejným míněním. Zázrak se totiž stal nepřítelem číslo jedna, protože unesl Honzu Daneše, což je jeho bratr, jenže samozřejmě skoro nikdo neví, že Zázrak je normální kluk a že má sourozence. Zázrak chtěl bratra zachránit, ale jeho touha pomoct se obrátila proti němu a on tak umožnil doktoru Faustovi, hlavnímu záporákovi, aby získal svoje vlastní tělo.

Ano, docela pěkně se nám to zašmodrchává. David, tedy Zázrak, si ani neuvědomuje, co se s jeho bratrem děje, ani netuší, že mu v budoucnu nejspíš bude muset čelit. Naletěl někomu, kdo je chytřejší než on a kdo je ve zle mnohem zběhlejší než Zázrak v pomáhání. Aby toho nebylo málo, tak se Zázrakův život skutečně sype. Magistr, který by ho měl učit, je na pokraji smrti, holky, které by mu mohli pomoct, nejsou zrovna nejlepším týmem, a to ani nemluvíme o tom, že osoba, která v současnosti Zázraka nejvíce nesnáší, je jeho vlastní matka. No, možná by si mohla podat ruku s Pérákem, protože ani to není největší Zázrakův fanda, i když to vypadá, že ho stalkuje. Jenže co by to bylo za superhrdinský komiks bez pořádných soubojů?

A když už jsme u těch soubojů, tak musím pro jednou skutečně vychválit kresbu Petra Kopla. Dobře, někde ještě budete mít pocit, že to bylo kresleno hodně rychle, ale třeba taková dvojstránka, na které je jeden velký panel (viz ukázka), kde se do sebe pouští Zázrak a Pérák, to je prostě paráda. Kromě toho, že je zde výborná koncepce, z které doslova sálá energie celého souboje, tak i ten velký panel je skvěle nakreslen a je v něm dynamika a síla. Pérák v záběrech, kde je vidět celé jeho tělo, vypadá strašně cool, i když je to starý pán. A to jsem ještě ani nezmínil, že následuje dvojstránka, v které se Petr také docela vyžil a hlavně Honzu Daneše nakreslil parádně hororově. To je výraz, který nechcete na dítěti vidět.

Scénář komiksu "Dechberoucí Zázrak 10: Operace "Plán B" spuštěna" přímo nestagnuje, vlastně vůbec nestagnuje, protože se toho stane dost a hodně vás navnadí na další dění, ale je to přesně ten typ čísla, po jehož přečtení chcete znát více odpovědí, chcete vědět, kdo vyhraje, jak to dopadne, jak se hrdinové z průseru dostanou, anebo jestli třeba nějakým způsobem nespojí síly, i když se do té doby nesnášeli. Série roste s každým dalším dílem, a i když se mi třebas předchozí díl líbil dějově trochu více, tak tenhle to zase vytahuje kresbou, která by se na oné dvojstránce hodila i na plakát. Děj, i když se dostal do trochu depresivní fáze, nepostrádá humor a pro fanoušky Stana Leeho je zde docela dobrý interní vtip. "Dechberoucí Zázrak 10: Operace "Plán B" spuštěna" baví a myslím, že to je jeho účel. Jen tak dál, Petrové.

Na Comics Blogu najdete recenze na sešity:
"Dechberoucí Zázrak 1: Magický počátek"
"Dechberoucí Zázrak 2: Golem Ničitel"
"Dechberoucí Zázrak 3: Bílá paní"
"Dechberoucí Zázrak 4: Zrození zla"
"Dechberoucí Zázrak 5: Smrt z rukou králů!"
"Dechberoucí Zázrak 6: Zrada v černé"
"Dechberoucí Zázrak 7: Návrat doktora Fausta"
"Dechberoucí Zázrak 8: Přijíždí Černá sanitka!"
"Dechberoucí Zázrak 9: Hon na Zázraka!"

#1257: Deadpool 1: Mrtví prezidenti - 70 %

$
0
0
Deadpool 1: Mrtví prezidenti (Deadpool: Dead Presidents)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Komiks původně vyšlo jako čísla 1 až 6 série "Deadpool". Souborné vydání vyšlo v roce 2013. České vydání má 136 stran a prodává se v plné ceně za 329 Kč.

Scénář: Gerry Duggan a Brian Posehn
Kresba: Tony Moore

Deadpool je zpátky, je v komiksu a je to dobře. Je vtipný, je šílený a děj je nádherně ujetý. Nakladatelství Crew vsadilo na to, že Deadpool zabodoval ve filmu - a že zabodoval na plné čáře! - a rozhodlo se, že je třeba tohoto "superhrdiny" více i v komiksu. A je to jen dobře. Kniha "Deadpool: Drákulova výzva" nasadil docela dobrou laťku, ale byla to přece jen minisérie. Stejně tak komiks "Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona", který mě osobně moc nesedl. Ale kniha "Deadpool 1: Mrtví prezidenti" už je součástí vlastní Deadpoolovy série, a to už je trochu jiná liga. Přece jenom tvůrci už musejí být dost dobří na to, aby udrželi pozornost a zájem diváků dlouhodobě. Asi se jim to i celkem povedlo, protože série měla nakonec 45 dílů, což není vůbec špatné. My jsme ale teprve na začátku.

Když se podíváte na obálku knihy "Deadpool 1: Mrtví prezidenti", řeknete si, že to skoro vypadá, jako kdyby ji kreslil. Geof Darrow. Když otevřete na první stránku, zjistíte, že obálky Geof Darrow skutečně kreslil. Ta jeho detailní kresba je prostě nezaměnitelná a vy si říkáte, jestli ho pořád baví vykreslovat každičkou linku. Jen se podívejte na tu hromadu nábojů a ty sliny z ještěří tlamy na obálce. To je prostě něco, co se jen tak nevidí a nad čím člověk žasne. Nemluvě o tom, že ono to prostě vypadá dobře. Ale tohle je jen takové parádní intro, které vás pak už zavádí k samotnému příběhu s Deadpoolem v hlavní roli.

Jak název "Deadpool 1: Mrtví prezidenti" napovídá, bude se děj točit kolem mrtvých prezidentů. Vzhledem k tomu, že se jedná o komiks americkým, budou to prezidenti, celkem logicky, právě američtí, a to i přesto, že hlavní postava je ve skutečnosti Kanaďan. Když se něco posere a nemrtví prezidenti začínají vstávat z hrobů, je jasné, že Captain America nebude první na ráně, kdo by se s nimi měl utkat. Respektive on první na ráně bude, ale neměl by být, protože muž, který na sobě nosí americké barvy, by neměl bojovat s muži, jako jsou George Washington a Abe Lincoln. Na to je potřeba trochu jiný cápek. Agentka Preston ze S.H.I.E.L.D.u dostává úkol se o tento problém postarat. A do oka jí nepadne nikdo jiný než Deadpool, který se právě prosekal břichem obrovského ještěra, aby záhy sejmul Franklina Delano Roosevelta na kolečkovém křesle.

S.H.I.E.L.D. musí být očividně dost zoufalý, když se snaží o naverbování právě Deadpoola, ale situace je taková, jaká je. A mrtví prezidenti, i když jsou to otcové zakladatelé, nejsou zrovna mírumilovnými tvory a jde jim o jedno jediné - chtějí vyhladit Zemi. Ne konkrétní stát, ale rovnou celou planetu, což vede k parádním scénám, třeba jako té, kdy se Ronald Reagan osobně rozhodne realizovat program Hvězdných válek. Ano, Deadpool se podívá i do kosmu. Gerry Duggan a Brian Posehn jsou zábavná dvojka a daří se jim udržet relativně vysokou laťku humoru, a to i přesto, že Deadpool nezavře hubu a sem tam se to jeho kecání jeví opravdu jen jako otravné. Dovedou ale využít danou situaci k tomu, aby na sebe vršili různé gagy, popkulturní odkazy i nějaké ty odkazy pro znalce historie. Deadpool je zábava a skutečně snad každý si v něm může najít něco vtipného.

Druhou stránkou komiksu "Deadpool 1: Mrtví prezidenti" je pak kresba Tonyho Moora, kterou budete znát z prvních "Živých mrtvých". Tady ho ale sledujeme v barvě a musí se mu nechat, že ani v barvě nic ze svého stylu neztrácí a dovede skvěle, i když do jisté míry zjednodušeně ztvárnit jednotlivé postavy. Když ale přijde na detaily, třeba Deadpoolův obličej, je to ještě o něco lepší. A musí se mu také nechat, že skvěle ztvárnil prezidenty, kdy většina z nich je rozeznatelná, a to i přesto, že si každého nepamatujete. S některými se určitě setkáte poprvé stejně jako Deadpool sám. Jestli bude série v tomhle skvělém tempu a s tímto humorem pokračovat, rozhodně se jedná o něco, co by mohlo čtenáře bavit.

Komiks "Deadpool 1: Mrtví prezidenti" zakoupíte na stránkách Crew.

#1258: Duchové mrtvých - 95 %

$
0
0
Duchové mrtvých (Edgar Allan Poe's Spirits of the Dead)
Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě v roce 2016. Vyšlo původně jako "Edgar Allan Poe's Spirits of the Dead" v roce 2014 u Dark Horse. České vydání má 224 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Richard Corben podle Edgara Allana Poea
Kresba: Richard Corben

Comics Centrum nevydává jen komiksy Na přání, ale vydává také další, které si nemusíte předplácet a které vám mohou vyrazit dech stejně jako oblíbené série "Goon"či "Ú.P.VO.". A právě jednu takovou knihu nakladatelství vydalo. Jedná se o knihu "Duchové mrtvých" autora Richarda Corbena. Skoro by se chtělo říct, že je to autorský komiks, protože Richard Corben si sám psal scénář a sám samozřejmě všechno kreslil, ale ono to zase tak jednoduché není, protože všechny příběhy jsou napsány a nakresleny podle básní a povídek Edgara Allana Poa, jednoho z nejznámějších, nejen žánrových amerických spisovatelů a především muže, který se zasloužil o to, aby se dál rozvíjela moderní podoba detektivky a hororu. Naštěstí právě ten horor je v knize "Duchové mrtvých" krásně patrný.

Richard Corben vzal pět básní a k tomu devět povídek a vytvořil podle nich komiksy, které jsou všechny temně atmosférické a které ve vás dovedou vzbudit nepříjemné pocity, kdy spojení slov a kresby je zde symbiotické. Skvěle se doplňují, nemluvě o tom, že Corben ještě zvolil speciální styl kdy pro většinu příběhů má postavu, která jimi prostupuje. Čarodějnici Mag, která příběhy komentuje, sem tam něco zahlásí, některý uzavře, v jiném má roli jako jedna z vedlejších postav. Knihu otevírá krátký příběh "Osamělý", kde se bizarně mísí realita se snem a vzpomínkou, kdy nevíte, co je skutečně pravda, což ale jen umocňuje temnou atmosféru adaptované básně. Následuje dějovější, ale také hororový příběh "Město v moři", kvůli kterému nečtěte úvod knihy od M. Thomase Ingeho, protože ten chlap tam spoileruje jako blázen a přijdete o pointu hned několika příběhů. "Město v moři" je pak parádní ukázkou lidské krutosti.

Nejinak je tomu v případě kraťasu "Spící", kde se muž vydává do mlhy i do minulosti, která se s ním musí nějakým způsobem vypořádat. I zde se projevuje lidská krutost, která jako kdyby neznala hranic. Mlha a pokřivené větve s ruinami v kontrastu s krásnou a honosnou minulostí, jen podtrhují depresivní vyznění celého básnického úvodu sbírky. "Dostaveníčko" se tváří jako příběh o matce, která nechce své dítě, ale Poe a Corben zde zacházejí hlouběji do lidské podstaty a k lásce. Ano, láska může mít skutečně různé podoby a lidé jsou pro ni ochotni udělat mnohé. Podobně je tomu v příběhu "Berenice", kde Corben využil svou kresbu, aby zde postavy nakreslil jako podivná lidská, ale někdy téměř až bezpohlavní stvoření, která v sobě skrývají zlo a nemusí být ani hluboko pod povrchem. Finále je hnusně krvavé, ale myslím to v dobrém smyslu. Tohle je něco, co na vás udělá dojem.

"Morella" je známý příběh, a je to vlastně také příběh o lásce a o tom, jak jsou někteří schopni jít za nepoznané hranice jen proto, aby dostali to, co chtějí. Pak už záleží jen na těch druhých, jestli si nespletou vaše jméno. Ženy jsou zde krásné, ale přesto celou dobu v povídce cítíte rozklad, který musí nakonec vybublat na povrch. "Stín" je jednou z těch povídek, kde má čarodějnice Mag více než jen roli uvaděčky. Vstupuje přímo do děje, účastní se ho, ale vlastně nadále zůstává pozorovatelkou. "Stín" je především atmosférický a Richard Corben může alespoň předvést, jak dovede nakreslit destrukci v různé podobě. Pak už následuje jeden z větších příběhů, konkrétně "Zánik domu Usherů". Je to také jeden z nejznámějších Poových příběhů a Richard Corben zde předvádí trochu jinou, více digitální kresbu, kdy se někdy úplně oprošťuje od černé linky. Kolorování je také specifické a je viditelně jiné v kontrastu s ostatními příběhy. Musím říct, že tady mě vývoj Corbenovy kresby na první pohled zaujal v tom smyslu, že jsem si všiml, jak je výrazně jiná, ale nemusí to být nutně ku prospěchu. Některé panely vypadají jednoduše divně.

"Vraždy v ulici Morgue" už se ale vracejí ke klasice, kdy hned na první stránce Corben předvádí i svoje schopnosti grafické, když zde má výtečné zvukové efekty, které však provázejí v podstatě celou knihu. Příběh je také velmi známý, ale v Corbenově provedení vás prostě chytne. Odhaluje se zde také to, kdo byl předobrazem pro Sherlocka Homese, ale více vás strhne gradující charakter povídky, kdy na konci je to dechberoucí masakr, ale stále s pointou. "Maska rudé smrti" také není většině čtenářů neznámá, i když velmi dobré má i provedení filmové. Corben zde prokazuje skvělou práci s barvami, kdy celkem logicky červená je zde použita naprosto jedinečným způsobem, jako kdyby na určitou dobu překryla celou scénu, aby následně, když je všemu konec, zase odešla do pozadí. K tomu je ještě kontrast s pestrobarevnou bizarností úvodu povídky.

"Červ dobyvatel" je shakespearovská povídka, a to hlavně proto, že se zde přímo shakespearovská hra prezentuje. Jedná se o "Hamleta" a jeho maňáskovou podobu, která je dána do opozice k dramatu samotné hlavní postavy, která je součástí smrtícího milostného trojúhelníku. Povídka je bizarně teatrální, a to i v kresbě, kdy - jak  název napovídá - tady skutečně půjde o červy, kteří zde symbolizují rozklad lidské mysli, ale i rozklad jako takový, na který stejně vždycky dojde. Můžeme dělat, co chceme, ale rozkladu se jednou prostě nevyhneme. Rozklad zde samozřejmě představuje smrt, která je posledním a fatálním soudcem. "Předčasný pohřeb" je téma, které se Poovou tvorbou prolíná více, což je patrné i na Corbenově sbírce. Tady je jeho smyslem chtíč. Předčasný pohřeb rozhodně není hezká představa, a už vůbec ne ve chvíli, kdy takové pohřbení není nutně z nedbalosti.

"Havran" je jedno z nejznámějších děl Edgara Allana Poa a Richard Corben zvládl snést jeho symboliku, přenést ji do komiksu a udělat na čtenáře dojem vlastní kresbou a představami, které v něm "Havran" vyvolává. Finále je ve své metafoře, jež je poměrně názorná, skutečně úchvatné. A nakonec povídka "Sud vína amontilladského", kde jeden člověk vypráví, co se stalo jeho příteli. Odhaluje se zde především nesmyslnost a šílenství lidského chování, kdy Corben opět využívá zajímavého kontrastu špatně osvětlených hrobek a karnevalového reje. Neměl jsem v minulosti kresbu Richarda Corbena příliš v lásce, ale právě na Poových povídkách a básních ukazuje svou sílu a já doufám, že toho u nás vyhde od Corbena více hororového. Dokáže jedinečným způsobem zachytit atmosféru, a i když jeho postavy nemusejí být nutně líbivé, jen se tak umocňuje jejich a vlastně i naše podstata. Nejlepší Corbenovo dílo, které zatím vyšlo česky, navíc ve skvělém provedení. Poe by se měl připomínat více, protože byl skutečně jedinečný.

Knihu "Duchové mrtvých" zakoupíte na stránkách nakladatelství Comics Centrum se slevou.

#1259: Smrt: Vysoká cena za život - 60 %

$
0
0
Smrt: Vysoká cena za život (Death: The High Cost of Living)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2007 (dotisk vyšel v roce 2016). Komiks původně vyšel jako "Death: The High Cost of Living" v roce 1993. České vydání má 104 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Chris Bachalo, Mark Buckingham a Dave McKean

Smrt je jednou z nejoblíbenějších postav série "Sandman", a to i přesto, že její přítomnost v sérii je sice stálá, ale rozhodně nepatří k těm postavám, které se objevují v každém sešitu. V každé knize ale pravděpodobně ano. Asi se pak není moc čemu divit, že to byla právě Smrt, na kterou si Neil Gaiman vzpomněl, když chtěl napsat další minisérii ze světa Sandmana, minisérii, která bude v podstatě takovým bonusem k tomu, co jsme četli v hlavní sandmanovské sérii. A Neil Gaiman chce udržet soudržnost série, a tak se zaměřuje na některé postavy, které se v hlavní sérii objevovaly. Takže se znovu setkáte s Šílenou Hettie, Foxglove a Hazel. I když jsou i zde jen vedlejšími postavami, je fajn vidět, kam se jejich příběh posunul.

Neil Gaiman umí skvěle pracovat s postavami a dokazuje to i v tomto samostatném dílu, který se věnuje Smrti. Ta práce s postavami je především v tom, že jim dovede dát tu správnou hloubku. Vás bude zajímat, jak se bude osud postavy vyvíjet, co s ní bude dál, jak se něco zvrtne. A přesně takovou postavou je Sexton. Sexton je mladík, kterému je teprve šestnáct let, ale už přesně ví, co chce se svým životem udělat. Chce ho skončit. Chce se zabít, protože prostě nevidí smysl v tom, jak pokračovat. Jenže tu se mu do cesty postaví skutečná Smrt. Nebo alespoň holka, která o sobě tvrdí, že je inkarnací Smrti. S ní se vydává Sexton na podivnou noční jízdu, která by mohla skončit jejich smrtí, ať už proto, že nenajdou srdce Šílené Hettie, anebo proto, že je zde někdo, kdo se snaží Smrt polapit.

Je Didi, s kterou Sexton tráví jeden den, skutečně Smrtí? Na to není až tak důležitá odpověď, protože důležitější je samozřejmě to, jak setkání s Didi změní Sextona. Ten si prožije skutečně bizarní události, alespoň z hlediska normálního lidského života, a musí tak čelit své vlastní malé noční můře ve stylu městské fantasy, ale v podstatě bez toho, že by zažil skutečně fantaskní věci, skoro všechno, co prožívá, je možné nějakým způsobem vysvětlit. Většinou šílenstvím. V tom, co chce Neil Gaiman tentokrát vyprávět, se jeví skoro až naivní, protože je tak nějak od začátku jasné, k čemu vlastně příběh slouží a co bude na jeho konci. Mohu vás uklidnit, skutečně tomu tak bude a všechno je v pořádku. Čtenář dostane to, co dostat má a k tomu ještě krátký příběh o tom, jak pořádně navléknout kondom a co to vlastně může znamenat smrt v tom skutečném, reálném provedení. Ano, na závěr vás skutečně překvapí instruktážní a poučný kraťas od pánů Gaimana a McKeana o tom, co jsou to přenosné nemoci a jak nebezpečné je AIDS.

Neil Gaiman si pro své komiksy vždy vybíral zajímavé kreslíře. Chris Bachalo a Mark Buckingham rozhodně nejsou špatní a postava Eremity je děsivá v tom jak je bezbranná a přesto nebezpečná. Je skvěle nakreslen. V ostatních ohledech ale kresba až tak nevyniká, je vidět, že to jsou především postavy, na které jsou kreslíři zaměřeni a s nimi jsou sladěni. Jako kdyby okolí nebylo tak důležité, respektive fungovalo jen pro dokreslení atmosféry, někdy formou několika málo čar, jindy jen jedinou barvou. Deprese se střídá s takovou příjemnou nostalgií a celé to do sebe docela příjemně zapadne. "Smrt: Vysoká cena za život" rozhodně není nejlepším příběhem Neila Gaimana, ale jako spin-off to funguje způsobem, že se vracíte k postavám, které znáte, máte rádi, jsou pro vás zajímavé. Jako návrat ke známému a oblíbenému je to příjemné.

Komiks "Smrt: Vysoká cena za život" zakoupíte na stránkách Crew.

#1260: Leonardo 9: Génius loci - 65 %

$
0
0
Leonardo 9: Génius loci (Léonard 9: Génie civil)
Vydalo nakladatelství CooBoo v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako "Léonard 9: Génie civil" v roce 1983. České vydání má 48 stran a prodává se v plné ceně za 149 Kč.
Knihu se slevou zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Bob de Groot
Kresba: Turk


Dva roky jsme čekali na to, než se na policích v knihkupectvích objevil další díl ze série "Leonardo". Nakonec se tak však stalo a my můžeme konečně číst již devátý díl této stripové série, v které se nám představuje geniální vynálezce Leonardo, který je schopen vynalézt v podstatě cokoli, a samozřejmě také jeho učeň, který má dvě velké vady - je neschopný ráno normálně vstát a je nešikovný jako hrom do police. Jestli učeň vyvázne jeden jediný den bez toho, aby se poranil, tak to je asi nejšťastnější den jeho života. Kromě hlavních postav se vracejí i vedlejší, tedy hlavně kocour a myš, kteří si jedou svoje vlastní vtipy ve vtipech, zůstávají v pozadí, ale sem tam, když je potřeba, se dostanou se svou scénou i do popředí.

Právě tyto vtipy ve vtipech jsou tím, co se mi na sérii líbilo a stále líbí. Tedy není to jediný aspekt, ale de Grootovi a Turkovi se daří zvířata do stripů vměstnávat takovým způsobem, že jste schopni se smát hlavnímu vtipu, ale i tomu vedlejšímu. Nebo smát... musím se přiznat, že devátá kniha stripů s Leonardem a jeho učněm mi nepřišla až tak zábavná a já jsem měl pocit, že některá témata (vstávání) se až moc opakují a přestávají mít až tak dobrý dopad jako v předchozích sešitech. Stane se vám, že máte pocit, že je vstávání větší součástí stripu než jeho samotná pointa, což dle mého nefunguje až tak dobře. Nebo by fungovalo, pokud by samotné učňovo vstávání bylo smyslem daného stripu.

Co se tvůrcům musí nechat, to je skutečnost, že jejich vtipy mají pořád nápady a neustále se zde objevují situace, které jsou originální, a to i v případě zmiňovaného vstávání. Buzení prostřednictvím cvičených mravenců je přece jen něco, co každého nenapadne. Tohle funguje a vy máte pocit, že se na vás jednotlivé nápady doslova vrší. Například: Jednoho dne má Leonard skvělý objev. Vymyslel CHCl3. Netuší, co to je, prostě ho to jenom napadlo. A pak to hned vyzkouší. Líbí se mi, jak je tahle série pavědecká, jak je vlastně sci-fi, ale přitom je zde vynalézání takové neschopné, nesmyslné, ovšem roztomilé zároveň. Je to všechno jen pro zábavu, ale vesměs to funguje.

Kdyby se témata neopakovala, kdybyste neměli pocit, že už jste nějaké stripy, které zde vidíte, nečetli, tak je to ještě o něco lepší. Takhle je kniha "Leonardo 9: Génius loci" příjemnou zábavou a návratem série, o které by si ještě nedávno jeden mohl myslet, že už u nás přestala vycházet. I když nejsem z tohoto dílu vyloženě odvázaný, pobavil, to se de Grootovi a Turkovi musí nechat. Jejich postavy a svět zde vytvořený už jsou natolik specifické a funkční, že prostě rozesmějí. Vracíte se k něčemu, co znáte. A pokud se nevracíte, pokud objevujete, může vás překvapit, co všechno se v sérii "Leonardo" může stát. Stejně jako je učeň překvapen tím, co všechno objeví v mistrově laboratoři.

Komiks "Leonardo 9: Génius loci" můžete zakoupit na stránkách nakladatelství CooBoo.

Na Comics Blogu najdete recenze na komiksy:
"Leonardo 1: Leonardo je génius"
"Leonardo 2: Leonardo je pořád génius"
"Leonardo 3: Kdo to vlastně je?"
"Leonardo 4: Buď zdráv, hifigénie!"
"Leonardo 5: Génius pro každou příležitost"
"Leonardo 6: Génius na cestách"
"Leonardo 7: Není mezi přítomnými génius?"
"Leonardo 8: Prostě geniální"

#1261: Asterix I-IV - 90 %

$
0
0
Asterix I-IV
Vydalo nakladatelství Egmont v pevné vazbě v roce 2003 (dotisky v letech 2005, 2012 a 2015). Původně vyšlo jako alba:
  • Astérix le Gaulois (1961)
  • La Serpe d'or (1962)
  • Astérix et les Goths (1963)
  • Astérix gladiateur (1964)

České vydání má 188 stran a prodává se v plné ceně za 449 Kč.
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo

Asterix je jednoduše klasická evropská postava, však už je s námi také 55 let, což je počet roků od vydání prvního alba. Tedy alespoň pokud tento článek čtete ještě v roce 2016, kdy jsem ho publikoval. Možná jste Asterixe nikdy nečetli, ale stejně ho jako postavu budete znát. V lepším případě proto, že jste viděli některý z animovaných filmů, v horším případě proto, že jste viděli nějaký z hraných filmů. Větší oblibu má galský hrdina určitě ve frankofonních zemích, ale je dobře, že se neztratil ani u nás a že se podařilo vydat komiksy, které ve Francii vznikly. Dokonce jsme se dostali díky nakladatelství Egmont tak daleko, že zde máme i všech 36 doposud vydaných komiksů. Ani ve Francii jich prozatím nemají více. Já se ale chci vrátit k těm původním, které tvořili společnými silami René Goscinny a Albert Uderzo. V knize "Asterix I-IV" najdete sebrané celkem čtyři první sešity této série.

"Asterix z Galie" je úplně první sešitem, který o Asterixovi vyšel a je na něm vidět, že se chtěli tvůrci soustředit skutečně především na postavu Asterixe. Neméně oblíbený Obelix zde má v podstatě jen vedlejší roli. Spolu s Asterixem je pak důležitý Panoramix. Ten se totiž dostane do římského zajetí a je to právě Asterix, kdo se ho snaží najít a zachránit. Tomu ještě předchází infiltrování galské vesnice římským vojákem. Příběh je dobře známý i proto, že se stal základem pro první animovaný film s Asterixem, tedy snímek "Asterix a Galové". Musím říct, že i když jsem dříve viděl film, tak komiks je prostě lepší, je zábavnější a celkově mě dostává více. Tohle je to správné seznámení s postavami, které vás vtáhne do světa, kde jsou Galové frajeři, i když někdy trochu pitomí, a Římané jsou vždy za blbce.

"Asterix a zlatý srp" je druhým, příběhem a společně s prvním a třetím dílem tvoří určitou uzavřenou trilogii. V první sešitě se seznamujeme s Galy a jejich kouzelným nápojem, kdy Asterix zachraňuje Panoramixe, ve druhém je Asterix nucen pomoct Panoramixovi získat nový zlatý srp a ve třetím díle, v sešitě "Asterix a Gótové", se Panoramix konečně dostane na setkání druidů, o kterém mluví v předchozích dílech. Druhý díl nás tedy zavádí do Lutecie, kde mají Asterix a Obelix, teď už v podstatě jako nerozlučná dvojka, najít nový zlatý srp pro druida. Jak se ale ukáže, prodej srpů je pořádný byznys a v současnosti se proměnil v černý obchod. Asterix se tedy nemusí vypořádávat pouze se Římany, ale i s dalšími živly.

Aby toho nebylo málo, tak "Asterix a Gótové" nás zavádí mezi Góty. Goscinny a Uderzo se tak do jisté míry snažili historicky pokrýt dané období a ukázat, kdo všechno v té době v Evropě žil. Vede to i k nějakým docela milým vtipům, které jsou založeny právě na historických událostech. Samozřejmě asi nemá moc smysl hledat skutečnou historickou pravdu, ale zasazení do doby i do prostoru je poměrně funkční, což komiks zdobí. Důležitější je ale humor, a ten tu je. Ať už je dán kresbou, scénkami, dialogy nebo čistě slovními hříčkami, všechno tohle je zde přítomno v míře vrchovaté, a rozhodně to není tak hloupé jako některé postavy, jež zde vystupují.

Poslední knihou v této sbírce je "Asterix gladiátorem". Teď už se naplno vracíme k Římanům a k tomu, že je Asterix s Obelixem nucen zachraňovat dalšího obyvatele jejich vesnice, kterým je tentokrát Trubadix, ve vesnici velmi neoblíbený pěvec, ale výborný kamarád. Postavy se dostávají ještě více do světa, a i když se zdá, že je to pořád o zachraňování, jsou zde nové a nové prvky, kdy například prostřednictvím Féničanů se tvůrci lehce, ale úderně trefují do kapitalismu. Právě tahle lehká kritika lidí a společnosti Asterixe také zdobí. I díky ní se jedná o tak oblíbený komiks, který ani po více jak padesáti letech nic neztrácí na své zábavnosti, na své satiře nebo na svých postavách, které jsou prostě nadčasové.

Komiks "Asterix I-IV" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1262: Živí mrtví 18: Co přijde pak - 85 %

$
0
0
Živí mrtví 18: Co přijde pak (The Walking Dead Vol.  18: What Comes After)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 103 až 108 v sérii "The Walking Dead" u Skybound Entertainment (vzniklo pod Image Comics a bylo založeno přímo Robertem Kirkmanem). Souborně v originále komiks vyšel jako "The Walking Dead Vol. 18: What Comes After" v roce 2013. České vydání má 136 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou také v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

Se sérií "Živí mrtví" se to má tak, že jsou zde knihy, které jsou doslova nabité zvraty, ale pak jsou zde knihy, které jsou trochu poklidnější, máte pocit, jako kdyby se zde tolik nestalo, jako kdyby se čekalo na něco velkého, co má teprve přijít. Takový dojem může na první pohled budit i kniha "Živí mrtví 18: Co přijde pak", která to očekávání má i ve svém názvu. Co asi přijde po téhle knize? Rozhodně to může být něco velkého, protože Robert Kirkman si zde připravuje půdu pro další dění, které se ještě může hodně zvrtnout. Přesto jsme ale pořád ve světě, kde není jisté vlastně skoro nic. Hlavně proto, že se vše neprozrazuje hned, ale pěkně postupně. A v knize "Živí mrtví 18: Co přijde pak" se právě něco nového dozvíme.

Víme o tom, co Rick chystá v souvislosti s Neganem, jež se konečně v ději objevil a kterého je možné znát i ze seriálu, kde si ho zahrál Jeffrey Dean Morgan, který sice úplně dokonale nesedí s komiksovou předlohou, myslím obličejem, ale rozhodně není špatný hereckým výběrem. Ale vraťme se ke komiksu, kde už víme, co je Negan zač, víme, že je to pořádný parchant, ale právě v knize "Živí mrtví 18: Co přijde pak" zjišťujeme, čeho všeho je opravdu schopen. Negan a jeho Zachránci si totiž k Rickovi a jeho komunitě jdou pro první výpalné, i když sám Negan by takové označení rozhodně nepoužil. My víme, že Rick chce jít proti Neganovi, ale na celou komunitu hraje všechno trochu jinak. A to je problém, protože někteří díky tomu jednají neuváženě, neboť mají pocit, že Rick vyměkl. Vede to však k tomu, že se podíváme do místa, kde Negan a Zachránci žijí. A díky tomu také poznáváme Neganovu spravedlivou krutost.

Negan je postava, na kterou je zde primárně zaměřeno, a já musím říct, že to je rozhodně jedna z nejzajímavějších postav, jakou Robert Kirkman vytvořil. Je to dáno tím, že Negan je sice šílencem, ale když se s ním setkáte, máte pocit, že to je šílenec, který je schopen udržet komunitu fungující na základě toho, že je nechá dodržovat určitá pravidla. Pokud nejsou pravidla porušena, tak je všechno v pořádku a všichni se mají vlastně dobře. Pokud jsou pravidla porušena, musí následovat trest. Když tedy následujete jeho vůli, můžete si žít celkem dobře, samozřejmě, pokud chcete víc, vyžaduje to určitá omezení. Nic není zadarmo. Tohle je ale funkční systém, podle něhož jsou někteří lidé ochotni žít, protože nemusejí žít ve strachu z toho, co je venku. Díky tomuhle zvrácenému, ale funkčnímu kodexu je pak Negan velmi zajímavou postavou. Nemluvě o tom, že mluví, jak mu zobák narostl a nikdy není hned na první pohled jasné, co vlastně udělá, a to i přesto, že podle jeho pravidel je to vlastně vždy celkem jasné.

"Živí mrtví 18: Co přijde pak" rozhodně není jen vyčkávající knihou, protože se zde toho stane tolik, že spíše objevujete, než čekáte. Setkáte se s dalšími novými postavami, kdy jedna z nich je opravdu hodně cool. Ta se nám jen představuje v závěru. Čeká nás určitě něco velkého a já se devatenácté knihy nemohu dočkat. Pokud byste si mysleli, že Robert Kirkman už nemá co říct, že už si pojede jen nějakou jednoduchou, banální linku, není tomu tak. Čin jedné jediné postavy dovede zamávat celým příběhem a vy se ocitnete naprosto někde jinde, než jste si mysleli ještě před několika stránkami. Pořád se může stát cokoli, což je dobře. O to více vás pak "Živí mrtví" dovedou stále překvapovat a stále vás hypnotizují svým uhrančivým průběhem.

Komiks "Živí mrtví 18: Co přijde pak" zakoupíte na stránkách Crew.

Na blogu najdete také recenze na knihy:

#1263: Zlaté jablko - 25 %

$
0
0
Zlaté jablko (Quest for the Golden Apple)
Vydalo nakladatelství Computer Press v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako "Quest for the Golden Apple" v roce 2015. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Megan Miller
Kresba: Megan Miller

Nemůžu si pomoct, ale jaký má tenhle příběh smysl? Megan Miller, což podle všeho bude profesionální hráčka, se rozhodla, že si pomocí aplikace z internetových stránek http://www.stuffbydavid.com/mineimator navrhne prostředí, kde by se mohl odehrávat příběh, který měla zrovna v hlavě. Jak vizuální stránka komiksu na obálce i adresa webu napovídají, jedná se o příběh, který je zasazen do světa hry "Minecraft". Jsem hrou nepolíbený, k tomu se rovnou přiznám, a jenom vím, že něco takového existuje. Podle všeho se jedná o něco skutečně masového, protože k tomu vzniká docela velké množství publikací. A díky tomu se ke mně "Minecraft" dostal i prostřednictvím komiksu, na jehož základě bych hru nejspíš nezačal hrát. Zatím se tak tedy nestalo.

Příběh komiksu "Zlaté jablko" je klasický fantasy quest, který je zasazen do prostředí hry "Minecraft", jež je tvořena bloky, které odkazují na starou pixelovou grafiku. V tomhle je asi "Minecraft" zajímavý, ale na stránkách komiksu to tak dobře nevypadá, ve skutečnosti to vypadá divně. Vede to i k tomu, že jsou postavy někdy docela těžko rozpoznatelné, někdy je to celé takové mázlé a rozhodně to nepůsobí jako něco, co je zajímavé, ale spíše jako něco, co je podivné. Grafická stránka je přece jen zásadní součástí komiksu, a pokud ta na vás nedovede udělat dojem, tak je to špatné. U knihy "Zlaté jablko" je vidět, že je skutečně cíleno jen a pouze na fandy této pseudo-retro herní pecky.

Děj se tedy točí kolem mladé, rozpolcené Phoenix. Skoro celý život, alespoň ten, co si pamatuje, žije jako vesničanka, ale ve skutečnosti je někým jiným, táhne ji to mimo bezpečí vesnice. Do lesa. A tak se tam jednou vydá. Její čin má neblahé následky na jejího bratra, který se díky tomu promění v zombie. A tady vlastně začíná onen quest, cesta za určitým cílem, jímž je v tomto případě získání zlatého jablka a také lektvaru slabosti, které mohou Phoenixinu bratrovi vrátit jeho skutečnou podobu. I když to chce skoro vypadat epicky, tak je to vlastně jedna procházka lesem do hor, pak plavba řekou a souboj se zlou čarodějnicí. A to je všechno. Na knize je sice napsáno "Neoficiální megakomiks ze světa Minecraftu", ale to mega je opravdu dáno jen počtem stran, kterých je téměř dvě stě.

Příběh je v tomhle směru v podstatě banální, i když dovede zabrat takový počet stran. Nejsou zde žádné překvapivé zvraty, jede se jen na jistotu a příběh končí tak nějak očekávaně, i když s tím, že by mohlo být i pokračování. K tomu zatím v originále nedošlo, ale člověk nikdy neví. Kniha "Zlaté jablko" je pro mě jednoduše marketingovým tahem, respektive spíše snahou jedné fanynky se svézt na slávě hry a trochu na ní vydělat. Je fajn, že vytvořila i další knihy, průvodce pro hráče, ty jsou možná užitečnější. Její komiks není dílo, které by se mělo dostat k širšímu publiku, protože je to prostě komiks špatný, bez nápadu, které mu nesluší ani grafická stránka hry, která mi evokovala fotokomiksy z "bravíčka". Tohle nebyl nejpříjemnější čtenářský zážitek.

Komiks "Zlaté jablko" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1264: Gravitation: Přitažlivost 12 - 30 %

$
0
0
Gravitation: Přitažlivost 12 (Gravitation 12)
Vydalo nakladatelství ZonerPress v brožované vazbě v roce 2010. Původně vyšlo jako "Gravitation 12" v roce 2002. České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 169 Kč.

Scénář: Maki Murakami
Kresba: Maki Murakami

Konečně je to za mnou. Dočetl jsem celou sérii "Gravitation: Přitažlivost" a přežil jsem. Docela se tomu divím, protože konec série, respektive její druhá polovina, už byla pádem na hubu a jen ukázkou toho, že autorka rozhodně neměla tolik co říct, aby jí to vyšlo na skutečně kvalitní dlouhou sérii, což z tohohle nakonec vylezlo. Murakami se zmítá v tom, jak samu sebe prezentuje jako špatnou autorku. Všechno jenom proto, aby nám skutečně dokázala, že tou špatnou autorkou je. Ani konec to nezachránil, i když je pravda, že tohle se dalo podělat ještě víc. Ne, abych byl upřímný, tohle by se dalo podělat. Murakami z toho ještě vytřískala celkem snesitelný konec. Nic to nemění na tom, že už se stejně potopila tak hluboko, že už bylo na čase, aby to zabalila.

Celou dobu, co budete číst knihu "Gravitation: Přitažlivost 12" budete mít pocit, že už jste skoro na konci, ale oni vám ho furt posouvají dál. Nabalují se ještě další a další epizodky, které v podstatě nic nemění, ale které chtějí vysvětlit, že to, co se děje, je ve skutečnosti hlubší, než se nám na první pohled zdálo. No, ale ono to opravdu hlubší není a my před sebou máme jenom špatnou romanci, která má být vyřešena v jediné knize, tedy této. K tomu skutečně dojde, ale jestli je to ku prospěchu věci, to si nejsem tak jistý. Musím však Murakami přičíst k dobru, že se jí sérii skutečně podařilo uzavřít a nenechala vás na pochybách, že tady už není pořádně co říct. Nebo alespoň na první pohled to tak vypadat mohlo...

Šuiči si musí vyřešit svoje problémy s Jukim, Juki si zase musí vyřešit svoje problémy se sebou, musí se rozhodnout, kdo vlastně vyhraje v soutěži singlů, a také se musí odhalit to, kdo za vším stojí. Jaké jsou jeho motivace? Copak na tom záleží? Tohle je celkově stejně tak špatné, že ani nemá smysl motivace sledovat, i když se Murakami snaží o to, aby zde nějaké motivace byly. Je to strašně vykonstruované a už ani ta absurdita nefunguje tak, jak by měla. Pokud vůbec kdy v téhle sérii fungovala. Nutno však uznat, že Robopanda je prostě cool nápad. Už je ale konec, a to je dobře.
Maki Murakami

Murakami na konci blekotá něco o tom, že ji třeba napadne v tom pokračovat. A k tomu také došlo Jmenuje se to "Gravitation Ex" a vychází to od roku 2007, i když hodně nepravidelně a s velkými pauzami. Už to možná samo o sobě svědčí o tom, že by toho autorka měla nechat, ale ona si pořád vede svou a pořád doufá, že z toho ještě něco vytěží. Popravdě si nedovedu představit, že by tenhle příběh ještě někam pokračoval. Pořád se mi zdá naprosto neuvěřitelné, že to dotáhla až na dvanáct knih, k tomu tedy ještě dvě další jako "Gravitation Ex". Možná jen nejsem cílová skupina. Proto jsem rád, že je to za mnou a já už se k sérii nemusím vracet.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:

#1265: Bleach 20: End of Hypnosis - 80 %

$
0
0
Bleach 20: End of Hypnosis (Bleach: End of Hypnosis)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako kapitoly 169 až 178 v sérii "Bleach" (japonsky ブリーチ, v transkripci Burīchi) souborně v roce 2005 u Shueisha, Inc. Kniha v originále nese název "End of Hypnosis". České vydání má 224 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Tite Kubo
Kresba: Tite Kubo

Rukie Kučiki je zachráněna. Anebo alespoň něco takového se nám tvůrce série, Tite Kubo, snažil v předchozích dvou dílech prezentovat. Ičigo Kurosaki došel svého cíle a zachránil svou učitelku a ženu, která mu dala schopnosti, jimiž právě vládne. Jenže jak se na konci knihy "Bleach 19: The Black Moon Rising" ukázalo, v Soul Society rozhodně není všechno tak růžové, jak by se na první pohled zdálo. Jasně, už jsme byli svědky toho, jak se proti sobě různí kapitáni a podkapitáni postavili, ale teprve s knihou "Bleach 20: End of Hypnosis" máme zjistit, kde se vlastně ta nenávist vzala, kdo je strůjcem všeho toho zabíjení, k němuž v poslední době došlo. A čtenář musí uznat, že tady se Tite Kubo vyřádil.

Myslím to v dobrém smyslu, i když jsem se několikrát přistihl přemýšlet o tom, jestli to měl Tite Kubo až tak moc dobře promyšlené, anebo to všechno prostě časem nějak vyplynulo. Nejsem si jistý, ale to ani nevadí, protože kvalitě dvacáté knihy to nijak neubírá. Tohle je kniha, která vás dovede pro sérii zase jednou strhnout, a vy víte, že se zde ještě něco velkého může stát. Série "Bleach" se jako promyšlená tváří, a pokud jste čekali na nějaké to vyústění, pokud jste se těšili na to, že se konečně něco dozvíte, tak právě tohle je něco, s čím Tite Kubo v knize "Bleach 20: End of Hypnosis" vyrukoval. On název sám napovídá - je to "Konec hypnózy". Ale nebojte se, nejde o to, že by předchozích devatenáct knih bylo o něčem, co vlastně není pravda, jenom dojde k odhalení zásadních skutečností.

Tite Kubo to do čtenářů pere ve velkém, také je zde o dost více textu, než je v sérii "Bleach" obvyklé, a to jen proto, že je potřeba něco vysvětlit. Ale Tite se neomezuje jen na vysvětlování, souboje jsou zde také, ale většina jich je krátká. To proto, abychom pochopili, že je zde něco skutečně velkého, proti čemu postavy stojí a podle všeho ještě stát budou. Díky těmto velkým odhalením jsme také svědky pořádného masakru, z kterého vychází jen jeden vítěz. A překvapivě jím není Ičigo. Otevírají se dveře pro nový rozsáhlý příběh, otevírají se možnosti pro další pořádné pokračování a vy chcete vědět, jak to dopadne.

Přede mnou už je jen jedna kniha, která zatím česky vyšla, kniha s názvem "Bleach 21: Be My Family or Not". Když jsem se k těmto knihám dostal, skoro si říkám, že je škoda, že se série přestala vydávat, ale je to holt volba fanoušků. Takový "Naruto" se od začátku vyvíjí k lepšímu, ale "Bleach měl hluchá místa, díky kterým dovedl odradit. Tohle je ale skvělé finále jednoho příběhu a Tite Kubo ukazuje, že má výborné scenáristické, ale i kresebné schopnosti. Některá vyvolání, která zde jsou, mají skutečně skvělé nápady, nemluvě o tom, že skvělé je i provedení. Fantazie se zde jitří naplno a mně by docela zajímalo, jak by takové souboje vypadaly hrané s herci, nejen v manze nebo animované. Mohlo by to vypadat skvěle. Pokud by tohle bylo skutečně loučení série "Bleach" pro český trh, je to loučení ve velkém a kvalitní. Ale ještě jedna kniha tu je. Ještě jedna recenze bude následovat.

Komiks "Bleach 20: End of Hypnosis" zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Bleach 1: The Death and the Strawberry"
"Bleach 2: Goodbye Parakeet, Goodnite My Sista"
"Bleach 3: Memories in the Rain"
"Bleach 4: Quincy Archer Hates You"
"Bleach 5: Rightarm of the Giant"
"Bleach 6 The Death Trilogy Overture"
"Bleach 7: The The Broken Coda"
"Bleach 8: The Blade and Me"
"Bleach 9: Fourteen Days for Conspiracy"
"Bleach 10: Tattoo on the Sky"
"Bleach 11: A Star and a Stray Dog"
"Bleach 12: Flower on the Precipice"
"Bleach 13: The Undead"
"Bleach 14: White Tower Rocks"
"Bleach 15: Beginning of the Death of Tomorrow"
"Bleach 16: Night of Wijnruit"
"Bleach 17: Rosa Rubicundior, Lilio Candidior"

#1266: Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové - 100 %

$
0
0
Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové (Usagi Yojimbo: Fathers and Sons)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2013. Původně vyšlo jako čísla 69 až 75 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2005 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 188 stran a prodává se v plné ceně za 229 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Ach, ten Usagi! Každá kniha je pro mě velké očekávání, každá kniha je něčím, na co se velmi těším. Já vím, jsem s nimi trochu pozadu, respektive nějaké mi chybí, ale to vůbec nevadí, vlastně jsem docela rád, že jsem ještě všechny nepřečetl, i když se k tomu příliš rychle blížím. Na druhou stranu, tohle je série, kterou si v budoucnu rád dám znovu, pěkně knihu za knihou, jak za sebou následují. I když zrovna v případě série "Usagi Yojimbo" není až tak nutné začít prvním dílem, v případě některých knih můžete začít klidně jimi, protože jejich povídkové ražení vám sedne i bez nutné znalosti některých předchozích dílů. O knize "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové" tohle však úplně neplatí. V jejím případě je lepší mít přečtenou i knihu "Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem", protože na sebe obě navazují.

Kniha "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové" obsahuje celkem pět příběhů. Tím prvním jsou "Otcové a synové", titulní povídka, která je dokončením otevřeného příběhu z předchozí knihy. Možná trochu nečekaně se začíná kozlem samotářem a jeho dítětem, ale ono to do sebe pěkně zapadne, skutečně se dočkáme rozřešení, a navíc hlubšího propojení přátelství mezi Usagim a kozlem, nemluvě o tom, že i Gorogoro se stává trochu lidštějším a méně odtažitým. Zase návrat důležitých vedlejších postav, který potěší, a to hlavně proto, že konečně stanou po jednom boku s Usagim a bojují společně jako přátelé. Tohle je velmi příjemný začátek, i když v úvodu to může maličko zklamat tím, že hned nezjistíme, jak je na tom Jotaro. Ale všechno postupně.

"Otcové a synové" uzavírají příběh nedokončený v předchozím dílu, ale pořád je nutné se dobrat tomu, co dobře víme - Jotaro se má vrátit k mistru Katsuichimu, takže s Usagim jsou na cestě zpátky do svatyně v Kitanoji. "Rolničky" jsou ale příběhem, kterým si odskakujeme úplně jinam, a to právě k mistrovi Katsuichimu, jehož sledujeme, jak v současnosti, tak pak především v retrospektivním příběhu, kdy se vrací do minulosti a k tomu, co jej utvářelo. Musím říct, že by mě zajímalo více příběhů s touto postavou. Tak snad se k němu Stan Sakai ještě vrátí. Tenhle příběh má krásně romantickou, ale tragickou rovinu. A mladý Katsuichi je docela frajer. To už nás ale čeká příběh "Zabijte pána z Geishu!", kde se má Usagi opět setkat s Tomoe a představit tak Jotarovi další důležitou osobu ve svém životě. I když je tohle příběh hlavně o tom, co se stalo lordu Noriyukimu, tak je to také komiks o Usagiho dilematu - má Jotarovi povědět, že je jeho otcem?

Dilema se přenáší i do příběhu "Samurajská hrdost", kde se Usagi hned na začátku zamýšlí nad tím, co udělat, aby se následně zapletl do osudu jednoho samuraje a zjistit, jaký na jeho život a životy dalších samurajů má mír. Velmi silný příběh o tom, co je to vlastně hrdost a jaký má pro samuraje smysl. Správný přemýšlivý příběh, který má tak trochu i vliv na další Usagiho rozhodnutí o tom, jestli řekne Jotarovi pravdu, či nikoli. Tohle se musí rozlousknout v příběhu "Hokashi", kde se Usagi a Jotaro znovu setkávají s Katsuichim a Shunjim. Společně pak mají putovat do Kitanoji, kde se jejich cesty zase rozdělí. "Hokashi" ale není jen příběhem o setkání a rozhodování, je to komiks o nájemných vrazích a o tom, že se konečně hodlají postavit dlouhouchému roninovi. Velmi povedené akční scény s výbornými nápady, ale stejně vám v hlavě nejvíce zůstane dojemně nostalgický závěr, který rozděluje postavy a posouvá Usagiho na další cestu.

Závěr knihy "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové" mě zase jednou dostal a já jsem si jen ověřil, jak moc jsem s postavou Usagiho srostl. Stan Sakai vytvořil skvělou sérii a jedinečným způsobem v ní pokračuje, dovede rozvíjet osud hlavní postavy dál kupředu, ale přitom tak činí kratšími povídkami a epizodami, které skvěle fungují samostatně. Tohle nedovede moc autorů. A i když má třeba podobný styl Mike Mignola, tak jednoduše nedosahuje Stanova mistrovství v tom, že každý příběh je nadprůměrný a skvělý. "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové" není jen další kniha, ale je to součást velkého příběhu, součást, která je úchvatná stejně jako celek.

Komiks "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihy:

#1267: Jak rozumět komiksu - 100 %

$
0
0
Jak rozumět komiksu (Understanding Comics)
Vydalo nakladatelství BB/art v pevné vazbě v roce 2008. Původně vyšlo jako "Understanding Comics" v roce 1993. České vydání má 224 stran a prodává se v plné ceně za 499 Kč.

Scénář: Scott McCloud
Kresba: Scott McCloud

Když si chcete o komiksu přečíst nějakou teoretickou knihu, přečtěte si "Jak rozumět komiksu". A takhle by mohla recenze skončit a bylo by hotovo. Tahle kniha totiž mluví za své a řekne vám všechno, co potřebujete, abyste trochu pochopili to, jak vlastně komiks vzniká, ale spíše to, co představuje a jak je možné jej číst. Protože číst jej jako knihu je neskutečně omezující a rozhodně vám to nedá tak komplexní zážitek, jaký autor zamýšlel, anebo jaké médium samo o sobě dovoluje. Velkou výhodou knihy "Jak rozumět komiksu" je skutečnost, že je sama jako komiks stvořena, a tak se jedná o jiné, nezvyklé podání teorie, které funguje a které dovoluje jednotlivé popisované prvky a skutečnosti celkem snadno pochopit.

Když se do knihy začtete, můžete mít po několika prvních stránkách pocit, že to bude až moc vědecké, že to nepochopíte. Je to tím, že hned na začátku se Scott McCloud snaží o definování toho, co je to vlastně komiks. Smaží se skutečně najít odbornou definici, ale činí tak především proto, aby bylo možné určit, co všechno do komiksu spadá. Definuje komiks a celou knihu vlastně vytvořil především proto, aby si lidé uvědomili, hlavně ti, co komiksem pohrdají, že to není ani zdaleka nějaké podřadné médium, ale je to jednoduše další forma umění, která je ve stejné rovině jako další formy umění, které známe a uznáváme. Vždyť takový film za umění považujeme, a to je mu jen něco přes sto let. Komiks je o tisíce let starší.

Když se řekne komiks, tak mnoho lidí, i když to nejsou Američané, si jako komiks představí právě americké sešity, které jsou plné akční kresby, namakaných/vyprsených postav a jednoduchých zápletek, nemluvě o dialozích, které jsou mnohdy ještě jednodušší. Jenže tohle je jen jeden komiksový žánr. Podívejte se na český trh a uvidíte, že komiks je mnohem pestřejší. Jasně, těch superhrdinů je strašně moc, ale to je prostě tím, že jsou trendy, že letí, že mají historii. A dobře se prodávají. Když se něco dobře prodává, tak to přece nemůže být umění. Ale ano, může. Moje definice umění se v tomhle směru shodne se Scottem McCloudem. Umění není něco vysokého, umění je pro mě všechno co člověk dokázal vytvořit. Teď jsem hodně obecný, ale nechci se zavrtávat do detailů. Chci jen zdůraznit, že nerozděluji umění na vysoké a nízké, protože jakékoli dílo dovede na člověka nějak zapůsobit, něco v něm vyvolat.

Scott McCloud se ale nezaměřuje jenom na to, jak umění působí, že i komiks je umění, především mu jde o to, aby každý čtenář mohl pochopit, co komiks představuje, jaká jsou jeho specifika a co má společného s dalšími uměleckými formami. Lépe se ponoříte do toho, jak plyne čas v komiksu, jaké je jeho spojení s prostorem. Uvědomíte si, že komiks dokáže něco, co jiné médium dokázat nemůže. A pak je zde důležitý prostor mezi panely, který není jen prázdným místem, ale jedná se o svébytný vypravěčský nástroj, který je jedinečný právě pro komiksovou formu. Je možné jej využívat různé, stejně jako další nástroje, jež komiks má - kresba, text, ale také barva, styl linky, atd. Těch nástrojů je tolik, ale ještě více je příběhů, které je možné těmito nástroji vyprávět.
Scott McCloud

Na přebalu knihy a nakonec i v textu se uvádí jedna zásadní věta: "Potenciál komiksu je bez hranic a úžasný!" Tohle je skutečně naprosto stěžejní informace, protože - kromě všeho jiného - je pravdivá. I na těchto internetových stránkách už jste se mohli setkat se skutečně různorodými komiksy a sama kniha "Jak rozumět komiksu" ukazuje potenciál tohoto média, který může sloužit v podstatě i jako učebnice, jako čistě teoretická příručka k tomu, jak něco chápat. Komiks je bohaté médium, které může být ještě bohatší. Záleží jen na autorech, jestli se ho chopí nějak nově, budou chtít ukázat jeho možnosti, anebo jen budou pokračovat v jeho růstu. Pokud jsou tu ti, co teprve chtějí komiks objevovat, ale ne jen jako příběhy, ale jako formu, které by se sami chopili, je právě kniha "Jak rozumět komiksu" skvělým začátkem. A naštěstí vyšla i česky!

#1268: SOUTĚŽ: Vyhrajte něco pro své děti (anebo i pro sebe)

$
0
0
Po delší době se na Comics Blogu objevuje další soutěž o komiks, který tentokrát věnovala společnost Albatros Media, pod kterou také patří vydavatelství CooBoo, kde vyšla kniha "Velkej frajer Nate: Co by se všechno mohlo pokazit?"

Pravidla jsou i tentokrát jednoduchá: V požadovaném termínu odpovíte na soutěžní otázku a z těch, kteří odpoví, vylosuji jednoho, který vyhraje komiks, jež mu zašlu na adresu, kterou mi uvede. Recenzi na "Velkej frajer Nate: Co by se všechno mohlo pokazit?" mám na stránkách Comics Blog.

Soutěžní otázka: Jaké národnosti je autor komiksu, Lincoln Peirce?
Do kdy můžete odpovídat: do půlnoci 2. října 2016
Kam zasílat odpovědi: Můžete je napsat do komentáře k tomuto článku anebo na Facebooku Comics Blogu.
Hlavně nezapomeňte na uvedení nějakého kontaktu, abych se s vámi mohl spojit!

Vylosovanému se ozvu během 3. října a bude zveřejněn na Facebooku Comics Blogu.

Za poskytnutí ceny do soutěže děkuji nakladatelství CooBoo, u kterého si knihu případně můžete koupit, pokud byste ji nevyhráli.

#1269: Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den - 30 %

$
0
0
Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den (Fantastic Four: Doomsday)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2016 jako devadesátou sedmou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Fantastic Four: Soudný den" ponese č. 89. Původně vyšlo jako čísla 52 až 60 série "Fantastic Four" v nakladatelství Marvel. Kniha byla ve Velké Británii v rámci projektu vydána v září 2015. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Stan Lee
Kresba: Jack Kirby

Já vím, že Stan Lee a Jack Kirby jsou legendy a udělali pro současný mainstreamový komiks hodně, ale jejich přínos, tedy hlavně přínos Stana Leeho, vidím v tom, že dal vzniknout hrdinům, kteří přežili i jeho scenáristické kousky, vyrostli a stali se z nich osobnosti, které mohou pokračovat dál ve svých rozsáhlých sériích, začínat nové, pořád bavit. Po přečtení některých příběhů od Stana Leeho ale mám pocit, že úspěch Marvelu tkvěl hlavně v tom, že zde byla poptávka po něčem jednoduchém. Nemůžu si pomoct, ale ty příběhy jsou prostě banální, jejich struktura je chvílemi tak tragická a krkolomná, až si říkáte, že není možné, že tohle někdo žral v době vzniku. Jasně, je to nějaký ten pátek, ale to se naše (nebo moje) nároky tak zvýšily?
V knize na vás už tradičně čeká nové kolorování

Ano, vlastně si myslím, že se nároky zvýšily a že bylo potřeba přijít s něčím novým. I proto jsou tvůrci jako Alan Moore a Frank Miller za svůj přínos pro komiks tak uznáváni. Stan Lee rozhodně vymyslel zajímavé postavy, třeba takový Black Panther, který se zde objevuje, je do jisté míry převratný v tom, že se jedná o černošského superhrdinu, ale není zde využito nic z toho potenciálu, co rasová problematika nese. Je to jen další superhrdina, který je čirou náhodou černý. A má proti sobě jednoho silného záporáka, stejně jako ho mají jiní superhrdinové. Ve skutečnosti se ale Black Panther stává jen obyčejným přicmrndávačem Fantastic Four a v dalších sešitech už se o něm jen mluví jako o tom, kdo poslal nějakou důležitou technologii, když bylo třeba.

Kniha "Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den" je dějově celkem rozfrcaná, ale je možné zde vysledovat to, co známe z knihy "Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse". Nelidé jsou uzavřeni pod kupolí, z které se nemohou dostat. Johnny Storm se svou lásku Crystal snaží osvobodit. Jestli je Stan Lee v něčem hodně špatný, tak je to zobrazení romance a celkově ženských postav. Především na Sue Storm, nebo vlastně Richards, je vidět, že ji prezentuje hlavně jako ženušku Reeda Richardse, tedy tu, o kterou musí Reed pečovat, protože je žena. A když pak v bublinách čtete její niterné promluvy, nebo promluvy Crystal, uvědomujete si, jak je komiks ve vztazích neskutečně křečovitý. Tohle není špatné, tohle je prostě otřesné.

Série má nějaký vývoj, což ji trochu zachraňuje, jsou zde sem tam dobré nápady, třeba s tím, když Black Bolt konečně promluví, ale některé zvraty jsou prostě scenáristické berličky a nevyplývají pěkně logicky z jednotlivých návazností. A když už Stan Lee neví, tak přijde na pomoc někdo z rozsáhlého universa, třeba Black Panther, a zachrání situaci. Jsou to kořeny moderního mainstreamu, ale popravdě je lepší se k nim moc nevracet, protože některé dialogy prostě uráží můj tvůrčí smysl. Kdybych někdy něco podobného napsal, asi bych se za to hodně styděl. Dorazila mě pak skutečnost, že Stan Lee v závěru ještě zmiňuje emoční stránku svých příběhů, kterou já jsem v nich nenašel vůbec. A to prostě jen proto, že je to tak špatně napsané.

Stan Lee si asi takovou kritiku nezaslouží, přece jen pro Marvel udělal hodně, ale tohle je něco, co už nechci číst znovu. Jack Kirby naštěstí posouvá komiks trochu výše, protože jeho kresba je pořád skvělá. Některé jeho vize jsou úchvatné, i když se k nadpozemským designům nedostává v těchto dílech tolik, jako jinde. Jeho Wakanda je ale překvapivá, jeho Sandman jedinečný. Kvůli kresbě stojí za to se na knihu "Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den" podívat, prolistovat si ji, ale bojím se, že její čtení pro vás nebude dvakrát příjemný zážitek. Ani ten titulní příběh s Doomem není nic skvělého, protože je to jen další snaha padoucha ovládnout svět a nakonec zklamat ve vykonstruované zápletce. Snad bude "Smrt Stacyových" lepší.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 24: The Amazing Spider-Man - Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 35: Black Panther - Kdo je Black Panther?"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 38: Ghost Rider - Cesta do zatracení"
"Ultimátní komiksový komplet 39: Syn klanu M"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 45: Věční"
"Ultimátní komiksový komplet 46: Fantastic Four - Konec"
"Ultimátní komiksový komplet 47: Doctor Strange - Přísaha"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 54: Hulk proti světu"
"Ultimátní komiksový komplet 55: Thunderbolts - Víra v monstra"
"Ultimátní komiksový komplet 56: Wolverine - Starej dobrej Logan"
"Ultimátní komiksový komplet 57: Tajná invaze"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"
"Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"
"Ultimátní komiksový komplet 60: Astonishing Thor"
"Ultimátní komiksový komplet 61: Avengers - Na věky věků část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 62: Avengers - Na věky věků část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé"
"Ultimátní komiksový komplet 64: Marvel Knights Spider-Man - Jed"
"Ultimátní komiksový komplet 65: Avengers - Elita"
"Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers - Mise na Mars"
"Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona"
"Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný"
"Ultimátní komiksový komplet 69: Říše stínů"
"Ultimátní komiksový komplet 70: Avengers - Dětská křížová výprava"
"Ultimátní komiksový komplet 71: Hulk - Spálená země"
"Ultimátní komiksový komplet 72: Venom (Venom)"
"Ultimátní komiksový komplet 73: Ultimate Spider-Man - Smrt Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první"
"Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 76: X-Men - Schizma"
"Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta"
"Ultimátní komiksový komplet 86: Thor - Příběhy z Asgardu"
"Ultimátní komiksový komplet 87: Doctor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas"
"Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse"
"Ultimátní komiksový komplet 90: The Amazing Spider-Man - Konec Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 91: The Invincible Iron Man - Tragédie a triumf"
"Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první"
"Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 95: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum"
"Ultimátní komiksový komplet 96: Avengers - Zrození Ultrona"
"Ultimátní komiksový komplet 97: The Mighty Thor - Ragnarok"
"Ultimátní komiksový komplet 99: X-Men - Soumrak mutantů"
"Ultimátní komiksový komplet 106: Hulk - Srdce atomu"
"Ultimátní komiksový komplet 108: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, první část"
"Ultimátní komiksový komplet 109: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, druhá část"
"Ultimátní komiksový komplet 112: Captain America a Falcon"
"Ultimátní komiksový komplet 114: Uncanny X-Men - Druhá generace"
"Ultimátní komiksový komplet 118: Spider-Man - Marvel Team-Up"
"Ultimátní komiksový komplet 119: Avengers - Korvacova sága"
"Ultimátní komiksový komplet 120: Daredevil - Na černé listině"

#1270: Asterix V-VIII - 85 %

$
0
0
Asterix V-VIII
Vydalo nakladatelství Egmont v pevné vazbě v roce 2004 (dotisk v roce 2012). Původně vyšlo jako alba:
  • Le Tour de Gaule d'Astérix (1965)
  • Astérix et Cléopâtre (1965)
  • Le Combat des chefs (1966)
  • Astérix chez les Bretons (1966)

České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 449 Kč.
Scénář: René Goscinny
Kresba: Albert Uderzo

V poměrně krátké době se mi podařilo přečíst i druhé sebrané vydání komiksů s Asterixem, a tak se pojďme podívat na další nezapomenutelné příběhy, které nám Goscinny a Uderzo přinesli. Tím prvním je "Asterix a cesta kolem Galie". I když se ten nápad jeví jako dobrý - Asterix a Obelix se na truc Římanům vydají celou Galií (Francií), aby nasbírali místní pochoutky - tak se z toho nápadu dalo přece jen vytěžit víc a celkově je komiks až příliš jasně strukturovaný bez toho, aby zde bylo nějaké zajímavé překvapení. Všechno pak musí zachraňovat gagy, které jsou pořád dobré a které místy vhodně udeří. Ve srovnání s posledním příběhem v knize, "Asterix v Británii", tohle prostě není tak úderné. Asi bylo jednodušší si dělat srandu z Britů než z Francouzů.

Dalším tradičním příběhem, který byl zfilmovaný, je "Asterix a Kleopatra", který je v původním komiksovém vydání o něco vtipnější než ve své filmové podobě. Vlastně komiks se mi líbil o dost více. Hned na začátku, když se Asterix a Obelix dostanou do Egypta, je zde skvělé seznámení se s otrockým systémem, který je příjemně postavený na hlavu. Sice tu trochu skřípe časová logika, přece jen by asi docela trvalo se lodí dostat z Galie do Egypta, ale podařilo se a mohla začít stavba chrámu. Postava Neuminise, neschopného architekta, mi pak přijde jako jedna z velmi povedených. Alberto Uderzo se zde navíc ukazuje ve skvělém světlem, když kreslí zasněženou krajinu, nebo naopak krajinu písčitou. Výborné vtípky jsou zde pak jazykové v souvislosti s hieroglyfy a jejich "dabingem".

Třetím sebraným sešitem je "Souboj náčelníků", který mi chvílemi přišel celkem otravný ve své zápletce, ale nakonec dobře vygradovaný některými vtipy. Například téma "Obelix a menhir" je v konečném důsledku vyvedeno ad absurdum, stejně tak i Panoramix a jeho zapomnění, které je ještě doplněno další postavou, jež trpí podobnými problémy. I když jde v příběhu vlastně jen o to, že se skoro zdá, že Římané našli cestu, jak neporazitelné Galy porazit, stejně to stojí hlavně na jednotlivých vtipech a na tom, jak postavy blbnou. Dovedou vás rozesmát, což je hlavní. Navíc je zde příjemně praštěná práce s barvami. Tvůrci pak přijdou s příjemnými nápady, jež vám dovedou vyvolat úsměv na tváři. Například malá mluvící sova. Zde se ukazuje i dobrá práce s letteringem, kdy jedna postava mluví tak, že pořád řve, a tak jsou její písmena vždy větší než u jiných postav. I tohle ukazuje na to, že tvůrci měli médium zvládnuté a dovedli skvěle využívat jeho možnosti.

Posledním sešitem ve sbírce je jeden z celkově nejlepších příběhů, jaké Goscinny a Uderzo vytvořili. Je to "Asterix v Británii", kde ukázali, jak si dovedou z Britů dělat srandu a jak skutečně ve velkém zvládnou odkazovat na různé historické, ale i budoucí prvky, a to tak, že vás to musí těšit. Ani příliš velká sečtělost není naprosto nutná, i když může pomoct snáz pochopit některé vtípky. A že jich je v tomhle komiksu skutečně hodně. Každé specifikum, které je s Brity spojeno, je zde využito k tomu, aby se čtenář bavil. A on se baví. Od páté hodiny, po horkou vodu, přes pokrmy až po místní zvláštní pravidla a normy. Vše je pak doplněno výbornou mluvou, která i v českém překladu vyznívá skvěle a vy - při základní znalosti angličtiny - přesně víte, na co jazykově vtípky naráží. Tenhle sešit je parádním zakončením knihy.

Kniha "Asterix V-VIII" je specifická tím, že má jakousi gradující tendenci. Na začátku je spíše průměrný příběh "Asterix a cesta kolem Galie", následují povedenější sešity "Asterix a Kleopatra" a "Souboj náčelníků", aby čtení bylo zakončeno skvělým sešitem "Asterix v Británii". Kniha se čte velmi dobře a vy máte pocit, že jsou tvůrci ještě odvážnější v humoru, že je jejich zábava ještě o něco povedenější. Přesto první knihu považuji za lehce lepší, snad i proto, že na začátku byla určitá návaznost, teď už se jedná vždy jen o samostatné sešity, které jsou uzavřeny. Sérii se musí nechat, že rozhodně nic v této fázi neztrácí a že jsou zde příběhy, jež jsou jednoduše zapamatovatelné, ale přesto takové, k nimž se rádi v budoucnu ještě vrátíte.

Komiks "Asterix V-VIII" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihu "Asterix I-IV".

#1271: Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta - 90 %

$
0
0
Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta (Der Boxer, Die wahre Geschichte des Hertzko Haft)
Vydalo nakladatelství Argo v pevné vazbě v roce 2015. Původně vyšlo jako "Der Boxer, Die wahre Geschichte des Hertzko Haft" u nakladatelství Carlsen Verlag v roce 2012. České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 348 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Reinhard Kleist
Kresba: Reinhard Kleist

Po otevření knihy jsem si tak říkal, čím asi bude zajímavý další příběh, který se odehrává převážně za druhé světové války v koncentračním táboře. Nechci tvrdit, že příběhy z takového prostředí nejsou silné, naopak, většinou jsou, ale člověk si myslí, že když už má něco načteného, tak ho další příběhy ze stejného prostředí nemohou překvapit. A přece jenom, koncentrační tábory za druhé světové války jsou místo, kde se odehrávala zvěrstva, kterým se po tolika letech jen těžko věří. Na druhou stranu, ona se zvěrstva dějí i teď, a tak jsou příběhy z druhé světové války pořád aktuální, a to i přesto, že se jimi někteří prostě nenechají poučit.

V čem je příběh boxera z koncentračního tábora tak zajímavý? V první řadě je to jen samotnou skutečností, že se jedná o boxera. Kolik podobných děl jste četli? Kolik podobných boxerů, kteří si prošli koncentračním táborem, znáte? Jasně, možná jste viděli snímek "Vítězství ducha", který se zabývá stejnou látkou, ale napadne vás ještě něco dalšího? Co si budeme povídat, sportovní klání nejsou zrovna s nacisty příliš spjata, pokud pomineme předválečné olympijské hry v Berlíně, které sloužily propagandě. Ale to se opravdu pořádali boxerské zápasy přímo v koncentračních táborech? Když k tomu člověk dodá, že to bylo pro pobavení esesáků, zase tak divné se to nejeví.

Hercko Haft byl celkem normální polský kluk, který si přivydělával tím, že s bratry pašoval nějaké ty věci. Nepřišli na ně, ale za to na ně přišli nacisti, kteří do Polska vtrhli a začali pomalu rozhodovat o tom, že židé budou mít utrum. Registrace byla povinná a Herckův bratr Aria se musel na jednu takovou vypravit. Hercko jako příliš mladý nemusel, ale zase nechtěl dopustit, aby bratr odešel. Při registraci pak způsobil poprask, který nakonec vedl k tomu, že sám nastoupil do konvoje, který jej převezl do jeho první štace po koncentračních táborech. Tohle je začátek Herckova příběhu, i když nikoli začátek knihy samotné.
Reinhard Kleist

Kniha "Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta" začíná o něco později, tak zhruba o patnáct let, kdy je Hercko ženatý a má už děti. S jedním synem je na cestě autem. Tím synem je Alan Scott. Muž, který nakonec zaznamenal život svého otce do knihy, podle které Reinhard Kleist nakreslil komiks, jenž držíte v ruce. Hercko byl podle všeho tvrdý otec, který mnohdy nedovedl ovládat svou agresivitu, nemluvě o tom, že jeho výlevy byly někdy nesmyslné. Takhle ho viděl jeho vlastní syn, jen malý chlapec. Jenže tohle je chlapec, který neví to, co se s otcem v minulosti dělo, čím si musel projít. A tak ve chvíli, kdy chlapec tápe, začíná se před námi odvíjet historie jednoho člověka, krutý příběh o tom, čím vším je možné si projít a přesto pokračovat dál. Možná zakopávat a padat, ale pořád se zvedat a nikdy nechtít přestat žít.
Hercko Haft

Hercko Haft není člověk, kterého musíte mít za každou cenu rádi. Je to prostě člověk. Člověk, který se jeví jako agresivní, nebezpečný, ale v tomhle případě to má své důvody. Líbí se mi, že se tvůrce nesnaží za každou cenu definovat prototyp hrdiny, ale naopak ukazuje skutečného člověka ve skutečném příběhu. Jasně, detaily se od skutečnosti mohou lišit, ale stejně budete mít pocit, že tohle je něco, co se mohlo stát, něco, čemu celkem snadno uvěříte. Už jen třeba proto, že lidé, kteří mají moc, ty druhé dovedou snadno zneužít, protože vědí, že se nechají ukecat, třeba jen za to, když jim slíbí kousek chleba navíc. Je to tragické, je to dojemné, je to depresivní. Když člověk čte podobné příběhy, pořád doufá, že už se nikdy nic podobného nestane. A pak si stačí jen pustit zprávy... Ta možnost, že se něco podobného zase bude dít, není tak nereálná. Ona se zvěrstva dějí pořád. Bohužel. Jen víc podobných příběhů, které na to budou tak skvěle upozorňovat.

Komiks "Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta" si můžete zakoupit na stránkách Kosmas.

#1272: Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových - 80 %

$
0
0
Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových (The Amazing Spider-Man: Death of the Stacys)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2016 jako devadesátou osmou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "The Amazing Spider-Man: Smrt Stacyových" ponese č. 103. Původně vyšlo jako čísla 88 až 92 a 121 a 122 série "The Amazing Spider-Man" v nakladatelství Marvel. Kniha byla ve Velké Británii v rámci projektu vydána v září 2015. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Stan Lee a Gerry Conway
Kresba: John Romita Sr. a Gil Kane

To, co jsem minule napsal o Stanovi Lee a jeho scénářích v rámci knihy "Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den", tak rozhodně nechci vzít zpátky, ale musím uznat, že v komiksu "Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových" sledujeme jiného Stana Leeho. Je to lepší komiks a celkově se dá mluvit o tom, že scénář tohoto komiksu je velmi povedený, nemluvě o tom, že koresponduje s kresbou. Avšak i když se jedná o jeden ze základních kamenů spider-manovské mytologie, i tentokrát jsou zde určité chyby, které jsou patrné a které trochu degradují jinak skvělý zážitek. A zase asi budu trochu zlý, protože to lehce horší je v první části, kterou psal zrovna Stan Lee.

Stan Lee je prostě trochu křečovitý a je dost vidět, že jel na kvantitu. Naštěstí měl k sobě skvělé kreslíře, jejichž kresba se v minulosti i dnes dala obdivovat. Ten scénář trochu skřípe v tom, jak se Doc Ock dostane ven z vězení, i když pořád to není úplně hloupé, ale jeho úniky před Spider-Manem, Spider-Manovo hledání, tohle je jen takové natahování. Ale je jasné, že úvod s Docem Ockem je zde jen proto, aby se na scéně objevil, respektive aby se připomněl kapitán George Stacy, kterého čtenáři "Ultimátního komiksového kompletu" zase tolik nezažili, ale který je pro následující dění nesmírně důležitý, především pak v souvislosti s příběhem, jenž přináší Gerry Conway ve dvou sešitech, které mu stačily k tomu, aby zakladatele současného marvelovského univerza zastínil.

Jak už název knihy "Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových" napovídá, odehrají se zde dvě zásadní úmrtí, která měla velký vliv na Spider-Mana a jeho další život. Jedna z těch smrtí je i díky filmu "The Amazing Spider-Man 2" natolik profláknutá, že asi není důvod nespoilerovat, ale přece jen vás nechám, abyste si to přečetli sami. Ten příběh je nesmírně silný, a i když ho budete v lehce upravené podobě a s jinou postavou znát i z prvního Spider-Manova filmu od Sama Raimiho, tady dostáváte skvělé emoce. Tohle je skutečně příběh, který vás dovede odrovnat, který v sobě má potřebné trauma a nečekaný zvrat. Spider-Man není všemocný, což se zde ukazuje naplno. A není to poprvé, co se mu nepodařilo někoho důležitého ve svém životě zachránit.
S podobnými kresbami se setkáte často napříč celou marvelovskou érou, tenhle příběh se často vypráví znovu

Sám Gerry Conway v závěru trochu bagatelizuje svůj přínos do příběhu, ale přece jen, když vedle sebe postavíte to, co napsal Stan Lee v pěti sešitech (čísla 88 až 92) a pak Gerry Conway ve dvou sešitech (čísla 121 a 122), musíte vidět ten zásadní rozdíl. A ten je v psychologickém pojetí příběhů. Stan Lee nedovedl psychologii hrdiny tak skvěle zachytit, jako se to povedlo Conwayovi. Jeho dva sešity jsou intenzívnější, drsnější, emotivnější než to, co jim předchází, i když i Stan Lee nechal jednu z postav zemřít. Ano, ve skutečnosti je tohle hodně depresivní kniha, která vás dovede přesvědčit o tom, že Spider-Man není jen ten ukecaný hrdina ze sousedství, ale je to postava, která si musí hodně protrpět.
Gerry Conway

Abych ale nedával body pouze scenáristovi, tak i trio Romita, Kane a Mortellaro mají zásadní podíl na tom, že je komiks tak povedený. Jejich kresba postav a hlavně rozpoložení hrdinů i záporáků je natolik přesvědčivá, že narazíte na panely, na nichž nepůjde strach z Green Goblina, i když i takové zde jsou, ale půjde na vás strach ze Spider-Mana. A tady si teprve uvědomujete, jak jednotlivé události na oblíbeného hrdinu dopadají. "Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových" je další pěknou ukázkou toho, že některé komiksy nestárnou a že i Stan Lee, když se přestal tolik vykecávat, dovedl napsat něco dobrého. Ale tohle není kniha, u které vás bude mrazit z toho, co napsal Stan Lee, bude vás mrazit z toho, co stvořili jiní.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 24: The Amazing Spider-Man - Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 35: Black Panther - Kdo je Black Panther?"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 38: Ghost Rider - Cesta do zatracení"
"Ultimátní komiksový komplet 39: Syn klanu M"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 45: Věční"
"Ultimátní komiksový komplet 46: Fantastic Four - Konec"
"Ultimátní komiksový komplet 47: Doctor Strange - Přísaha"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 54: Hulk proti světu"
"Ultimátní komiksový komplet 55: Thunderbolts - Víra v monstra"
"Ultimátní komiksový komplet 56: Wolverine - Starej dobrej Logan"
"Ultimátní komiksový komplet 57: Tajná invaze"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"
"Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"
"Ultimátní komiksový komplet 60: Astonishing Thor"
"Ultimátní komiksový komplet 61: Avengers - Na věky věků část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 62: Avengers - Na věky věků část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé"
"Ultimátní komiksový komplet 64: Marvel Knights Spider-Man - Jed"
"Ultimátní komiksový komplet 65: Avengers - Elita"
"Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers - Mise na Mars"
"Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona"
"Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný"
"Ultimátní komiksový komplet 69: Říše stínů"
"Ultimátní komiksový komplet 70: Avengers - Dětská křížová výprava"
"Ultimátní komiksový komplet 71: Hulk - Spálená země"
"Ultimátní komiksový komplet 72: Venom (Venom)"
"Ultimátní komiksový komplet 73: Ultimate Spider-Man - Smrt Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první"
"Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 76: X-Men - Schizma"
"Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta"
"Ultimátní komiksový komplet 86: Thor - Příběhy z Asgardu"
"Ultimátní komiksový komplet 87: Doctor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas"
"Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse"
"Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den"
"Ultimátní komiksový komplet 90: The Amazing Spider-Man - Konec Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 91: The Invincible Iron Man - Tragédie a triumf"
"Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první"
"Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 95: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum"
"Ultimátní komiksový komplet 96: Avengers - Zrození Ultrona"
"Ultimátní komiksový komplet 97: The Mighty Thor - Ragnarok"
"Ultimátní komiksový komplet 99: X-Men - Soumrak mutantů"
"Ultimátní komiksový komplet 106: Hulk - Srdce atomu"
"Ultimátní komiksový komplet 108: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, první část"
"Ultimátní komiksový komplet 109: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, druhá část"
"Ultimátní komiksový komplet 112: Captain America a Falcon"
"Ultimátní komiksový komplet 114: Uncanny X-Men - Druhá generace"
"Ultimátní komiksový komplet 118: Spider-Man - Marvel Team-Up"
"Ultimátní komiksový komplet 119: Avengers - Korvacova sága"
"Ultimátní komiksový komplet 120: Daredevil - Na černé listině"

#1273: Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost - 85 %

$
0
0
Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost (Daredevil: Sound and Fury)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2016 jako devadesátou devátou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Daredevil: Zvuk a zlost" ponese č. 77. Původně vyšlo jako čísla 1 až 6 třetí řady série "Daredevil" v nakladatelství Marvel. Kniha byla ve Velké Británii v rámci projektu vydána v září 2015. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Mark Waid
Kresba: Paolo M. Rivera a Marcos Martin

Když jsem se v roce 2011 dostal k tomu, že jsem se trochu více zajímal o americké sešitovky, byla to právě série "Daredevil", která mi ukázala, že je docela dobrý nápad se kouknou na to, jak tehdejší komiksová superhrdinská scéna vypadala. Kromě toho, že série začala od prvního dílu, tak mě "Daredevil" nesmírně bavil. Jasně, pak mě nadšení z amerického komiksu trochu opustilo, ale to jen proto, že jsem byl přesycen a že jsem zjistil, že toho u nás začíná vycházet skutečně hodně a že i to mi zabere dost času, abych se tím prolouskal a dohnal i třeba nějaké resty z minulosti. O to raději jsem, že se kniha "Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost" objevila česky a že jsem si začátek té parádní daredevilovské série mohl připomenout.

Když se do knihy "Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost" začtete, budete mít pocit, že se vracíte ke starému známému. Jasně, je to Daredevil, znáte ho, možná z filmu, možná ze seriálu, nejlépe snad z komiksu, ale přece jen je to něco víc, co na vás dýchne. Je to jakési přátelství, které vás spojuje a které může být dáno tím, že Mark Waid přináší jiného Daredevila, než jakého nám prezentoval Frank Miller v komiksu "Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání" nebo Kevin Smith v komiksu "Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný". Najednou se seznamujete s Daredevilem, který je přátelský. Ale o tom si také více přečtete v samotné knize.

Daredevil je mnohem pozitivnější, natolik, že pro jeho dlouholetého přítele Foggyho Nelsona je to trochu nepříjemné. Matt Murdock se vrátil poté, co byla jeho identita prozrazena. Vrací se, aby byl znovu Mattem Murdockem a zároveň Daredevilem, ale s tím, že si lidé musejí myslet, že se jedná o dvě různé osoby. Není jednoduché o tom lidi přesvědčit a skoro nikdo mu nevěří. Matt však všem tvrdí, že není Daredevil. A vždy se u toho usmívá. Jako kdyby ten úsměv byl až moc, jako kdyby byl až příliš nucený. Nevím, nezjistíme, protože jsme svědky jen úvodu celého příběhu a toho, jak se Daredevil musí vypořádat s novými hrozbami a jak se musí Matt Murdock vypořádat s tím, že u soudu si neškrtne, protože všichni právníci po něm jdou a okamžitě znemožní pokračování soudu proto, že je Matt pravděpodobně Daredevilem. I když to nikdo nedokáže, obhajování se stává velmi náročným a vlastně nemožným.

Mark Waid ale nejede jen na to, že naznačí nějaké příběhy u soudu, on vymýšlí příběhy, které jsou komplikované, které jsou detektivní, které jsou zajímavé. Nejde jen o to, že by Matt Murdock u soudu nemohl někoho obhájit, že to je nějaké jednoduchý případ. Mark Waid se rozhodl, že právě kolem případů se to bude točit a že budou dobře promyšlené. I když se bude jednat o případy, které skvěle sedí do Marvel Universe, mají zde základy ve známých i méně známých záporných postavách. Pořád má vyprávění skvělý náboj ve spojitosti s tím, že se vždy jedná o charaktery a o to, jak se tito lité dostávají do situací, které nemohou moc ovlivnit. Jen u soudu. Když jim někdo pomůže. Odhalení pravdy se pak jeví jako velmi překvapivé a dovede potěšit a strhnout.

Dva komiksy za sebou, "Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových" a "Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost", jasně dokazují, že je v rámci "Ultimátního komiksového kompletu" pořád na co se těšit. První ukazuje to, že i staré příběhy jsou dobré, druhý pak skutečnost, že i na starou, osvědčenou postavu, je možné se podívat novým způsobem, novýma očima a pořád si zachovat přízeň čtenářů. Daredevil v knize "Ultimátní komiksový komplet 77: Daredevil - Zvuk a zlost" není temný, je místy dokonce zábavný, ale pořád mu jde o to hlavní - aby pomáhal nevinným lidem, kterým nikdo jiný nepomůže. A je docela osvěžující, že ufouni v tom nejsou. O zajímavé záporáky rozhodně nepřijdete, nemluvě o tom, že je zde i návaznost na knihu "Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den".

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 24: The Amazing Spider-Man - Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 35: Black Panther - Kdo je Black Panther?"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 38: Ghost Rider - Cesta do zatracení"
"Ultimátní komiksový komplet 39: Syn klanu M"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 45: Věční"
"Ultimátní komiksový komplet 46: Fantastic Four - Konec"
"Ultimátní komiksový komplet 47: Doctor Strange - Přísaha"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 54: Hulk proti světu"
"Ultimátní komiksový komplet 55: Thunderbolts - Víra v monstra"
"Ultimátní komiksový komplet 56: Wolverine - Starej dobrej Logan"
"Ultimátní komiksový komplet 57: Tajná invaze"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"
"Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"
"Ultimátní komiksový komplet 60: Astonishing Thor"
"Ultimátní komiksový komplet 61: Avengers - Na věky věků část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 62: Avengers - Na věky věků část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé"
"Ultimátní komiksový komplet 64: Marvel Knights Spider-Man - Jed"
"Ultimátní komiksový komplet 65: Avengers - Elita"
"Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers - Mise na Mars"
"Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona"
"Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný"
"Ultimátní komiksový komplet 69: Říše stínů"
"Ultimátní komiksový komplet 70: Avengers - Dětská křížová výprava"
"Ultimátní komiksový komplet 71: Hulk - Spálená země"
"Ultimátní komiksový komplet 72: Venom (Venom)"
"Ultimátní komiksový komplet 73: Ultimate Spider-Man - Smrt Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první"
"Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 76: X-Men - Schizma"
"Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta"
"Ultimátní komiksový komplet 86: Thor - Příběhy z Asgardu"
"Ultimátní komiksový komplet 87: Doctor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas"
"Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse"
"Ultimátní komiksový komplet 89: Fantastic Four - Soudný den"
"Ultimátní komiksový komplet 90: The Amazing Spider-Man - Konec Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 91: The Invincible Iron Man - Tragédie a triumf"
"Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první"
"Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 95: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum"
"Ultimátní komiksový komplet 96: Avengers - Zrození Ultrona"
"Ultimátní komiksový komplet 97: The Mighty Thor - Ragnarok"
"Ultimátní komiksový komplet 99: X-Men - Soumrak mutantů"
"Ultimátní komiksový komplet 103: The Amazing Spider-Man - Smrt Stacyových"
"Ultimátní komiksový komplet 106: Hulk - Srdce atomu"
"Ultimátní komiksový komplet 108: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, první část"
"Ultimátní komiksový komplet 109: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, druhá část"
"Ultimátní komiksový komplet 112: Captain America a Falcon"
"Ultimátní komiksový komplet 114: Uncanny X-Men - Druhá generace"
"Ultimátní komiksový komplet 118: Spider-Man - Marvel Team-Up"
"Ultimátní komiksový komplet 119: Avengers - Korvacova sága"
"Ultimátní komiksový komplet 120: Daredevil - Na černé listině"

#1274: Tři a půl kilogramu temných sil může zatížit i vaši knihovnu!

$
0
0
Balancuje na hraně kýče. Upoutá mafiánskými historkami, získá si vás metafyzickými otázkami a nakonec podmaní svým humorem. Před dvaceti lety se čtenářům poprvé představil Jackie Estacado. 

Mafiánský zabiják a nositel síly Darkness se mihl v tehdy už velmi populární sérii "Witchblade". A hned bylo jasné, že tento protipól komiksové hrdinky, policistky Sary Pezziniové, potřebuje svůj prostor. Ten mu teď v dostatečné míře nabízí nakladatelství Comics Centrum, které v rámci edice kolosálních knih chystá vydat sadu prvních 25 sešitů s tímto temným hrdinou. Jedná se již o druhou knihu ze světa tajemných artefaktů.

O tom, zda výpravná kniha nakonec opravdu vyjde, opět rozhodují sami čtenáři, a to formou předplacené objednávky. Pokud se k akci přihlásí dostatečný počet zájemců, vznikne v Česku jakýsi klub vyvolených. Na světě v této podobě totiž legendární komiks vydává právě jen Comics Centrum. A to se nejspíš v dohledné době nezmění – český nakladatel totiž musel pro české vydání "Witchblade" provést téměř detektivní práci. Při přípravě české verze se totiž ukázalo, že chybějí některé starší pasáže komiksu. Ty muselo Comics Centrum digitálně zrestaurovat. Chystané vydání má navíc originální obálku, která byla vytvořena speciálně pro české vydání.

Anotace nakladatele:
Druhý svazek z tajuplného světa Artefaktů, ve kterém se k Witchblade přidávají další elementární síly – Darkness, Angelus a Magdalena. Pro mafiánského zabijáka Jackieho Estacada byly jeho jedenadvacáté narozeniny požehnáním i prokletím zároveň. Stal se totiž nositelem elementární síly Darkness. Ta umožňuje tomu, kdo jí vládne, vstupovat do jiných dimenzí a ovládat místní démony. Síly dobra celého světa se spojí, aby bojovaly proti zlu, které Jackie a jeho dar představují. Má to ale jeden háček, tentokrát... jsou to ti špatní.

Informace o vzniku komiksu:
Jackie Estacado, hrdina série a nositel Darkness se na stránkách komiksů objevil poprvé v listopadu 1996. Tehdy jen jako host desátého sešitu série "Witchblade". Již v prosinci 1996 vyšel první sešit samostatné série "Darkness", pro který napsal scénář Garth Ennis. Ten vstoupil do podvědomí fanoušků svým nezaměnitelným stylem, ve kterém skvěle mísí mafiánské historky a brutalitu s náboženskými otázkami a vše podává s humorným nadhledem.

Byl to právě Ennis, který díky tomu, že dostal v tvorbě volnou ruku, pomohl "Darkness" k famóznímu a velmi úspěšnému startu. Další důvod úspěchu byla sama série "Witchblade", která v té době již měla velkou čtenářskou základnu. Na postu kreslíře byl tehdy zakladatel nakladatelství Top Cow, Mark Silvestri.

Nakladatel upozorňuje na těsné propojení obou řad a předznamenává jejich pozdější splynutí do řady jedné.

Svět artefaktů dokazuje, že se mainstreamový komiks v USA dokáže obejít i bez superhrdinů. Vizuální stránka příběhu je tak silná, že často i s naprostým minimem textu, výrazně posouvá děj. Podle námětu "Darkness" vznikly dvě velmi dobře hodnocené videohry švédského studia Starbreeze. O vydání velkoformátové knihy rozhodují na základě svých objednávek sami čtenáři. "Darkness" si mohou na stránkách nakladatele www.comicscentrum.cz předplatit do 30. října 2016.

#1275: Scooby-Doo: Týmovka 1 - 50 %

$
0
0
Scooby-Doo: Týmovka 1 (Scooby-Doo Team-UP vol.1)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 1 až 6 série "Scooby-Doo Teamp Up" v roce 2014. České vydání má 128 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.
Knihu koupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Sholly Fisch
Kresba: Dario Brizuela

"Scooby-Doo" nikdy nepatřil k mým oblíbeným televizním seriálům. Přiznám se, nechápal jsem, co je na těch postavách až tak zajímavého. Co si budeme povídat, zase tolik se nezměnilo a já ani v současné době plně nechápu, proč se Velma, Daphne, Fred, Shaggy a Scooby stali takovým fenoménem, který se dostal nakonec i do komiksu. A jak obálka knihy napovídá, je to rovnou do světa DC, kde se mají postavy setkat s Batmanem, ale i dalšími hrdiny tohoto světa. Vzhledem k tomu, že se jedná o příběhy, které jsou primárně určeny dětskému čtenáři, je asi jasné, že i přes přítomnost Temného rytíře se nebude jednat o depresivní, ale spíše o veselé příběhy. Tomu nasvědčuje i barevnost obálky, která je ale ve srovnání s barvičkami uvnitř ještě pořád strohá.

Kniha "Scooby-Doo: Týmovka 1" obsahuje celkem šest původních sešitů, které se objevily v sérii "Scooby-Doo Teamp Up", jež vychází od roku 2014. Při čtení budete mít pocit, že se mělo jednat především o to, aby se skupina Záhady s.r.o. dostala do kontaktu s těmi nejdůležitějšími postavami v DC Universe. A tak se v prvním příběhu setkává pětice záhadologů s Batmanem a Robinem, aby společně bojovali proti Man-Batovi. Úspěšná spolupráce s Dynamickým duem pokračuje v dalších dvou příbězích, aby se pak Všetečná děcka setkala také s Teen Titans, Wonder Woman a nakonec i s celou Justice League. Aby toho nebylo málo tak nechybí, ani záporáci, kteří jsou nám dobře známí - Scarecrow, Sinestro nebo Lex Luthor.

Vzhledem k tomu, že bylo nutné pětici zakomponovat do příběhů s klasickými superhrdiny, bylo třeba je trochu upozadit a nechat vyniknout vlastnosti, které si s sebou gang záhadologů nese. Takže Scooby a Shaggy jsou klasickými sraby, Fred je celkem frajer a snaží se být tím správným chlapem, ale nakonec jsou to hlavně Daphne a Velma, které řeší problémy. I když jasné, řešení záhad v tomhle případě znamená, že se někomu strhne maska. Na tomhle stojí v podstatě každý příběh ze série "Scooby-Doo" a hlavně díky tomu se divím, že to někoho pořád ještě baví. Animovaný seriál jsem vzdal už dávno, a když sem tam vidím nějaký animovaný celovečerák, říkám si, že to ani ve větším formátu není nic moc jiného. Přesto se musí nechat, že spolupráce s DC superhrdiny celkem funguje a příběhy nejsou úplně stupidní. Vlastně jsou místy docela zábavné.

I když se jedná hlavně o přehlídku postav, tak je velmi příjemné, že si tyhle postavy ze sebe dělají trochu srandu a že autoři vědí, že ty postavy samy o sobě nemohou fungovat dlouhodobě, a tak je potřeba odlehčovat, parodovat. Je hezké, že je místy zdůrazňováno, jaké jsou vlastnosti Scooby gangu a sami ze sebe si dělají legraci. Tohle je zábavné. Jenže dějově mi stejně ty příběhy pořád přijdou na jedno brdo, a kdyby se to neoživilo DC superhrdiny, tak prostě zapadnou. Ale vlastně na tom Scooby asi v poslední době stojí. Spojovat ho s jinými postavami, třeba i s wrestlery, aby to ještě dál bylo možné táhnout. Ale už jen proto, že se Scooby tak dlouho drží v podvědomí, bude pravděpodobně i tenhle komiks děti bavit.

Komiks "Scooby-Doo: Týmovka 1" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou.
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live