Quantcast
Channel: Comics Blog
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live

#1136: Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta - 95 %

$
0
0
Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta (Usagi Yojimbo: Grasscutter II – Journey to Atsuta Shrine)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2011. Původně vyšlo jako čísla 39 až 45 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2002 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 184 stran a prodává se v plné ceně za 229 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Konečně jsme se dostali k příběhu, na který jsme čekali dvě předchozí knihy. Kniha "Usagi Yojimbo 12: Ostří trav" nám představila meč Ostří trav, který by mohl znamenat, že se naprosto změní rozložení sil v Japonsku. Ten, kdo by jím vládl, by mohl vládnout i celé zemi. A tak ještě v této knize došlo k vymyšlení toho, jak s mečem naložit. Následující kniha "Usagi Yojimbo 13: Šedé stíny" pak představovala Usagiho průzkumnou cestu, kdy měl zjistit, jestli přesun legendárního meče do chrámu Atsuta bude bez problémů. Kniha "Usagi Yojimbo 14: Maska démona" pak byla v podstatě návratem Usagiho z této cesty a opětovným shledáním s Genem a Sanshobem, s nimiž měl cestu s mečem provést. V "Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta" pak konečně došlo na to, že se Ostří trav přesunulo tam, kam se přesunout mělo. Anebo to není tak jednoduché?

Již v knize "Usagi Yojimbo 14: Maska démona" jsme zjistili, že o Ostří trav se ví a že zde jsou skupiny, které budou mít snahu o to získat legendární meč k tomu, aby sobě anebo někomu jinému pomohli dostat se ke skutečné moci. Jak zjišťujeme hned na začátku knihy, jsou to Neko ninjové a Komori ninjové, kteří se snaží o získání meče. Ale každý má trochu jiné cíle. Komori ninjové, tedy netopýří ninjové, jejichž zástupce je i na parádní obálce, chtějí meč pro lorda Hikijiho. Neko ninjové jsou na tom trochu problematicky. Jejích vůdkyně Chizu možná nemá až tak temné úmysly, jaké by si přál její zástupce, a tak se jejich cesty mnohdy rozcházejí. Následky toho pocítíme právě v této knize, v níž se uzavřou i další příběhy, které byly vyprávěny předchozími knihami. Hlavně příběh Saru dojde svého konce.

Přiznám se, že jsem asi čekal, že tohle finále bude o něco epičtější, ale to je hlavně proto, že když jde o nějaké legendární předměty, tak nějak doufám, že zde budou obrovské souboje s těmito předměty a že se jich chopí sama hlavní postava. Stan Sakai je v tomhle ale trochu jiný, zaměřuje se spíše na to, jaké by byly následky něčeho takového, a než aby se pouštěl do něčeho, co by se mohlo docela zvrtnout, alespoň v rámci jeho série a toho, jak je doposud vedena, pustil se do příběhu, který je spíše filosofující, přemýšlivý a samozřejmě také emotivní. Díky tomu, že se zde vracejí některé postavy z minulosti, postavy, které známe, ale i ty, které tolik neznáme, jsou zde silné scény, které jen ukazují na to, jaké je odhodlání některých osob, ať už v dobrém, anebo špatném slova smyslu.

Kniha "Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta" je uzavřením jednoho většího příběhu a je jen na Stanovi, jakým směrem se vydá dál. Jsem si jistý, že to bude směr dobrý, už jen proto, že jsem tu mohl recenzovat novější knihy, jež rozhodně ukazují, že je pořád dobrý, že má pořád co říct. A je to skoro k neuvěření, že jeho postava může dál postupovat, může pořád bavit a hlavně nikdy nenudí. Co je ještě neuvěřitelnější, to je kvalita jednotlivých příběhů, která není klesající. Jestli v hodnocení trochu kolísám já, jsou to spíše osobní pocity, které z dané knihy mám. Kniha "Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta " vás ale samozřejmě neurazí, nadchne vás, protože tohle je pořád jeden z těch velkých příběhů, který je o celkem obyčejných lidech. Není to o císařích, o lordech, ale jen o těch, co za ně nebo proti nim bojují.

Komiks "Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.


#1237: Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů - 70 %

$
0
0
Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů (Suicide Squad 1: Kicked in the Teeth)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě, v pevné vazbě a v limitované edici (52 kusů) v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 1 až 7 série "Suicide Squad" u DC Comics. Souborné vydání vyšlo u DC Comics poprvé v roce 2012. České vydání má 160 stran a prodává se v plné ceně za 399 Kč (brožovaná), 599 Kč (vázaná) a 999 Kč (limitovaná).
Knihou koupíte v knihkupectví Minotaur se slevou.

Scénář: Adam Glass
Kresba: Ig Guara, Clayton Henry, Cliff Richards, Andrei Bressan, Federico Dallocchio a Ransom Getty

Do kin se dostal snímek "Sebevražedný oddíl", a tak se dalo čekat, že se seznámíme s touhle partičkou také komiksovým způsobem. Přece jenom se jedná o tým, který z komiksu vzešel, a tak by byla škoda, kdybychom ho měli poznat jen z filmu. Zase něco tak divného by to ale nebylo, i když český komiksový trh v posledních deseti letech udělal hodně pro to, abychom postavy z filmů dobře znali už z komiksů. A díky za to! BB/art se tedy chopil možnosti představit nám skupinu s nepříliš tajným označením "Sebevražedný oddíl", která má jednoduché složení. Jsou v ní parchanti, kteří si odpykávají vysoké tresty, většinou doživotí. Prostě ti záporáci, co nebyli dost dobří a chytli je, nemluvě o tom, že se nedostali do Arkhamu, aby mohli snáze utéct.

Ve filmu jsme mohli vidět, jak se dával celý tým dohromady, popravdě se tam tomu věnovalo až příliš mnoho času, ale to je jen jeden z vícero důvodů, proč film nefungoval. Proto jsem byl zvědavý na to, jak se dařilo komiksovým tvůrcům. BB/art si vybral sérii, která se začala psát v rámci "The New 52", tedy velkého restartu celého DC Universa. Jedná se již o čtvrtou řadu série "Suicide Squad". Myslím si, že to byla volba velmi dobrá, protože tohle je komiks, který vás dovede dostat mnohem víc než film, a to nejen proto, že jsou zde scény, které by do filmu prostě neprošly, pokud by neměl R rating. A to bohužel "Sebevražedný oddíl" nemá. V komiksovém provedení už je to ale lepší, nemluvě o tom, že je zde pořád to, co očekáváte. Hlášky, akce a šílenci.

Jestli jste viděli film, tak v komiksu najdete podobné. Skupina maniaků a vrahů se spojila proto, že jim Amanda Waller nechala do krku namontovat nanobomby a začala jim vyhrožovat, že pokud nebudou sekat dobrotu, což znamená, pokud pro ni nebudou zabíjet, tak jim vyhodí do vzduchu jejich hlavinky. Jasně, že většina z nich se moc dlouho nerozmýšlí a rovnou jde do akce. Adam Glass si připravil celkem zajímavé dějové prvky a píše béčko. Akční béčko, kde se hláškuje, jsou parádní kostýmy, spousta barev a skupina magorů, která stojí za to, aby ji člověk sledoval. Složení není úplně stejné jako ve filmu, ale většina postav se zde protočí. Hlavní postavou je pak opět Deadshot, který je takovým formálně neformálním vůdcem.

Na začátku se k němu přidává Harley Quinn a El Diablo, které z filmu známe, ale pak jsou to King Shark, Black Spider, Voltaic a Savant, kteří se zatím filmem nemihli. Říkat si o některých něco víc nemá smysl, protože sami komiksem jen prolétnou. Sebevražedný oddíl rozhodně nepatří k těm týmům, které by měli dlouhodobě stejné složení. Jejich úmrtnost je poměrně vysoká, což je pochopitelné, protože jsou mnohdy nebezpeční sami sobě. A naštěstí v komiksu "Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů" uvidíme naplno, co to znamená, když někdo neposlouchá Amandu Waller a chce udělat něco, co by neměl, i když má krk napěchovaný malou trhavinou. Jak říkám, v tomhle je snímek hodně skromný na krev a celkově na gore. Vlastně tam nic moc není. Komiks vám to vynahradí.
Obálka limitované edice

"Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů" je komiks, který si přečtete, když chcete něco oddechového, násilného, ale ne až tak jednoduchého. Je zde dějový vývoj, příběh někam směřuje, postavy se vyvíjí, jejich vztahy se vyvíjejí, jsou zde motivace, i když někdy šílené. Všechno dohromady funguje a sem tam se objeví nějaká ta vtipná hláška. V tomhle ohledu si ale myslím, že to zase až tak skvěle užvaněné nebylo. I tak se ale u komiksu pobavíte a některé zvraty vás dovedou nabudit na další čtení. Tak doufejme, že se druhého dílu dočkáme, protože já jsem celkem zvědavý, jak tohle pokračovalo. Jasně, ten konec je takový hodně klišovitý a vám je jasné, že tohle nebude tak očividné, ale třeba dokážou tvůrci mile překvapit.

Komiks "Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou v brožované vazbě nebo pevné vazbě.

#1238: Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá - 80 %

$
0
0
Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá (Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D. (Part 2))
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2016 jako devadesátou pátou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Nick Fury: Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá" ponese č. 93. Původně vyšlo jako čísla 163 až 168 série "Strange Tales" a jako čísla 1 až 5 série "Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D." v nakladatelství Marvel. Kniha byla ve Velké Británii v rámci projektu vydána v srpnu 2015. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Jim Steranko a Roy Thomas
Kresba: Jim Steranko a Frank Springer

Komiks "Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první" představuje v rámci celého "Ultimátního komiksového kompletu" velmi příjemné počtení, hlavně proto, že to je trochu jiné, že to je své a že se to zaměřuje spíše na špionážní žánr než na klasické superhrdinské bitky. A v tomhle duchu pokračuje i komiks "Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá", který už je v podstatě celý v režii Jima Steranka, jenž ukazuje, že i v mainstreamovém komiksu je možné experimentovat, že je možné si hrát s kresbou a přinést něco trochu navíc. Nemluvě o tom, že i v rámci špionážního příběhu lze žánr trochu posunout a třeba i napsat velmi dobrý hororově detektivní příběh ve stylu Arthura Conana Doyla.

Jim Steranko nám v knize předvádí, že je schopen napsat delší příběh, který se bude prolínat vícero sešity, ale stejně tak je schopen napsat příběh, jenž má jen jeden sešit, zdá se vytržený z kontextu, ale stejně nakonec zapadne do dějové linie, má zde své místo a ukazuje nám, že s postavou se dají dělat docela kotrmelce, minimálně ty žánrové, a stejně zanechat její podstatu. Očividně to muselo mít úspěch, když Nick Fury nakonec přešel ze série "Strange Tales" do své vlastní, kde už měl standardních 20 a sem tam i více stran. Jim Steranko udělal z velitele S.H.I.E.L.D.u osobnost, která skvěle fungovala ve vlastní sérii, i když čtenáři si to nakonec až tak moc nemysleli. Tahle série měla jen 15 dílů. Dostává se nám jen 5 sešitů na ochutnávku, kdy jeden ani není Sterankův, protože bylo očividně potřeba určit, jak se Nick stal velitelem S.H.I.E.L.D.u, což je rozhodně jeden z nejslabších příběhů v této knize.

Nejprve se Nick Fury musí vypořádat se Žlutým drápem, což je nebezpečný kriminálník. Jedná se o příběh, který zabírá větší část knihy a je to ukázka toho, jak je děj rozkouskován. Musím uznat, že tady mě velmi překvapilo finále. Nechci tvrdit, že je geniální, spíše je takové rozporuplné. Dá se na něj koukat jako na něco, co je poměrně originální a nečekané, i když podobný prvek byl již použit v dějinách umění mnohokrát - originalita je zde v rámci žánru a komiksu - ale zároveň to může být považováno za něco, co je nepadnoucí, možná by se to dalo považovat i za znouzectnost, kdy Jim Steranko prostě nevěděl, jak to ozvláštnit, a tak se rozhodl pro něco, co je sice zajímavé, ale nemusí to sednout každému. Otevírá to však dveře pro něco pořádně epického. Vzpomněli jste si také na "Souboj Titánů"?

Následující příběhy už se věnují i něčemu jinému a do světa vpouští dalšího zajímavého záporáka, proti němuž musí Nick Fury stát. Tohle se děje právě se začátkem série "Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D.", která je nám představena a která vyniká třeba už tím, jaké obálky pro ně Steranko kreslil. Ilustrace skutečně nejsou něco, co vidíte všude, ale ono to není jen o obálkách. Právě kresba Jima Steranka, jeho experimenty nejen s tím, jak jsou rozloženy stránky, jak využívá dvoustránkové panely, ale třeba i experimenty s designem věcí, strojů a dalších prvků, které se v panelech objevují, to je něco, co na první pohled zaujme, a nemyslím si, že negativně. Steranko se předvádí, dostal volnou ruku, alespoň to tak vypadá, a užil si to naplno. "Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá" je něco, co vás vytrhne, co vám ozvláštní čtení a co vás překvapí tím, jak je to staré. A přitom to do té doby patří, ale zároveň to strhne i dnes.
Jim Steranko

"Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá" je další ukázkou toho, že i v těch starších komiksech je něco, co vás dovede nadchnout, co vás strhne, protože je to akční, protože je to nápadité, protože je to v některých ohledech (kresba, designy) naprosto jedinečné. Jsem si jistý, že se najdou čtenáři, kterým tahle kniha nic neřekne a nebude je bavit. Já jsem se ale bavil, snad i proto, že je to špionážní žánr, který mě dostává a u kterého si uvědomuji, že dovede být jednoduchý a prvoplánový, kdy hraje hodně na efekt, ale sem tam má příběhy, jež stojí za čtení. A není to jen James Bond, je to třeba i Nick Fury v podání Jima Steranka. Docela mě mrzí, že nejsou v "Ultimátním komiksovém kompletu" dvě další takové knihy. Jenže on už další příběhy stejně nedělal Jim.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 24: The Amazing Spider-Man - Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 35: Black Panther - Kdo je Black Panther?"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 38: Ghost Rider - Cesta do zatracení"
"Ultimátní komiksový komplet 39: Syn klanu M"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 45: Věční"
"Ultimátní komiksový komplet 46: Fantastic Four - Konec"
"Ultimátní komiksový komplet 47: Doctor Strange - Přísaha"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 54: Hulk proti světu"
"Ultimátní komiksový komplet 55: Thunderbolts - Víra v monstra"
"Ultimátní komiksový komplet 56: Wolverine - Starej dobrej Logan"
"Ultimátní komiksový komplet 57: Tajná invaze"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"
"Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"
"Ultimátní komiksový komplet 60: Astonishing Thor"
"Ultimátní komiksový komplet 61: Avengers - Na věky věků část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 62: Avengers - Na věky věků část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé"
"Ultimátní komiksový komplet 64: Marvel Knights Spider-Man - Jed"
"Ultimátní komiksový komplet 65: Avengers - Elita"
"Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers - Mise na Mars"
"Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona"
"Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný"
"Ultimátní komiksový komplet 69: Říše stínů"
"Ultimátní komiksový komplet 70: Avengers - Dětská křížová výprava"
"Ultimátní komiksový komplet 71: Hulk - Spálená země"
"Ultimátní komiksový komplet 72: Venom (Venom)"
"Ultimátní komiksový komplet 73: Ultimate Spider-Man - Smrt Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první"
"Ultimátní komiksový komplet 76: X-Men - Schizma"
"Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta"
"Ultimátní komiksový komplet 86: Thor - Příběhy z Asgardu"
"Ultimátní komiksový komplet 87: Doctor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas"
"Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse"
"Ultimátní komiksový komplet 90: The Amazing Spider-Man - Konec Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 91: The Invincible Iron Man - Tragédie a triumf"
"Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první"
"Ultimátní komiksový komplet 95: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum"
"Ultimátní komiksový komplet 96: Avengers - Zrození Ultrona"
"Ultimátní komiksový komplet 97: The Mighty Thor - Ragnarok"
"Ultimátní komiksový komplet 99: X-Men - Soumrak mutantů"
"Ultimátní komiksový komplet 106: Hulk - Srdce atomu"
"Ultimátní komiksový komplet 108: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, první část"
"Ultimátní komiksový komplet 109: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, druhá část"
"Ultimátní komiksový komplet 112: Captain America a Falcon"
"Ultimátní komiksový komplet 114: Uncanny X-Men - Druhá generace"
"Ultimátní komiksový komplet 118: Spider-Man - Marvel Team-Up"
"Ultimátní komiksový komplet 119: Avengers - Korvacova sága"
"Ultimátní komiksový komplet 120: Daredevil - Na černé listině"

#1239: Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří - 75 %

$
0
0
Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří (Lucifer: Devil in the Gateway)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2007 a ve druhém vydání v roce 2015. Původně vyšlo jako čísla 1 až 3 minisérie "The Sandman: Presents: Lucifer" a jako čísla 1 až 4 série "Lucifer". Souborné vydání poprvé vyšlo v roce 2001. České vydání má 160 stran a prodává se v plné ceně za 499 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Mike Carey
Kresba: Scott Hampton, Chris Weston, James Hodgkins, Warren Pleece a Dean Ormston

Ani nevím proč, ale nikdy dřív jsem sérii "Lucifer" pořádně nedal šanci. Téma mě přitom lákalo, ale neodhodlal jsem se k tomu, abych sérii začal číst. Odhodlání přišlo až nyní, kdy se série pomalu chýlí ke konci, respektive její české vydávání je téměř u konce. Venku je v době psaní recenze již kniha "Lucifer 10: Jitřní hvězda", což je předposlední díl této série, nemluvě o tom, že na internetu snadno objevíte informace o tom, že právě desátý díl je tím, kde všechno vrcholí, a podobně jako v "Sandmanovi" je poslední kniha údajně jen tím, co tak nějak dělá tu finální tečku za tím, co již bylo řečeno. Ale já jsem na začátku, tedy u první knihy, kde se Lucifer teprve představuje ve vlastní sérii.

S knihou "Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří" se vám do rukou dostává třídílná minisérie "The Sandman: Presents: Lucifer" a následně první čtyři čísla samostatné série "Lucifer". "Lucifer" je odnoží "Sandmana", však je to také postava, která se v "Sandmanovi" objevila a právě její podobenství z tohoto komiksu je Mikem Careym dál rozpitváváno v samostatné sérii. Nejprve se zdá, že Carey odpadl Gaimanovi od zadku, to se třeba projevuje i v tom, že rád střídá kreslíře, ale zrovna tahle skutečnost dává příběhům jejich specifickou atmosféru a odlišuje je od sebe. Větší podobnost je v tom, že se jedná o městskou fantasy, která čerpá z mytologie ústní i zapsané, místní i celosvětové. Právě takový je první příběh "Světlonošova cesta", kdy se Lucifer vydá na misi, v níž pomáhá svému bývalému zaměstnavateli - nebi.

V tomto prvním příběhu v podstatě čekáte na to, kdy se objeví Sandman, ale on se naštěstí neobjeví a Lucifer si jede svou. Už tady Carey ukazuje, v čem bude jeho síla a v čem se Gaimanovi vyrovná. To jsou příběhy postav, které jsou vedlejší anebo se dlouho jako vedlejší jeví. Tohle je ale ještě více patrné v příběhu následujícím, v příběhu, kterým začíná Luciferova samostatná série. "Šest vyvolených karet" navazuje na předchozí příběh, ale ukazuje, že tohle už je něco jiného, tohle už je něco, co má svůj vlastní potenciál bez ohledu na to, že se jedná o spin-off "Sandmana". Pravda, najdete zde určitou podobnost s Johnem Constantinem, ale Lucifer je přece jen ještě trochu jiný, svůj. Krásný a démonický zároveň, na první pohled skoro kladná postava, která vás vždy přesvědčí o tom, že takový dojem je mylný.

I když je Lucifer skvělou postavou, jsou to postavy vedlejší, které dělají z příběhu "Šest vyvolených karet" něco speciálního. Jsou zde výborné hororové prvky, ale ještě více je zde lidského dramatu, a to i přesto, že některé postavy úplně člověkem nejsou. Odvíjí se před námi příběh o tom, jak chce Lucifer vyložit karty, ale jako kdyby tohle byla vedlejší linie, která není až tak důležitá. Důležitější je, co se stane s ostatními postavami. Je zde jedna kabaretní umělkyně, jeden kouzelník, její šéf, mladý prodavač s indickými kořeny, jeden anděl, který se skrývá mezi lidmi, jeho pomocník v obchodě s knihami a pak taky skupinka moderních nácků. Tohle všechno vytváří jedinečný příběh, který dovede čtenáře překvapit a zasáhnout. Hodně silně zasáhnout.
Mike Carey

Poslední příběh, který zabírá jen jednu kapitolu, je "Od narození s mrtvými". Je to pěkná hororová jednohubka, která svůj hororový potenciál úplně nevyužije a je trochu předvídatelná, ale i tak máte pocit, že se tu před vámi odehrává něco, co bude ještě v následujících dílech důležité. Mike Carey mě přesvědčil, že je opravu dobrým autorem a že se nerozhodl jenom vycházet ze "Sandmana" a z toho, co Gaiman stvořil. Pokusil se o vytvoření svébytné a silné série, což se mu podle všeho povedlo. Začátek je dobrý a já jsem zvědavý, jakým směrem se to vyvine. Mám co dělat, abych dohnal současné vydávání. Rozhodně je pro to dobrý důvod - komiksová série, která rozhodně stojí za to a u které budete chtít vědět, jak se dál vyvíjela.

Komiks "Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří" zakoupíte s parádní slevou na stránkách nakladatelství Crew.

#1240: Lobo versus Maska a další řežba - 65 %

$
0
0
Lobo versus Maska a další řežba
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 1 a 2 minisérie "Lobo/Mask" a jako "Lobo Chained" u DC Comics. České vydání má 176 stran a prodává se v plné ceně za 329 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Alan Grant a John Arcudi
Kresba: Doug Mahnke a Rafael Garrés

Lobo není zrovna značka, po které bych prahnul, ale musím uznat, že tvůrci mají s tímhle šílencem sem tam docela dobré nápady. Příběh "Lobo versus Maska" už česky vyšel, a to v roce 2004 jako "Speciál Crew2 1: Lobo versus Maska". V té době jsem byl spíše udělaný do Spider-Mana než do Loba, a tak se ke mně tenhle příběh dostal až s novým vydáním nyní, kdy kniha obsahuje nejen příběh "Lobo versus Maska", ale navíc také komiks "Lobo: Spoutaný". Dohromady je to pořádná dávka Loba přesně v takovém tom masakru, který očekáváte. A jasně, jeho spojení s Maskou je destruktivní, a to ve skutečně galaktickém rozměru.

Příběh "Lobo versus Maska" tvoří více méně dvě třetiny knihy. Původně byl rozdělen na dva pořádné sešity. Ten úvod není nijak originální. Lobo je najat vesmírnou koalicí k tomu, aby zbavil galaxii jednoho pořádného šmejda. A jak to tak vypadá, tím strašným šmejdem je Maska. O Lobovi víme dvě základní věci - je to neskutečný kydlič a je nesmrtelný. O Masce víme dvě základní věci - je to neskutečný kydlič a je nezranitelný. Alespoň dokud má hostitel masku na hlavě. Tohle je spojení dvou postav, které se prostě nemohou zabít, ale které mohou nadělat hodně nepořádku ve chvíli, kdy se o to budou snažit. A přesně k tomu dochází. Arcudi a Grant nechali oběma "hrdinům" jejich charaktery a dali je do pořádné konfrontace. Musím uznat, že Maska je v tomhle směru hodně nápaditá a Doug Mahnke kresebně ukazuje, že má hodně fantazie.

Maska pro mě komiks drží nad vodou, protože je vtipná a ve spojení s Lobem ukazuje, jak moc je zábavná a jiná než Lobo, i když oba jdou v první řadě v zástupu armageddonu. Aby tvůrci ukázali obě strany mince, tak nejprve nechávají Loba s Maskou stát proti sobě, což má za následek neskutečné ničení, aby je následně postavil na jednu stranu, což má za následek ničení ještě epičtější. O nic jiného vlastně ani nejde. Oba jsou zde proto, aby se kolem všechno tříštilo a lidi a emzáci umírali. Tohle se jim daří skutečně ve velkém, sem tam i nápaditě. Nápaditý je i finální zvrat, kdy muselo dojít k tomu, že vyhraje Maska nebo Lobo, co následuje už je očekávané a nezbytné, finále už je pak šílená jízda až do konce, kde se může stát všechno možné. A také stane.

"Lobo versus Maska" je komiks, který vás dovede dostat do té správné nálady, ale nemůžu tvrdit, že vás tam příběh "Lobo: Spoutaný" udrží. To už je jen takový doplněk, který ze začátku nedává smysl, aby ho na konci dal, ale je to spíš jen taková banalita a celý komiks je vlastně jen tím, co od Loba očekáváte. Prostě hromada mlácení, mrzačení, zabíjení, atd. Je to fajn, ale nějak zásadně mě to nevytrhlo. Kniha "Lobo versus Maska a další řežba" je pro fanoušky Loba v podstatě povinností, ostatní může zaujmout některými kresebnými nápady, sem tam i nápady ve scénáři, které se vyznačují hlavně zběsilostí. Musí se nechat, že prezentovat takový masakr a zachovat celistvost a funkčnost příběhu, to se také cení.

Komiks "Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy" zakoupíte na stránkách knihkupectví Arkham.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Lobo: Bullíkův případ a další příběhy"
"Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy"

#1241: Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc - 90 %

$
0
0
Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc (Usagi Yojimbo: The Shrouded Moon)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 46 až 52 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2003 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 188 stran a prodává se v plné ceně za 229 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Po knize "Usagi Yojimbo 15: Ostří trav II - Pouť do svatyně Atsuta" tu máme trochu poklidnější sbírku, která se zaměřuje spíše na vedlejší postavy a vypráví některé příběhy, které bylo ještě potřeba odvyprávět. Tempo je klidnější i proto, že se opět čeká na jednu větší událost, která by se měla odehrát v knize "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji", kde by se měl Usagi znovu setkat se svým mistrem. V knize "Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc" je Usagi zatím jen na cestě poté, co spolu s Genem a Sanshobem odevzdali Ostří trav tam, kde bude nejspíš nejbezpečněji uchované, tedy v chrámu Atsuta. Se Sanshobem se dvojice rozloučila a Usagi s Genem chvíli pokračují spolu, i když se jejich cesty mají rozdělit právě proto, že Usagi má dostavení v Kitanoji.

Kniha "Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc" má celkem pět povídek, které zabíraly buď jeden, nebo dva sešity v původním americkém vydání. Prvním příběhem je dvousešitová "Konfrontace". Na své cestě Gen a Usagi klasicky musejí vejít do problémů, i když nechtějí. A tak na své zastávce v jednom městě Usagi zachrání někoho, koho možná ani zachraňovat nemusel, jenom proto, aby se dověděl, že město je ovládáno dvěma gangy, které spolu soupeří. Usagi a Gen vymyslí plán, který by jim měl pomoct se trochu obohatit a zároveň zachránit město. Také máte pocit, že Usagi začíná být protřelejší a sem tam vchází do nové role, trochu temnější, aby lidem pomohl? V závěru příběhu se představuje nová postava, lovec odměn Shizukiri, o kterém ještě rozhodně uslyšíme.

Následuje "Útěk", který se nakrásně obejde bez Usagiho, protože se zaměřuje na Chizu. V tomto příběhu dochází k tomu, co se dalo očekávat - zrada v klanu Neko ninjů. Výborně akční komiks, kde až do konce nevíte, jak to dopadne, a ani potom si nebudete jistí a budete doufat, že se Chizu na stránkách komiksu objeví opět co nejdříve. Stan Sakai zde ukazuje své mistrovství v kresbě, kdy i bez barev dokáže přesně vyjádřit, jak postava zrovna vypadá. Něco podobného docílil i v komiksu "Bezměsíčná noc". Ale za příběhem "Útěk" následují "Tři roční období". Tři lidé vzpomínají na různá setkání s Usagim. Dobré povídky, kdy ale celou dobu tušíte, že něco není v pořádku. Komu jsou vzpomínky vyprávěny? Ano, i tady se otevírají dveře pro pořádně temné pokračování.

"Bezměsíčná noc" je druhým příběhem, který byl původně rozložen do dvou sešitů. Usagi a Gen se zde znovu setkávají s Kitsune, profesionální umělkyní a neméně profesionální zlodějkou. A zastihnou ji - jak jinak - v pořádných problémech. Kitsune se musí hodně snažit, aby se zachránila, ale Usagi ji nenechá jen tak upadnout do spárů zlosynů. Navíc tentokrát Kitsune nekrade jen tak, ale někdo ji platí, aby dostala ještě větší částku. Příjemně plynoucí příběh, kde pravdu odhalíte poměrně brzy, což ale nevadí, protože tady jde i o něco jiného, třeba o tu skvělou scénu v barvírně, po níž následuje Usagiho "proměna". Jak říkám, parádní práce s barvou bez toho, aby Stan musel barvu použít.

Posledním do sbírky je "Příběh Kitsune", který si opět vystačí bez Usagiho. Gen a Kitsune chvíli putují společně, aby díky jedné události bylo odhaleno, jaká je vlastně minulost Kitsune a proč se stala tím, kým se stala. I když je to takové relativně klasické nahlédnutí do minulosti, Stan stále zvládá emotivnost příběhu a dovede se dotknout těch správných, nostalgických strun. "Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc" je knihou, o které se mi skoro chce říct, že je Stanovým standardem, ale ono by to bylo trochu nedocenění toho, co takový standard v tomhle případě představuje. Je to stále skvělé čtení, více se seznamujete s různými postavami, ale stejně se nemůžete zbavit dojmu, že dál může být ještě něco trochu víc a že vás čekají příběhy, které vás ještě více dostanou. Stále před sebou máte skvělé komiksové čtení. A to je hlavní.

Komiks "Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

#1242: Zámek a klíč si konečně můžete koupit kompletní!

$
0
0
Všechny klíče jsou konečně pohromadě. Cesta do tajemných zákoutí děsivé usedlosti i lidské mysli je otevřená. Legendární série Joe Hilla a Gabriela Rodrigueze je konečně kompletní. Strhujícím způsobem stopuje a odhaluje fantazijní, ale také reálné lidské zlo.

Příběh rodiny Zámkových, kteří se po tragické smrti otce stěhují na záhadnou usedlost Klíčov, se k českým čtenářům poprvé dostal už v roce 2011. Od třetího dílu začalo Comics Centrum vydávat sérii v edici "Na přání", tedy na základě předplatitelských objednávek. 

Dnes již komiksová klasika vyvolala mimořádný a stabilní čtenářský zájem. Díky tomu v těchto dnech vychází celá série a je možné ji zakoupit jako komplet. Navíc se i skalní fanoušci, kteří jsou se sérií "Zámek a klíč" dobře obeznámeni, mohou na aktuální vydání těšit jako na novinku. Právě vycházející knihy (konkrétně první a třetí díl) nechal nakladatel s ohledem na kontext celého díla upravit a opatřil ho upraveným překladem. 

Autorem reálně vykreslených postav oscilujících mezi fantazijním s reálným světem je Joe Hill, syn slavného autora hororů Stephana Kinga. Pod svým pseudonymem se americký autor skrýval jen do chvíle, kdy začal pracovat na scénáři ke komiksu "Zámek a klíč". Jeho výrazný styl i úspěch příběhu Hillovu identitu odhalil.

"Hillův talent je nesporný, a to potvrzuje právě v tomto komiksu, který vychází od roku 2008 a až v roce 2014 vyšel v USA jeho poslední sešit. Při pročtení celé série je vidět, že celý děj byl od začátku přesně rozmyšlen, a právě proto si komiks získal takovou přízeň čtenářů i komiksových odborníků. O tom svědčí i pravidelné nominace na ceny Eisner Awards a British Fantasy Award," vysvětluje šéfredaktor vydavatelství Comics Centrum Václav Dort. 

Kresby se zvláštně, dětsky naivním nádechem jsou dílem chilského výtvarníka Gabriela Rodrigueze. Práce na sérii byla jeho první velkou příležitostí, kterou beze zbytku využil. Jeho výtvarné zpracování vytváří perfektní kontrast s temným dějem. 

Hra s výtvarnými detaily ale znamenala zvýšené nároky na českého vydavatele: "Například s druhým dílem jsme si dost vyhráli. Komiks totiž obsahuje velké množství nápisů přímo v obrázcích, které bylo třeba počeštit. Nejtěžší bylo převést do češtiny postavu strachu, která je oblečená do novin, na kterých se mění katastrofické bulvární zprávy. Je tedy v každém obrázku jiná, takže úprava zabrala dost času," vysvětluje Václav Dort z Comics Centra.

Promyšlený koncept s jasným závěrem ovšem mohl být zároveň důvodem, proč z komiksu "Zámek a klíč" nakonec nevznikl televizní seriál, o který měla zájem známá televizní stanice FOX. Ta nechala vyrobit pouze pilotní díl, jehož scénář napsali tvůrci "Ztracených" Alex Kurtzman a Roberto Oci a který produkoval Steven Spielberg. 

Českého překladu se jako u mnoha knih z Comics Centra opět ujal Jan Kantůrek, který je mezi komiksovými čtenáři známý překlady knih o barbaru Conanovi, Hellboyovi, komiksů z prostředí Ú.P.V.O. nebo "Zeměplochy" Terryho Pratchetta.

#1243: Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá - 40 %

$
0
0
Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá (Fear Itself, Part 2)
Vydalo Hachette Fascicoli (české stránky italské společnosti nehledejte, zatím nejsou) v pevné vazbě v roce 2016 jako devadesátou šestou knihu ze série "Ultimátní komiksový komplet", v konečném pořadí knih "Samotný strach, část druhá" ponese č. 74. Původně vyšlo jako čísla 4 až 7 minisérie "Fear Itself" a jako "Fear Itself 7.1: Captain America" v nakladatelství Marvel. Kniha byla ve Velké Británii v rámci projektu vydána v srpnu 2015. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích. Starší čísla si můžete objednat na emailové adrese marvel@czpress.cz.

Scénář: Matt Fraction, Ed brubaker a další
Kresba: Stuart Immonen, Butch Guise a další

Přemýšlel jsem ještě o nižším hodnocení, ale musím uznat, že Stuart Immonen zrovna není autor, který by mi vadil. Jeho kresba je výborná a je pravda to, co redaktor na začátku knihy píše. Je jedno, kolik je v tom postav, Immonen pořád zůstává přehledný a vy se v ději neztratíte. Bohužel druhou příčinou toho, proč se v ději neztratíte, je skutečnost, že se jedná o děj velmi banální a je jedno, kolik do něj naserete hrdinů. Jednoduchá zápletka prostě zůstane jednoduchou zápletkou. O co že jde? Na světě, přesněji na Zemi, se objevuje někdo, kdo je tak silný, že by dovedl celou Zemi zničit. Hrdinové se mu musí postavit, a i když to vypadá, že půjde všechno do háje, tak se nakonec najde východisko a všechno se zachrání. Pravděpodobnost pádu je vždycky enormně vyšší než pravděpodobnost vítězství, ale v komiksovém světě se naštěstí na pravděpodobnosti nehraje.

Tím strašným nepřítelem je Had. Prostě jen Had. Už z předchozí knihy "Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první" dobře víme, že to je ve skutečnosti bratr Odina. Had možná měl větší právo na asgardský trůn, ale jelikož byl Odin silnější, měl Had smůlu. Jenže Sin, dcera Red Skulla, Hada osvobodila, sama se změnila ve Skadi a dalším sedmi padouchům a hrdinům připravila osud v podobě nezničitelných válečníků. Nebo alespoň zdánlivě nezničitelných. Svět je ničen, vládne panika, všechno se bortí a mezi lidmi panuje strach. A právě strachem se Had živí, díky němu je stále silnější a silnější. Pak už jen zbývá vymyslet, jak to celé nějak epochálně, v rámci možností logicky a co nejzajímavěji pro fanoušky, zakončit. Podle mě se z toho nepodařilo skoro nic. Snad jen ta vypravěčská logika funguje.

Pokud bychom mluvili o epochálním zakončení, tak to podle mě prostě chybí. Epochální jsou úvodní bitvy z knihy "Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první", ale tady je sice velká závěrečná bitva, ale je to tak nějak to nutné, co zde muselo být. Já jsem to ale jen prolétl a uvědomil jsem si, že tohle zrovna není něco, z čeho bych padnul na zadek. Já vím, že samotná minisérie "Fear Itself" je vlastně jen výsek velkého eventu, který se prolínal i ostatními sériemi, ale právě tady je to velké finále, právě tady by si měl čtenář sednout říct, že je to paráda. Nemůžu si pomoct, ale pro mě to finále byl jen další souboj superhrdinů s padouchy, kdy jsou zde sice nějaké upgrady, ale ani z těch se nějak moc nevytěžilo.

"Ultimátní komiksový komplet 75: Samotný strach, část druhá" je tak v konečném důsledku naprosto klasický event, který se prolíná velkým množstvím sérií, jeho dopady zde jsou, ale vzhledem k tomu, jak se destrukce zdá velká, budou následky spíše minimální (viz sešit "Fear Itself 7.1: Captain America", který je také součástí knihy). A že by nějaká postava skutečně zemřela? Ale tak přece nejsme tak naivní, abychom si něco podobného mysleli (opět viz sešit "Fear Itself 7.1: Captain America"). Tyhle postavy musejí umírat a musejí se vracet. Na to je podle všeho prostě zákon. Myslím, že se mu říká komerční. Jsou zde postavy, které mám rád, ale některým je dán minimální prostor - více ho dostali nejspíš ve své vlastní minisérii - a pak je zde hlavní dějová linka, která je prostě nudná, minimálně nápaditá a v podstatě bez jakýchkoli zvratů. Klasická linka příchod nebezpečí-podcenění nebezpečí-přesvědčování o tom, že je všechno v háji-záchrana na poslední chvíli-domnělé následky. Jen jsou tam nové záporné postavy, jen se to zase zdá trochu větší, ale prostě to nijak větší není. Další velký, akční event, který mě zklamal.

Na blogu najdete také recenzi na knihy:
"Ultimátní komiksový komplet 1: Iron Man - Démon v lahvi"
"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix"
"Ultimátní komiksový komplet 3: Thor - Poslední Viking"
"Ultimátní komiksový komplet 4: Wolverine"
"Ultimátní komiksový komplet 5: Tajné války superhrdinů Marvelu část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 6: Tajné války superhrdinů Marvelu část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 7: Daredevil - Zmrtvýchvstání"
"Ultimátní komiksový komplet 8: The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lov"
"Ultimátní komiksový komplet 9: The Amazing Spider-Man - Zrození Venoma"
"Ultimátní komiksový komplet 10: Wolverine - Projekt X"
"Ultimátní komiksový komplet 11: The Incredible Hulk - Tiché výkřiky"
"Ultimátní komiksový komplet 12: Zázraky"
"Ultimátní komiksový komplet 13: The Mighty Thor - Hledání bohů"
"Ultimátní komiksový komplet 14: Captain America - Nový úděl"
"Ultimátní komiksový komplet 15: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 16: Ultimates - Nadčlověk"
"Ultimátní komiksový komplet 17: Punisher - Vítej zpátky, Franku část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida"
"Ultimátní komiksový komplet 19: New X-Men - Impérium"
"Ultimátní komiksový komplet 20: Daredevil - Ďábel strážný"
"Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat"
"Ultimátní komiksový komplet 22: Spider-Man - Smutek"
"Ultimátní komiksový komplet 23: Wolverine - Zrození"
"Ultimátní komiksový komplet 24: The Amazing Spider-Man - Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou"
"Ultimátní komiksový komplet 25: Fantastic Four - Nemyslitelné"
"Ultimátní komiksový komplet 26: Fantastic Four - Rozhodná akce"
"Ultimátní komiksový komplet 27: 1602"
"Ultimátní komiksový komplet 28: Avengers - Na ostří nože"
"Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka"
"Ultimátní komiksový komplet 30: She-Hulk - Svobodná, úspěšná, zelená"
"Ultimátní komiksový komplet 31: New Avengers - Útěk"
"Ultimátní komiksový komplet 32: Klan M"
"Ultimátní komiksový komplet 33: Ultimate Spider-Man - Moc a odpovědnost"
"Ultimátní komiksový komplet 34: Avengers - Rozpad"
"Ultimátní komiksový komplet 35: Black Panther - Kdo je Black Panther?"
"Ultimátní komiksový komplet 36: Astonishing X-Men - Nadaní"
"Ultimátní komiksový komplet 37: Ultimates - Národní bezpečnost"
"Ultimátní komiksový komplet 38: Ghost Rider - Cesta do zatracení"
"Ultimátní komiksový komplet 39: Syn klanu M"
"Ultimátní komiksový komplet 40: Astonishing X-Men - Boj"
"Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu"
"Ultimátní komiksový komplet 42: Občanská válka"
"Ultimátní komiksový komplet 43: Iron Man: Extremis"
"Ultimátní komiksový komplet 44: Captain America - Zimní voják, část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 45: Věční"
"Ultimátní komiksový komplet 46: Fantastic Four - Konec"
"Ultimátní komiksový komplet 47: Doctor Strange - Přísaha"
"Ultimátní komiksový komplet 48: Captain America - Vyvolení"
"Ultimátní komiksový komplet 49: The Incresible Hulk - Hulkova planeta část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 50: The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 51: Captain America - Zimní voják, část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 52: Thor - Znovuzrození"
"Ultimátní komiksový komplet 53: Padlý syn - Smrt Captaina Ameriky"
"Ultimátní komiksový komplet 54: Hulk proti světu"
"Ultimátní komiksový komplet 55: Thunderbolts - Víra v monstra"
"Ultimátní komiksový komplet 56: Wolverine - Starej dobrej Logan"
"Ultimátní komiksový komplet 57: Tajná invaze"
"Ultimátní komiksový komplet 58: The Invincible Iron Man - Pět nočních můr"
"Ultimátní komiksový komplet 59: Obležení"
"Ultimátní komiksový komplet 60: Astonishing Thor"
"Ultimátní komiksový komplet 61: Avengers - Na věky věků část 1"
"Ultimátní komiksový komplet 62: Avengers - Na věky věků část 2"
"Ultimátní komiksový komplet 63: Marvel Knights Spider-Man - Dolů mezi mrtvé"
"Ultimátní komiksový komplet 64: Marvel Knights Spider-Man - Jed"
"Ultimátní komiksový komplet 65: Avengers - Elita"
"Ultimátní komiksový komplet 66: Secret Avengers - Mise na Mars"
"Ultimátní komiksový komplet 67: Deadpool - Válka Wadea Wilsona"
"Ultimátní komiksový komplet 68: Thanos Nezbytný"
"Ultimátní komiksový komplet 69: Říše stínů"
"Ultimátní komiksový komplet 70: Avengers - Dětská křížová výprava"
"Ultimátní komiksový komplet 71: Hulk - Spálená země"
"Ultimátní komiksový komplet 72: Venom (Venom)"
"Ultimátní komiksový komplet 73: Ultimate Spider-Man - Smrt Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 74: Samotný strach, část první"
"Ultimátní komiksový komplet 76: X-Men - Schizma"
"Ultimátní komiksový komplet 85: Marvel počátky - 60. léta"
"Ultimátní komiksový komplet 86: Thor - Příběhy z Asgardu"
"Ultimátní komiksový komplet 87: Doctor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas"
"Ultimátní komiksový komplet 88: Fantastic Four - Příchod Galactuse"
"Ultimátní komiksový komplet 90: The Amazing Spider-Man - Konec Spider-Mana"
"Ultimátní komiksový komplet 91: The Invincible Iron Man - Tragédie a triumf"
"Ultimátní komiksový komplet 92: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část první"
"Ultimátní komiksový komplet 93: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u část druhá"
"Ultimátní komiksový komplet 95: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum"
"Ultimátní komiksový komplet 96: Avengers - Zrození Ultrona"
"Ultimátní komiksový komplet 97: The Mighty Thor - Ragnarok"
"Ultimátní komiksový komplet 99: X-Men - Soumrak mutantů"
"Ultimátní komiksový komplet 106: Hulk - Srdce atomu"
"Ultimátní komiksový komplet 108: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, první část"
"Ultimátní komiksový komplet 109: Captain Marvel - Život a smrt Captaina Marvela, druhá část"
"Ultimátní komiksový komplet 112: Captain America a Falcon"
"Ultimátní komiksový komplet 114: Uncanny X-Men - Druhá generace"
"Ultimátní komiksový komplet 118: Spider-Man - Marvel Team-Up"
"Ultimátní komiksový komplet 119: Avengers - Korvacova sága"
"Ultimátní komiksový komplet 120: Daredevil - Na černé listině"

#1244: Lucifer 10: Jitřní hvězda - 90 %

$
0
0
Lucifer 10: Jitřní hvězda (Lucifer: Morningstar)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 62 až 69 série "Lucifer". Souborné vydání poprvé vyšlo v roce 2006. České vydání má 194 stran a prodává se v plné ceně za 589 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Mike Carey
Kresba: Michael Wm. Kaluta, Colleen Doran, Ryan Kelly a Peter Gross

Moc často jsem to neudělal, abych v rámci série skákal mezi čísly a nečetl jednotlivé díly popořadě tak, jak je autoři zamýšleli. Jsou nějaké výjimky a jednou z nich je i série "Lucifer". Přiznám se, že mě trochu lákala ta zkušenost přečíst si první díl a následně hned desátý. Zjistit, jak moc se série vyvinula, o jak moc jsem přišel a jestli budu schopen vůbec pochopit příběh bez toho, abych znal všechny návaznosti. Nejen pochopit příběh, také si ho užít. Jaké bylo mé překvapení, když jsem chvílemi měl pocit, že jsem vůbec nepřeskočil osm knih, ale jako kdybych jen přeskočil pár dní a ocitl jsem se u známých postav a stále jsem velmi dobře chápal, co se děje, proč se to děje. Je mi jasné, že mi dost uniklo. Tvůrci si naštěstí dovolují nějaké ty rekapitulace, a tak se kniha čte velmi dobře i těm, kteří k ní skočili náhle, bez znalosti předchozích.

Stalo se mnohé, co nakonec vedlo k tomu, že má nadchází bitva největší. Je válka a jsou v ní všichni. Je v ní peklo, je v ní nebe, jsou v ní zástupy démonů, které je možné rozdělit do různých frakcí. Nejsilnější je Lilim, zástup dcer a synů Lilith, která vede démony proti nebi, jež je viditelně oslabeno. Čím že je oslabeno? Tím, že bůh opustil svoje ovečky a rozhodl se, že už dál nebude vládnout všemocností ze svého trůnu. Asi by se tolik nestalo, kdyby nebyl prostoupen celým bytím a jeho odchodem se předivo jsoucna nezačalo trhat. Jednotlivé strany jsou jeho nepřítomností ovlivňovány, především andělé nejsou tak silní, jako bývali, a to se musí nějak projevit i na našem hrdinovi, který sám býval kdysi andělem. Asi je celkem jasné, že Lucifer jako hlavní postava musí do války nějakým zásadním způsobem zasáhnout.

Karty jsou jasně rozdány. Nebe je ve svém boji samo. Lilith a její děti jsou na tahu a chtějí Stříbrné město, které Lilith sama pomáhala budovat, zničit, dobýt a uzurpovat si Primum Mobile, místo kde je boží trůn. Do hry pak ještě vstupuje Christopher Rudd, který je současným vládcem pekla - tohle je třeba jedna ze zásadních skutečností, které mi unikají, protože jsem nečetl předchozí díly. Ale pak je tu ještě Lucifer a jeho společníci, kteří možná mají dost síly na to, aby do dění promluvili. Je na nich a jejich diplomatických schopnostech, ale i schopnostech jiných, jestli se jim podaří válku zvrátit. Protože to vypadá, že válka může skončit jedině tím, že jsoucno samo bude zničeno a s ním všechno, co existuje. Tohle rozhodně nejsou karty, které by byly dobře rozdány pro postavy. Jsou to ale i karty, které jsou náročně rozdány pro tvůrce. Zvládnou něco tak monumentálního dotáhnout do smysluplného konce? Hodnocení knihy odpovídá jasně - ano, zvládnou.

Mike Carey a Peter Gross jsou tvůrci, kteří si sedli a jejich spojení u finále velké války dopadlo skvěle (však jejich spolupráce skvěle funguje i v případě komiksu "Mezi řádky"). Mimo jiné i proto, že Mike Carey se držel toho, co mu šlo skvěle i v knize "Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří", tedy zaměření se na postavy, na jejich osudy, na jejich vykreslení. Právě prostřednictvím postav dovede skvěle zachytit podstatu příběhu, ale ještě mu přidat na emocích, ještě více se dostat k tomu, aby vás příběh vnitřně zasáhl. Jsou zde postavy z první knihy, jejichž osudy se dál odvíjejí, jsou to osudy emotivní a silné. Tohle je na komiksu prostě parádní. I když je v názvu Lucifer, on je hybatelem, ale není nutně hlavní postavou, jsou zde i další, důležité, jejichž osudy vás zaujmou možná i víc. Takhle skvěle zachytit postavy a navíc je spojit i se zajímavým příběhem, kde dojde i na filosofickou bitvu, která také funguje, to je přece jen něco, co se každému nepodaří. A tady to dopadlo skvěle.

Komiks "Lucifer 10: Jitřní hvězda" zakoupíte s parádní slevou na stránkách nakladatelství Crew.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihu "Lucifer 1: Ďábel vchází do dveří".

#1245: Bleach 18: The Deathberry Returns - 70 %

$
0
0
Bleach 18: The Deathberry Returns (Bleach: The Deathberry Returns)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2015. Původně vyšlo jako kapitoly 150 až 158 v sérii "Bleach" (japonsky ブリーチ, v transkripci Burīchi) souborně v roce 2005 u Shueisha, Inc. Kniha v originále nese název "The Deathberry Returns". České vydání má 208 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Tite Kubo
Kresba: Tite Kubo

Řekl jsem si, že je docela škoda, že zrovna série "Bleach" skončila s českým vydáváním, alespoň prozatím, a tak bych mohl udělat něco málo, abych podpořil prodeje série, jejíž úplný konec bych si určitě nepřál. Nakladatelství Crew se musí nechat, že snad dočasně ukončilo vydávání ve chvíli, kdy se uzavřel jeden velký příběh. Já jsem zjistil, že jsem se do tohoto finále ještě nedostal, a tak jsem si koupil poslední čtyři díly, které jsem ještě neměl, abych je mohl zrecenzovat a abych také sám zjistil, jak to vlastně dopadlo a jak se ten první velký příběh uzavře. Protože co si budeme povídat, ten příběh už se natahuje docela dlouho. A nemusíte mít strach, on to Tite Kubo ještě nějakou dobu natahovat bude.

Šel jsem do knihy "Bleach 18: The Deathberry Returns" trochu z obavami z toho, co nabídne, protože i mě se s posledními díly stalo, že už mě série tolik nedostávala. Snad to bylo pauzou ve čtení, nebo čím, ale kniha "Bleach 18: The Deathberry Returns" mě nakonec zase strhla na svou stranu, já jsem ji přelouskal až překvapivě rychle - já jsem celkem pomalý čtenáře, a tak i mangu čtu docela dlouho - a užíval jsem si v podstatě každou akční scénu, která se zde odehrává. A že jich není zrovna málo. Jsme v Soul Society a chceme - už asi deset knih - zachránit Rukii z jisté smrti. Jak dobře víme, má být popravena. Na popravu už má ale skutečně v téhle knize dojít. Anebo bude všechno jinak? Že by Ičigo skutečně dokázal to, co se jeví jako nemožné?

Popravdě zase tolik o záchranu nejde, i když scéna s Ičigem na Dvojích mukách je naprosto dechberoucí a je přesně tak cool, jak bych si přál. Tohle si musel Tite Kubo vyloženě užívat, protože je to přesně tak namachrované, jak by to namachrované být mělo. Doslova jsem to viděl jako ve filmovém provedení, kolem mě se všechno hýbalo v poryvu, který Ičigo způsobil. Za mě paráda. Tohle byl moment, kterým si mě série zase na chvíli získala na svou stranu. A nutno, říct, že to bylo potřeba, protože to, co následovalo, se opravdu může jevit jako hodné natahování děje, který stále ne a ne doklopýtat k něčemu finálnímu, alespoň k nějakému částečnému rozuzlení.

Kniha "Bleach 18: The Deathberry Returns" jednoznačně vyniká akčními sekvencemi, které se snaží čtenáře maximálně ohromit. Dle mého se jim to daří a Tite Kubo je celkem originální, i když někdy je třeba si akci hodně domýšlet. Bohužel díky akci se trochu ztrácí příběh a vy můžete dospět do bodu, kdy už vám ani není jasné, proč spolu jednotlivé postavy bojují. Ale na oko je to dobré, pěkně se na to kouká. Hlavně proto, že Kubo chce akci ukázat lepší a lepší, velkolepější a velkolepější. Pořád přidává nové prvky a ano, většina postav bude mít božský komplex, ale co, že jo, když se nakonec stejně pomlátí a snad i dobro zvítězí. Kniha "Bleach 18: The Deathberry Returns" mě zase jednou přesvědčila, že série "Bleach" je takový fajn nenáročný mainstream, který mě ale baví a pořád mi má co nabídnout. Hurá do dalších knih!

Komiks "Bleach 18: The Deathberry Returns" zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Bleach 1: The Death and the Strawberry"
"Bleach 2: Goodbye Parakeet, Goodnite My Sista"
"Bleach 3: Memories in the Rain"
"Bleach 4: Quincy Archer Hates You"
"Bleach 5: Rightarm of the Giant"
"Bleach 6 The Death Trilogy Overture"
"Bleach 7: The The Broken Coda"
"Bleach 8: The Blade and Me"
"Bleach 9: Fourteen Days for Conspiracy"
"Bleach 10: Tattoo on the Sky"
"Bleach 11: A Star and a Stray Dog"
"Bleach 12: Flower on the Precipice"
"Bleach 13: The Undead"
"Bleach 14: White Tower Rocks"
"Bleach 15: Beginning of the Death of Tomorrow"
"Bleach 16: Night of Wijnruit"
"Bleach 17: Rosa Rubicundior, Lilio Candidior"

#1246: Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji - 100 %

$
0
0
Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji (Usagi Yojimbo: Duel at Kitanoji)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 53 až 60 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2003 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 224 stran a prodává se v plné ceně za 259 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Kniha "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji" obsahuje celkem sedm povídek a překvapivě titulní "Souboj v Kitanoji" není tou nejdelší, i když je pravda, že její provázanost s příběhem "Vrány" je poměrně zásadní. Z předchozí knihy "Usagi Yojimbo 16: Bezměsíčná noc" a také z dalších knih, které této předcházely, dobře víme, že Usagi směřuje do Kitanoji, kde má dojít k souboji jeho starého mistra Katsuichiho s vyzyvatelem, který se jmenuje Nakamura Koji. Právě tento souboj je středobodem celé knihy, ale jak už to tak bývá, když Usagi někam míří, většinou ho na cestě potká něco nebo někdo, kvůli čemu stojí za to se zastavit a trochu sejít z cesty, nebo věnovat několik dní tomu, aby se vše vyřešilo, jak by mělo. A tak i cestou do Kitanoji Usagi - a s ním i čtenář - nemá nouzi o nějaké to pořádné vzrušení.

"Vendeta" je příběh, který cestu do Kitanoji otevírá a je to příběh, kde je Usagi spíše vedlejší postavou. Setkává se s Koyamou, což je samuraj, který je na křížové výpravě. Jeho otec, také samuraj, byl zavražděn podlými vrahy. Syn přísahal pomstu, ale nikoli vendetu v mafiánském smyslu, ale pomstu pěkně s posvěcením samotného šóguna. Dokonce má i dokumenty na to, že může vendetu na vrazích svého otce vykonat. Do děje nám tak vstupuje postava, s kterou se ještě můžeme setkat, ale také další podoba samurajské cti, nad kterou je možné vrtět hlavou, anebo se jen uklonit. Ta pravidla jsou zvláštní, ale mají smysl. A Stan je předvádí v povedeném příběhu. Za ním následuje "Návrat kozla samotáře a dítěte", což je název, který mluví sám za sebe. Není to velký příběh, ale Stanovi se povedlo vrátit postavy způsobem, kdy na vás padne příjemná nostalgie, a vy doufáte, že to setkání nebylo poslední. Krátké putování Usagiho a Gorogora je úsměvné, i když s nádechem tesknějšího podtónu.

"Obrazy zimního dne" jsou úchvatným příběhem, který mě naprosto uzemnil. Tohle je příběh o laskavosti, která se nevyvine tak, jak si Usagi myslel. Následoval svou válečnickou čest, ale nakonec nic nedopadlo tak, jak mělo. Asi budete tušit, jak to dopadne, ale v tomhle případě to vůbec nevadí, protože gradace, kterou Stan prezentuje, je nepříjemná, budete se možná i ošívat, protože nebudete chtít, aby to tak skončilo. Ale osud je nevyhnutelný. Velmi povedené, a to včetně finále. Už je ale na čase, abychom se posunuli v hlavním příběhu a konečně se více přiblížili Kitanoji. Jak název příběhu napovídá, "Koji" bude povídka, kde se Usagi setkává s Nakamurou Kojim, vyzyvatelem svého mistra. Jejich setkání není nepřátelské, o to více se musí spojit, když zjistí, že místní mají strach a nechtějí někoho, jako je Koji, mít ve svém okolí. Aneb jak to dopadne, když má člověk předsudky. Fajn příběh, ale vy čekáte na něco jiného.

A to přichází s příběhem "Vrány". Tohle je taková variace na téma "Sedmi statečných", kdy se musí spojit skupina samurajů k tomu, aby zachránila jednu vesnici před hladovými nájezdníky. Ale ještě důležitější je, kdo vlastně bude tvořit skupinu obránců. Kromě vesničanů jsou to Usagi, Koji, ale také Katsuichi se svými dvěma učni, Jotarem a Shunjim. Setkání dvou duelistů ještě před tím, než má dojít k samotnému souboji v Kitanoji, je zajímavým. Mezi nimi není nepřátelství, ale souboj stejně musejí podstoupit, protože jde o čest. Když je však vidíte společně bojovat, uvědomíte si, že by byli skvělými přáteli. Jenže Koji chce bojovat s těmi nejlepšími a podle všeho není moc lepších než Katsuichi. A tak musí dojít na "Souboj v Kitanoji" a konečně nastane i rozuzlení toho, kdo vlastně vyhraje. Stan Sakai naprosto skvěle, až ve stylu Sergia Leoneho, natahuje souboj, respektive jeho vyústění. A když dojde na rozuzlení, jen pokývnete hlavou, protože tak to mělo být.

Na závěr vás čeká skvělý malý příběh s názvem "Lekce slušného chování", jenž je takovou příjemnou třešinkou na závěr, kdy Stan Sakai dovede naprosto neskutečně zvolnit tempo a krátkým osmistránkovým příběhem vám ukázat, jak by svět také mohl fungovat, ale nikdy fungovat nebude. "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji" je dílem mistra, který už má za sebou tolik příběhů, že by se mohl jevit vyčerpaným, ale on se místo toho pořád a pořád zlepšuje, jako kdyby si každou laťku nastavil nízko, ale vy přitom víte, že jeho mistrovství by dosáhlo jen málo autorů. Jedna malá kniha ve vás dovede vzbudit tolik emocí, což se nemusí povést ani dlouhému románu. Stan Sakai mě zase přesvědčil o tom, že se vyplatilo čekat. "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji" rozhodně patří k nejlepším dílům, i když v sérii "Usagi Yojimbo" je takových stoprocentních více. Ač je to neuvěřitelné, Stan je prostě tak dobrý.

Komiks "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

#1247: Calvin a Hobbes 1 - 100 %

$
0
0
Calvin a Hobbes 1 (Calvin and Hobbes)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2009. Původně vyšlo jako "Calvin and Hobbes" v roce 1987. České vydání má 128 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Bill Watterson
Kresba: Bill Watterson

Když jsem poprvé četl knihu "Calvin a Hobbes 1", což bylo někdy v roce jejího českého vydání, tedy v roce 2009, měl jsem pocit, jako kdybych objevil něco neuvěřitelného. Jako kdyby mi nějaký tvůrce viděl přímo do duše a prezentoval takovou sérii stripů, která mi dokonale sedne. A přitom se jednalo jen o jednoho kluka a jeho tygra. Ono samo tohle vzbuzuje otázku, kde ten malý kluk vzal tygra, ale to není tak zásadní (navíc je to odhaleno prvním stripem). Důležité je to, jak je všechno podáno, jak jsou postavy prezentovány, jak zde funguje fantazie a co všechno se ve stripech odehrává. Vzhledem k tomu, že psát recenze na stripové knížky není jednoduché, budu se snažit v každé recenzi na "Calvina a Hobbese" psát o tom, co mě zaujalo, případně o něčem, co se k sérii váže. Rád bych totiž prezentoval každou knihu zvlášť, protože tohle je série, která si prostor zaslouží.

Bill Watterson je zajímavý patron, ale autorovi samotnému se budu věnovat v některém z dalších článků. Calvina, onoho malého chlapce, nám představuje už na začátku knihy, stejně jako jeho tygra, Hobbese, kterého Calvin v prvním stripu chytí. Lapí ho na sendvič s tuňákem, protože na co jiného tygra chytat, že jo? Už tímhle Bill Watterson nastavuje určitou laťku toho, jak se bude v jednotlivých stripech používat fantazie, ale teprve s dalším čtením doceníte to, co Watterson dokázal. Nejen tím, že jsou zde stripy, kdy se Calvin stává statečným kosmonautem Sekáčem, který musí bojovat s mimozemskými příšerami, ale třeba i v tom, jak se Bill dokázal vžít do dítěte a prezentuje svět z jeho perspektivy, kterou naprosto jedinečně dává do kontrastu s myšlenkami dospělých. Nejde jen o to, že je Calvin konfrontován se svými rodiči, ale on sem tam pronese i nějakou myšlenku velikánů filosofie. Ano, tohle dělá kluk, který chce koukat v televizi na "Útok kanibalek z gymplu".

Na knize "Calvin a Hobbes 1" je krásné to, že ta hranice mezi realitou a fantazií je strašně tenká. Dospělí vidí Hobbese jako obyčejného plyšového tygra, ale pro Calvina je Hobbes normálním mluvícím, pohybujícím se tygrem. Calvin ho nevidí jen jako hračku. Nikdy. V tom je nádhera představivosti, která je v dětském věku ještě silnější než později. Asi opravdu něco ztrácíme z nevinnosti s tím, jak dospíváme. Ale Bill Watterson tuhle nevinnost, tuhle hravost dovede prezentovat, a to i přesto, že Calvin je někdy pěkný hajzl a v některých scénách ho dovede zachytit jako dětské monstrum. Strip, v němž má Calvin poprvé dostat kapesné je v tomhle směru skvělým příkladem. Přikládám na následujícím obrázku v jeho originální anglické podobě.


Když se začtete do knihy "Calvin a Hobbes 1", dýchne na vás něco příjemného, něco, co vás přenese zpátky do dětských let, anebo se přesunete do místa, kde je všechno v pořádku, kde nejsou problémy, kde je všechno podáno s nadsázkou a nic není špatně, ani to, že jeden kluk je skutečně nesnesitelný. Jenže on je tak nesnesitelný, až je prostě kouzelný, stejně jako jeho rodiče, kteří se snaží vypořádat s tím, že mají dítě, které není snadné zvládnout a na nějž si troufne jen jedna jediná holka na hlídání. Rosalyn je nebezpečná a Calvin to ví. Stejně jako ví, že s holkami si nesmí nic začínat. Jeho vztah se Susie je přesně takový, jaký malí kluci mají k děvčatům. Holky se jim líbí, ale nahlas by to nikdy neřekli. Návrat k tomuto stripu je pro mě návratem k něčemu nádhernému, co mě vždy dovede potěšit. A nejinak to bude s dalšími díly.

#1248: Sandman: Věčné noci - 60 %

$
0
0
Sandman: Věčné noci (Sandman: The Endless Nights)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2013. Komiks vyšel jako "Sandman: The Endless Nights" v roce 2003. České vydání má 160 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Glenn Fabry, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz a Barron Story

"Sandman" je prostě série, která výrazně ovlivnila svět komiksu a vedla k tomu, že vzniklo celkem dost spin-offů, případně dalších komiksů, které na sérii nějak navazují. Neil Gaiman a jeho kreslíři ukázali, že je možné pro příběhy zvolit různé grafické formy a stále vyprávět něco, co stojí za to, co je zajímavé, co je jedinečné. A Neil Gaiman rozhodně jedinečnou sérii stvořil. Natolik jedinečnou, že se k ní ještě několikrát sám vrátil, ať už komiksem "Sandman: Předehra", který ještě rozvádí příběh série "Sandman", anebo třeba komiksem "Sandman: Lovci snů", který má návaznost vlastně jen v tom, že v tom vystupuje postava Sandmana. Návrat k sérii přišel i s knihou "Sandman: Věčné noci", kde se Neil Gaiman setkal se zajímavými kreslíři.

Proč vlastně kniha "Sandman: Věčné noci" vznikla? hned v úvodu Neil Gaiman uvádí, že chtěl spolupracovat s některými kreslíři, stejně jako chtěl vyprávět některé příběhy, u nichž se vám může stát, že vůbec netušíte to, proč měly být vyprávěny. Snad opravdu jen proto, aby Neil Gaiman mohl mít knihu, kde mu něco nakreslil Bill Sienkiewicz nebo Barron Storey, kdy první jméno vám asi něco řekne, druhé spíše nikoli. Kniha je koncipována tak, aby zde bylo celkem sedm povídek, které vytvořilo sedm různých kreslířů, ke všem napsal scénáře Gaiman a každá povídka se zaměřuje na jiného Věčného. Věční se zde objevují v tomto pořadí: Smrt, Touha, Sen, Zoufalství, Delirium. Zkáza a Osud.

"Smrt a Benátky" nakreslil P. Craig Russell a společně s Gaimanem stvořili zajímavý příběh, kde se prolínají časově i prostorově dvě roviny, které se mají nakonec spojit. Tady oba prezentují, že mají velmi dobré vypravěčské schopnosti a svým příběhem dovedou zaujmout. Na začátek je to rozhodně jeden z těch lepších příběhů, hledání něčeho, co jsme ztratili, něčeho nedosažitelného, jenom proto, abychom si uvědomili, kdo vlastně jsme. Pokračuje se skvěle, protože příběh "Co jsem okusila z touhy" kreslil Milo Manara, což je sama o sobě skvělá zpráva. Milo je opět výborný, opět sexy, ale co více, Gaiman mu dal dobrý příběh, který vás vtáhne. Má skvělé scény, a to nejen ty erotické. Příběh graduje a vy máte pocit, jako kdybyste četli pravou starou severskou legendu.

"Srdce hvězdy" nakreslil Miguelanxo Prado a popravdě jeho kresba je to, co dělá komiks zajímavým. Jinak je to o tom, jak Sen vzal jednu ze svých milenek na velkou akci, akci hvězd, aby tam zjistil, že na ženské prostě má smůlu. Tohle mě moc nezaujalo. Střih. Pokračuje se stránkami nazvanými "Patnáct portrétů Zoufalství", kde se představuje Barron Storey, což je umělec, který má blízko k Davovi McKeanovi, však to byl Dave, kdo Barrona Gaimanovi doporučil. Jedná se o 15 koláží, které mají atmosféru zoufalství. A to je tak všechno. Tohle prostě není něco, co by mě zajímalo, ač je to vizuálně specifické. Specifickou kresbou pokračuje i Bill Sienkiewicz v komiksu "Cesta dovnitř". K Deliriu se celkové pojetí hodí, ale prostě mám raději dějovější a méně experimentální věci.

"Na poloostrově" kreslil Glenn Fabry a je vidět, že Gaiman psal jednotlivé scénáře svým kreslířům na míru. Po Storeym a Sienkiewiczovi je to mnohem dějovější příběh, který mi čtení zpříjemnil a kterým Gaiman ukázal, že i z jednoduché zápletky dovede udělat něco většího, něco, co není pro čtenáře nudné. Zkáza a Delirium jsou výborná dvojka. Ale to už se blížíme do konce s komiksem "Věčné noci", kde se představuje Osud a jeho kreslíř Frank Quitely. Výborná kresba se skvělými nápady, jež nám říká to, co jsme o Osudu věděli. Jenom čte knihu, nic víc. "Sandman: Věčné noci" jsou hlavně Gaimanovou splněnou touhou pracovat s některými kreslíři. To mu vyšlo, prezentoval příběhy, které jsou různorodé, a to i do kvality. Pokud obdivujete na komiksu hlavně kresbu, tak si zde najdete svoje. Najdete si svoje i v případě, pokud obdivujete příběh, ale v tomto ohledu Gaiman tolik zaujmout nedokáže.

Komiks "Sandman: Věčné noci" zakoupíte na stránkách Crew.

#1249: Tarzan: Éra Joea Kuberta 1 - 60 %

$
0
0
Tarzan: Éra Joea Kuberta 1 (Tarzan: The Joe Kubert Years 1)
Vydalo nakladatelství BB/art v pevné vazbě v roce 2010. Původně v této podobě vyšlo jako "Tarzan: The Joe Kubert Years 1" v roce 2005. České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.
Knihu koupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Joe Kubert
Kresba: Joe Kubert

Komiks "Tarzan: Éra Joea Kuberta 1" jsem si koupil, respektive si jej přál pod stromeček, hlavně proto, abych měl něco trochu víc od Joa Kuberta a vlastně si tak doplnil sbírku toho, na čem všem dělal a co vyšlo česky. Ale je pravda, že mě zajímal i Tarzan v komiksovém provedení. Přece jen je to postava, která je celkem známá, ať už jste ji četli anebo viděli v nějakém filmovém či televizním zpracování. Mimochodem, jediný další komiks, který u nás s Joem Kubertem vyšel je "Před Strážci 3: Sůva/Dr. Manhattam" a tam přece jen na stará kolena nedostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Ale nakladatelství Crew naštěstí v červnu 2016 vydalo Kubertův "Fax ze Sarajeva".

Ale k Tarzanovi. Netvrdím, že je to moje oblíbená postava, to ne, ale Tarzan je prostě hrdina, kterého máte nějakým způsobem spojeného s dětstvím. Máte ho spojeného s dobrodružstvím, s příběhy, které jsou napínavé, zajímavé, exotické. A přesně tohle se Joe Kubert, který nás v roce 2012 opustil, rozhodl do série přenést. Psal se rok 1972 a on dostal nabídku dělat něco, co ho jako chlapce okouzlilo. Tak jakého chlapce by Tarzan neokouzlil? Skutečně se do série pustil s pořádnou vervou a rozhodl se, že si odvypráví Tarzanův příběh po svém, a to od jeho narození až po zrození osoby, která si říká Tarzan.

Právě tyto počátky prezentuje kniha "Tarzan: Éra Joea Kuberta 1", kdy ta jednička je sice na místě, Joe Kubert toho vytvořil podstatně více - pokud jsem počítal dobře, tak v letech 1972 až 1976 celkem 41 čísel, ať už jako tvůrce scénáře i kresby anebo následně jen scénáře - ale asi nemůžeme moc předpokládat, že bychom se s dalším dílem v češtině setkali. Ale buďme rádi alespoň za ty drobné dary. Naštěstí se v tom první díle ukončí příběh Tarzanova zrodu, takže v tomhle ohledu nebudete ochuzeni. Kniha obsahuje celkem osm původních sešitů, kdy hned první polovina je odvyprávění Tarzanova příběhu od narození až po chvíli, kdy si uvědomil, kde je jeho místo - v džungli. Joe Kubert volí naštěstí takový styl - vyprávění ve vyprávění - že je děj dostatečně napínavý a vlastně i strhující. Otočíte na další stránku, abyste četli dál, abyste věděli, jak to dopadne.

Že byl Tarzan vychováván mezi opicemi, je asi jasné, to, že se s nimi naučil mluvit je už holt takový pěkný fantaskní prvek, stejně jako to, že se z knih bez pomoci naučil rozumět psanému jazyku. Ale tak možné je všechno a tohle je jen taková naivní vypravěčská berlička, která ale v příběhu s Tarzanem tak nějak funguje, jako kdyby do něj prostě patřila. Není to něco, proč by se měl čtenář zlobit, spíše je to něco, co by měl očekávat. A celkově naivní jsou i ty příběhy. Tarzan je zde jako hrdina, který má zvířecí instinkty, ale jak dojde na setkání s lidmi, najednou má lidské hodnoty, přitom v souboji by svého opičího bratra klidně zabil. Lidského nikoli. Je to takové zbytečně poplatné tomu, že lidé se nezabíjejí, respektive že kladný hrdina nebude zabíjet lidi, pokud to nejsou černoši z primitivního kmene.
Joe Kubert (1926-2012)

Ten komiks má svoje chyby, byl určovaný tím, co studio chtělo, ale i tím, co diktovala předloha a možná i Kubertovo přesvědčení. Jenže co se mu nemůže vzít, to je skutečnost, že ten komiks je naprosto skvěle nakreslený, a pokud jde o akční scény, tak se jim dá vytknout jen málo. Dvojstránky jsou nádherné a souboje se zvířaty mají i na jediném panelu skvělou dynamiku. Nemluvě o tom, že v Kubertově kresbě vypadají jak lidé, tak zvířata naprosto skvěle a celkem i realisticky - no dobře, to nasvalení je možná trochu přehnané, ale když vyrůstáte v džungli s opicemi, musíte být silnější. V konečném součtu je tak "Tarzan: Éra Joea Kuberta 1" něco, co bych docela rád četl v neděleních novinových přílohách na pokračování. Je to akční, je to zábavné, jsou zde jednoduše podány hodnoty a hlavně jsou zde souboje, která vás strhnou.

Komiks "Palestina" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou.

#1250: Bleach 19: The Black Moon Rising - 75 %

$
0
0
Bleach 19: The Black Moon Rising (Bleach: The Black Moon Rising)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2015. Původně vyšlo jako kapitoly 159 až 168 v sérii "Bleach" (japonsky ブリーチ, v transkripci Burīchi) souborně v roce 2005 u Shueisha, Inc. Kniha v originále nese název "The Black Moon Rising". České vydání má 208 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Tite Kubo
Kresba: Tite Kubo

Hned na začátek musím říct, že jsem s posledními díly série "Bleach" velmi spokojený, nebo minimálně knihy "Bleach 18: The Deathberry Returns" a "Bleach 19: The Black Moon Rising" mi hodně sedly. Tite Kubo už to nemohl moc více natahovat, a tak kniha "Bleach 19: The Black Moon Rising" představuje uzavření jednoho velkého souboje. Ičigo Kurosaki se musel utkat s Bjakujou Kučikim, protože jinak by nikdy nemohl Rukii, Bjakujovu sestru, skutečně zachránit. Bjakuja by po něm šel. Jen tak mimochodem, je docela zajímavé, že vlastně jde o záchranu Rukie, ale ona sama se v tomhle dílu ani neobjeví. Je to hlavně proto, že ostatní postavy dostávají prostoru minimálně, kniha "Bleach 19: The Black Moon Rising" se soustředí na samotný souboj.

Ano, skutečně se to Titemu podařilo, dokázal jeden jediný souboj rozprostřít do téměř celé knihy, aniž by se v ní stalo něco dalšího. Tedy skoro... na začátku se dokončí jiný souboj, v závěru pak ještě dojde na nějaké to překvapení, a já si říkám, jak je možné, že za dvě knihy má první velký příběh série "Bleach" skončit? Že by to vzal Tite Kubo skutečně takhle hopem? Souboje si ale vyloženě užívá, sem tam je pro jistotu přeruší, aby nezapomněl na ostatní postavy, i když stejně budete mít pocit, že se na dost věcí nedostalo a dost se toho neuzavřelo. Ono se toho stejně dost otevře, takže vás to v podstatě nutí k tomu, abyste si koupili další knihu a četli dál. A je to jen dobře, protože tahle série potřebuje, abyste ji četli, potřebuje, aby se prodávala, protože jinak skutečně skončíme v češtině u 21. dílu a to by byla škoda. Přece jen je to ještě méně než třetina celé série, která byla k srpnu 2016 ukončena, a to knihou s číslem 74.

Když už chce Tite Kubo něco pořádně natahovat, potřebuje k tomu zvraty. V souboji jich zase tolik mít nemůže... Jenže on tohle prostě dokázal. Dovedl jeden souboj rozvrhnout do více kapitol s tím, že jsou zde skutečně zvraty, které překvapí. Jakmile už se zdá, že Ičigo má jasně navrch, Bjakuja přijde s něčím lepším. Když už se zdá, že Ičigo nemá šanci, ještě jednou předvede něco nečekaného. Jasně, mohlo by se zdát, že to je natahované, ale já jsem celý souboj hltal až do konce. A můžete se uklidnit, v této knize je souboj skutečně ukončen a nějak dopadne. Jak? To si budete muset přečíst. Pak hned následuje ona upoutávka na další dění. Tohle je docela dobrý masakr, který sice trochu ukazuje, že Tite Kubo přišel s něčím, co mu otevře další dveře, ale proč ne, pokud to bude mít nějaké rozumné rozuzlení.

"Bleach 19: The Black Moon Rising" je takovou tou knihou, kde konečně v sérii alespoň trochu dostanete to, co chcete. Neříkám, že se zde uzavřelo všechno, to ani zdaleka ne, ale aspoň nějaké odpovědi Tite Kubo dal a použil na čtenáře další vějičku, aby na sérii nezanevřeli. Navíc jsou zde i docela sexy scény, když se příběh zrovna nesoustředí na Ičiga a Bjakuju - začátek se ještě věnuje souboji Joruiči a Soi Fon, který mi sice přijde trochu zbytečný v rámci celého děje, ale obě postavy jsou dost zajímavé na to, abyste se chtěli dovědět, proč je zde ze strany Soi Fon tak silná nenávist. Myslím, že Tite Kubo někdy prezentuje osudy, které nejsou tak důležité, že by se bez nich série obešla, ale pořád ještě dovede přijít s takovými scénami a momenty, které čtenáře strhnou. A mě tenhle díl na svou stranu opravdu strhl.

Komiks "Bleach 19: The Black Moon Rising" zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Bleach 1: The Death and the Strawberry"
"Bleach 2: Goodbye Parakeet, Goodnite My Sista"
"Bleach 3: Memories in the Rain"
"Bleach 4: Quincy Archer Hates You"
"Bleach 5: Rightarm of the Giant"
"Bleach 6 The Death Trilogy Overture"
"Bleach 7: The The Broken Coda"
"Bleach 8: The Blade and Me"
"Bleach 9: Fourteen Days for Conspiracy"
"Bleach 10: Tattoo on the Sky"
"Bleach 11: A Star and a Stray Dog"
"Bleach 12: Flower on the Precipice"
"Bleach 13: The Undead"
"Bleach 14: White Tower Rocks"
"Bleach 15: Beginning of the Death of Tomorrow"
"Bleach 16: Night of Wijnruit"
"Bleach 17: Rosa Rubicundior, Lilio Candidior"
"Bleach 18: The Deathberry Returns"

#1251: Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem - 100 %

$
0
0
Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem  (Usagi Yojimbo: Travels with Jotaro)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako čísla 61 až 68 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2004 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 212 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

V tomhle první odstavci si dovolím trochu spoilerovat, takže pokud jste náhodou nečetli předchozí knihy, tak raději tento odstavec přeskočte. V knize "Usagi Yojimbo 17: Souboj v Kitanoji" jsme byli svědky toho, jak došlo k velkému souboji mistra Katsuichiho s jeho vyzyvatelem, ale co je možná ještě důležitější, to je skutečnost, že Usagi získal na nějakou dobu do opatrovnictví Katsuichiho učně Jotara, který je celý Usagi. Však také, jak dobře víme, pokud jsme četli předchozí díly, je to ve skutečnosti Usagiho syn. Usagi to moc dobře ví, jsou zde další, kteří to poznají na první pohled, ale Jotaro to zatím netuší, a tak je zde prostor pro zajímavé situace, kdy se Usagi dostává do konfrontace právě s touto pravdou. Příběhů na to má celkem dost, protože kniha "Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem" obsahuje celkem šest příběhů. A to putování této dvojice ani zdaleka nekončí.

První příběh se jmenuje "Ze stínů" a setkáváme se zde s jednou postavou, která přežila svou smrt. Chizu žije, ale Neko ninjové jsou jí na stopě. Hlavně proto, že dokud ona nezemře, tak ani nemůže dojít k tomu, že bude nový vůdce právoplatně uznán. Chizu se tak stává uprchlíkem a Usagi s Jotarem se jí připletou do cesty zrovna ve chvíli, kdy po ní někdo jde. Skvělá konfrontace přátelství a nepřátelství s jednou parádní scénou, která musí na ústech každého vyloudit úsměv. Ale je to jen první příběh, po něm následuje další s názvem "Duchové válečníků". Je to klasický příběh, kdy se Usagi připlete k něčemu, od čeho by se měl držet dál. Ale tentokrát chce z vlastní vůle pomoct vesničanům od útlaku, a tak se postaví místnímu pánovi. Má plán, ale ani jemu plány vždy nevyjdou tak, jak by si přál. Komiks má ale výbornou psychologickou rovinu, která má vyústění v závěru.

V knize "Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem" se Usagi setkává poměrně často se starými známými, a tak i v příběhu "Komainu" dojde na jedno takové setkání. Jotaro má poznat Kitsune a my zase její společnici, která si se svou učitelkou nezadá. Jotaro musí během cesty s Usagim dostat cenné lekce, a právě v "Komainu" na něj jedna taková čeká. Hezký akční i úsměvný příběh s ponaučením, že některým ženám se prostě nedá nikdy věřit. "Tamago" je také setkání se starými známými, ale v trochu jiném smyslu. Stan Sakai zde navíc otevírá dveře pro celkem temné a nebezpečné pokračování. Na cestách Usagi potkává roztodivné postavičky a právě s jednou takovou další se má setkat. Příjemně tajemný příběh, kde se toho za rouškou skrývá trochu víc, než je z počátku řečeno.

"Usagi a tengu" přesně sedí do putování Usagiho a Jotara, kdy by se měl Jotaro o svém dočasném učiteli něco málo dovědět. Je to pohled do minulosti a na to, jaký byl Usagi v mládí zbrklý a jak těžké bylo, aby se stal samurajem, jakým v současné době je. Je ale vidět, že se ze svých chyb poučil. A hlavně mu nikdy nechyběla odvaha, což se právě v tomto příběhu krásně ukazuje. Příjemné ohlédnout, kde vás trochu může překvapit kresba. I Stan si dovolí maličko zaexperimentovat, ať už tenčí linkou, menšími detaily, anebo nečekaným designem, který představuje právě tengu. Ale to už na vás čeká nejdelší příběh s názvem "Sumi-e". Řekli byste, že je to obyčejný příběh o jedné skříňce na tuš, ale tak jednoduché to rozhodně není.

"Sumi-e" je krásným vrcholem této sbírky, a to jak po stránce scenáristické, tak i kresebné. Tady se objevují příšery, které jsem si ve Stanově podání přál vidět. A rozhodně mě nezklamal. Co je ale ještě lepší, to je skutečnost, že se vrací postava Sasukého, tajemného lovce démonů, o kterém bych tohoto rozhodně chtěl vědět víc. Díky tomu, že je zde Sasuké, tak je příběh mnohem více fantaskní a tím se i odlišuje od ostatních povídek v této sbírce. Stan Sakai prokázal, že je schopen se i trochu odvděčit fanouškům a pohrát si s japonskou mytologií, i kdyby to měla být ta modernější. On ale udělal ještě jednu věc, která pro něj není až tak častá. Nechal zde vyloženě otevřený konec, který vás nutí k tomu, abyste si co nejdříve objednali a přečetli knihu "Usagi Yojimbo 19: Otcové a synové", protože tam bude rozhřešení. V konečném důsledku je komiks "Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem" jednoznačně dalším pohlazením po duši.

Komiks "Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

#1252: Dejte šanci už šestému Goonovi!

$
0
0
Čtenáři rozhodují o vydání dílu, který dá celé sérii nový rozměr: "Goon" dospěl v edici "Na přání" k magickému šestému dílu aneb "Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka" změní vše!

Jak už jsou příznivci komiksů z produkce Comics Centra zvyklí, při dostatečném počtu zájemců vyjde další díl fajnšmekrovského komiksu "Goon". Na vydání tohoto dílu ale obzvlášť záleží – měl být totiž původně završením celé série. Příběh s nádechem noir ale dodal předchozím dílům naprosto nový rozměr a přitáhl k celé sérii novou skupinu dosud nezasvěcených čtenářů. A tím dal i nový impulz práci samotného scénáristy a výtvarníka v jedné osobě - Erica Powella.

Do této zlomové knihy Powell tvořil sérii "Goon" po jednotlivých sešitech každé dva měsíce. Příběh "Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka" ale Powell vytvořil jako celistvou knihu. O co méně nás v chystaném dílu čeká humoru, o to více prostupuje plánovaný vrchol série silná atmosféra.

Knihou se prolínají dva nezávislé děje, které se výrazně odlišují výtvarnou podobou i barevným podáním. Do zločinného podsvětí vstupuje nový tajemný hráč a začne Goona postupně připravovat o jeho vliv systematickým odřezáváním jeho obchodních partnerů, informátorů i spojenců. Goon ve snaze dostat organizovaný zločin zpět pod svou kontrolu, je pronásledován vzpomínkami na nejtemnější okamžiky svého života, kdy utrpěl šrámy na těle i na duši a kdy se jeho srdce proměnilo v kámen. Protože Goona stvořila Čínská čtvrť!

Dvě jsou také varianty obálek, ze kterých si mohou zájemci vybrat. První má klasický řadový design celé série. Druhá varianta "speciál" s temnou ženou a útočícím hadem byla v USA speciálně vytvořena pro samostatné vydání této knihy v pevné vazbě. Kniha bude navíc doplněna o skicář s komentářem Erica Powella, ve kterém je pro porovnání řada stran ukázána pouze v kresbě tužkou, bez vytažení tuší a vybarvení. O úvodní slovo se postaral režisér David Fincher.

Původně undergroundový komiks začal vycházet v roce 1998. Postavu Goona vymyslel americký scenárista a výtvarník Eric Powell jako kritiku doby, společnosti a aktuálního stavu umění. Doposud v USA vyšlo 16 sebraných knih Goona a k tomu kniha krátkých příběhů "Noir". Velkým milovníkem Goonových příběhů je právě režisér David Fincher, se kterým v současnosti Powell spolupracuje na převedení Goona na filmové plátno.

Takže pro shrnutí:
"Goon 6: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka" vychází v edici "Na přání"
Poslední den, kdy jsou objednávky přijímány, je 25. září 2016
A když to dobře dopadne, kniha vyjde 1. listopadu 2016

Jen je opět třeba připomenout, že se jedná o předobjednávky, proto není nic třeba platit předem, ale zaplatit a vyzvednout si komiks mohou zájemci v termínu od 1. listopadu do 2. prosince 2016.

#1253: Dívka jménem Patience - 90 %

$
0
0

Dívka jménem Patience (Patience)
Vydalo nakladatelství Trystero v pevné vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako "Patience" v roce 2016. České vydání má 180 stran a prodává se v plné ceně za 699 Kč.

Scénář: Daniel Clowes
Kresba: Daniel Clowes

Myslím, že je docela škoda, že jsme museli na další knihu Daniela Clowese v češtině čekat tak dlouho. Ne, že bych byl jeho velký obdivovatel, naopak, kniha "Jako sametová rukavice odlitá ze železa" mi moc nesedla, ale přesto je na ní poznat, že se jedná o jedinečného autora, který má specifický kresebný styl, jenž je rozpoznatelný, ale co je ještě důležitější, má specifický styl vyprávění, který vám nemusí vyhovovat. A mně v případě komiksu "Jako sametová rukavice odlitá ze železa" prostě nesedl. Komiks se mi nelíbil, i když mě bavil Clowesův styl. Byl jsem přesto zvědavý na to, jak to dopadne s knihou "Dívka jménem Patience", mimo jiné i proto, že se mi na první pohled zamlouvala obálka.

Když už jsme u vydání, tak nakladatelství Trystero se podařilo úspěšně spolufinancovat vydání knihy prostřednictvím crowdfundingové kampaně na serveru Hithit. Díky tomuto spolufinancování mohlo dojít k tomu, že "Dívka jménem Patience" vyšla ve velmi kvalitní pevné vazbě na silném křídovém papíře, na němž se velmi dobře čte. Když knihu otáčíte, můžete mít chvílemi pocit, že otáčíte dvě stránky najednou. Musí se nakladatelství nechat, že skvěle zvládlo grafickou stránku, ale stejně tak bych docela rád ocenil kvalitu jazykového zpracování, protože nespisovná čeština je zdě výborná, nemluvě o tom, že jsem nenarazil ani na jednu jedinou chybu v textu. Takhle to má vypadat, když se vydává komiks - anebo vlastně jakákoli kniha - a mně je velmi sympatické, jak se nakladatelství Trystero snaží.

Trystero zaujalo už svou první knihou "autobus" a knihou "Dívka jménem Patience" pokračuje v nastolené kvalitě. Jak se mi nelíbil komiks "Jako sametová rukavice odlitá ze železa", tak mě "Dívka jménem Patience" nadchla. Ano, na první pohled je to rozhodně kresbou a barvami, kdy některé stránky jsou úchvatně imaginativní. Kdybych chtěl kreslíře k tomu, aby mi nakreslil trip na LSD, přizvu si rozhodně Clowese, samozřejmě, kdybych měl dostatek peněz, protože proč by se mnou jinak spolupracoval? Jenže on není skvělý jen v bizarních scénách. Hned od začátku vás dovede přesvědčit o tom, že z celkem banálního a relativně neoriginálního příběhu dovede vykřesat něco jedinečného. A právě díky tomu považuji komiks "Dívka jménem Patience" za jeden z nejoriginálnějších, které se na českém trhu v roce 2016 objevily.

Příběh knihy "Dívka jménem Patience" je vlastně o tom, jak se jeden chlap rozhodne, že chce zjistit, kdo zabil jeho milovanou. Banální? Tak poslouchejte dál. Je to také komiks o tom, jak jeden chlap zjišťuje, že je vlastně nýmand, ale stejně jde pořád dál. On to o sobě ví dlouho, že je k ničemu. Ale i ten nýmand něco dokáže. Je to kniha o cestování v čase. Cože? Ale ano. I o tom je kniha "Dívka jménem Patience". Tady jsem si řekl, že Clowes přestřelil, jenže ono to funguje. Jako kdyby si sám byl vědom toho, že cestování v čase je nadužívané a díky němu mají sci-fi příběhy velmi často díry. Tohle ale Daniel využívá jako silnou stránku pro svůj děj, který se odvíjí až překvapivě plynule. Překvapivě hlavně proto, že v podstatě co dvě stránky máte pocit, že jste skočili trochu dál, než kam by skočil jiný autor. Někdy jsem si dokonce říkal, jestli to opravdu navazuje. Ale ono to navazuje, a to celkem bez problémů. Nestane se vám, že byste děj vyloženě nechápali, I přes skoky v čase je všechno tak nějak pěkně chronologické.
Daniel Clowes

"Dívka jménem Patience" je pro mě velmi milým překvapením. Je to bizarní dílko, které je ale ve skutečnosti příjemně přízemní a zabývá se tím, co nás vlastně vždycky zajímá - vztahy. Jsou podány způsobem, který je originální a jedinečný. Něco podobného si jinde těžko přečtete. Ale přesto je to dílo, které podle mě dovede zaujmout širší publikum. Právě tím, že téma není bizarní a láska je blízká každému z nás. Hlavní postava chce jen to, co ztratila, a moc se na to upíná. A díky tomu se dostane do situací, které jsou krásně ujeté. Ale přesto pořád fungují. Až si koupím větší polici, protože do té mojí už se všechny komiksy vejdou jen stěží, tak "Dívka jménem Patience" zde rozhodně bude mít čestné místo. A třeba dám ještě někdy šanci i knize "Jako sametová rukavice odlitá ze železa". Daniel Clowes mě přesvědčil, že bych na něj rozhodně neměl zanevřít a doufám, že ani Trystero na něj nezanevře.

Komiks "Dívka jménem Patience" můžete zakoupit na stránkách Kosmas.

#1254: Comics Centrum vydalo knihu duchové mrtvých

$
0
0
Poetiku gotických románů, cynický humor a nové možnosti výkladu děl E. A. Poea přináší deváté umění. Po více než 160 letech se vrací otec detektivního žánru. Scenárista a výtvarník Richard Corben se v knize "Duchové mrtvých" ztotožňuje se stále aktuálním E. A. Poem. Legendární dílo tak nabralo nový (a značně mrazivý) dech.

"V knihovnách i na internetu jsme téměř rok hledali ty nejlepší překlady, ve kterých si můžeme v češtině Poea přečíst," popisuje šéf nakladatelství Comics Centrum Václav Dort neobvykle dlouhý proces přípravy komiksu k vydání. Toto úsilí ale nakonec nebylo korunováno úspěchem a vyústilo v nový překlad a přebásnění některých pasáží Poeových textů: "Překvapilo nás, jaké resty vůči tomuto klasikovi hororu máme. Jeho dílo je přeloženo nekompletně a často ještě nepříliš kvalitně. Právě komiks snadno odhalí nepřesnosti nebo posouvání významu textu. Text a obraz spolu jednoduše nesouzní."

Pět básní a devět Poeových povídek zadaptoval Richard Corben v roce 2012. Vybrané fragmenty klasikových textů spojuje a rámuje společná postava odpudivé glosátorky - čarodějnice Mag. Postava vypravěčky a také Corbenova estetika odkazují k undergroundovým počátkům tohoto předního komiksového tvůrce. Titul "Duchové mrtvých" je důstojnou a inspirativní poctou autorovi, ke kterému se Corben neustále s oblibou navrací.

Komiks "Duchové mrtvých" z anglického originálu „Spirits of the Dead“ přeložili Jan Kantůrek a Václav Dort, vydává nakladatelství Comics Centrum. Kniha je vázaná s přebalem, má 224 barevných stran a její přístupnost se doporučuje od věku 16+. Koupit je možné ji na stránkách Comics Centra.

#1255: Tokijský ghúl 1 - 55 %

$
0
0
Tokijský ghúl 1 (東京喰種)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako čísla 1 až 9 série "Tōkyō Gūru" (japonsky 東京喰種) v roce 2012. České vydání má 226 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Sui Išida
Kresba: Sui Išida

Když se vydává nějaká nová manga, jsem vždycky zvědavý. Primárně proto, že si nezjišťuji informace dopředu a nečtu mangu v originále. Tedy v originále určitě ne, ale ani v anglickém překladu. Těšil jsem se na komiks "Tokijský ghúl 1", protože mám ještě v živé paměti, jak skvělé pocity ve mně vyvolaly první knihy sérií jako "Crying Freeman" nebo "Death Note". Doufal jsem, že ve mně "Tokijský ghúl 1" vyvolá podobné pocity, mimo jiné i proto, že se jedná o mangu, která by měla mít hororové prvky. Jenže už nad anotací jsem si říkal, že tohle není úplně něco, co bych si dovedl představit v zajímavé rozsáhlé sérii. Ale manga má očividně docela úspěch, tak jsem se také nechal unést do světa tokijského ghúla.

Musím přiznat, že nadšení se nekonalo a já jsem četl příběh jednoho malého kluka, který se dostane do situace, jež je pro něj nová, stejně jako je fantaskní. Hlavní postavou celého komiksu je Ken Kaneki, který je mladý, je v prvním ročníku na vysoké a je trochu asociál. Hlavu má zabořenou do knih a v jeho životě je jen jeden kamarád, kterým je Hide. Hide je jeho opakem, je ukecaný, je vtipný, je akční. Jenže Kaneki by také chtěl být akční, především pak proto, že v jedné kavárně neustále naráží na nádhernou dívku Rize, která má podle všeho stejný vkus v knihách. Pozve ji na rande? Nepozve ji na rande? Anebo je ještě všechno trochu jinak?

Jasně, na začátek to vypadá jako taková lehká, nesmělá romance, ale Sui Išida zase dlouho neotálí s tím, aby na vás vybalil hororovou akci, která je skutečně drsná. Dobře, některé scény, které by mohly mít neblahý vliv na přístupnost komiksu, se odehrávají mimo záběr, třeba takového blití je zde hodně, ale moc ho neuvidíme, což pravda zase tolik nevadí. Ony to zvládnou vyrovnat jiné scény, které jsou velmi dobré a velmi drsné. Ta padající traverza je ostrá. A právě díky padající traverze se dostáváme hlouběji do světa ghúlů a poznáváme, co jsou vlastně zač. V tomhle směru je manga docela popisná, ale to je nezbytné k tomu, abyste se mohli do ghúlího světa dostat.

Išida tady úplně nehýří představivostí a originalitou a v podstatě sází na to, že jsou mezi námi. Ghúlové jsou tvorové, kteří na sebe berou lidskou podobu, hlavní rozdíl je pak v tom, že nemohou pozřít lidskou stravu a právě člověk je to jediné, co skutečně dovede zasytit jejich hlad. Po první knize si uvědomíte, že tohle je vlastně příběh o tom, jak se najíst bez toho, aby byl skutečně zabit člověk. Takové to morální dilema, které hlodá v každém, kdo může přežít jedině na úkor ostatních. Když jsem pochopil, že o tomhle bude druhá část první knihy, ale i další děj, tak nějak jsem si říkal, proč bych to měl vlastně číst? Psychologické drama z prostředí ghúlů? Nemůžu si pomoct, ale zatím v tom velkou pecku nevidím.

Sui Išida má zajímavý styl, kdy nadmíru používá texturu, celkem detailní, v panelech, kde bych to nečekal, na druhou stranu s očima se moc nekreslí a velmi často na jeho stránkách najdete postavy, které mají prázdný obličej. Nevím, jestli je to záměr, nebo prostě jeho styl, ale rozhodně to přidává atmosféře Tokia, které je takové šedavé město, kde se mohou procházet příšery. Ve vyhrocenějších akčních scénách jsou Išidovy postavy správně šílené, ale někdy mi přišlo, že se nedívám na postavu, ale na prkno, hlavně u větších záběrů. "Tokijský ghúl 1" mě zatím nepřesvědčil o své výjimečnosti, ale myslím, že bude mít ještě dost prostoru, aby se rozjel a aby měl čtenář důvod číst dál. Postavy mě zatím nenadchly tolik, abych se na druhý díl těšil nedočkavě. Ono ani toho hororu v sérii tolik není, ale je fakt, že já už jsem v tomhle směru trochu posunutý a děsivé pro mě není všechno, co pro jiné ano.

Komiks "Tokijský ghúl 1zakoupíte na stránkách obchodu Crew.
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live