Quantcast
Channel: Comics Blog
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live

#1685: Čarodějova nevěsta 2 - 65 %

$
0
0

Čarodějova nevěsta 2 (魔法使いの嫁)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako kapitoly 6 až 10 v sérii "Mahō Tsukai no Yome" (japonsky 魔法使いの嫁) souborně v roce 2014. České vydání má 184 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Kore Yamazaki
Kresba: Kore Yamazaki

Po knize "Čarodějova nevěsta 1" jsem si říkal, že tohle asi nebude manga, která by mě nějak víc zaujala, protože nebylo moc jasné, jakým žánrem půjde, ale nejvíce se mi tam zdálo, že probublává hlavně romantická rovina, taková ještě s emo nádechem, což zrovna není něco, co bych musel. Ale už z knihy "Čarodějova nevěsta 1" bylo jasné, že ty postavy nejsou špatně napsané, a že jak Čise, která je celkem obyčejnou dívkou, tedy na první pohled, tak i Elias, který vypadá jako démon, mají osobnosti a že mají příběhy, které by mohli vyprávět. Kore Yamazaki si však zvolila trochu jinou cestu a nechce se hned patlat v minulosti. Tu trochu naznačuje, sem tam, dává nám střípky, ale raději postavy vyslala plnit úkoly.

Přiznám se, že tohle plnění úkolů mi moc nesedlo, jako kdyby se Kore rozhodla, že od toho důležitého chvíli úplně upustí a bude se věnovat něčemu jinému, aby se pak k tomu důležitému vrátila. Představuje nám tak jednotlivé postavy, které se kolem hlavní dvojice točí a které na ně budou mít nějaký vliv, ať už pozitivní, tak negativní. Je zde jeden kazatel a jeden kouzelník se svou asistentkou, kteří očividně do děje zasáhnou víc, ať už spíše komicky, anebo trochu drsněji. V každém případě se ale úkoly točí kolem Čise a kolem jejích schopností, které teprve objevuje. Ale podle všeho se bude jednat o schopnosti, které jsou skutečně velmi zásadní.

Abychom ale neměli takový pocit, že se příliš odchylujeme od hlavního příběhu, dává do toho Kore ještě jeden hodně dramatický prvek, který Čise mění život. I když ona se zdá, že je taková netečná, že všechno přijímá s jakýmsi klidem, který je až nepříjemný. Jako kdyby byla sama vílou a jen proplouvala životem tam, kam ji to zanese. A zatím je to celkem v pohodě, zatím ji to ještě neničí, ale jako kdyby se sama chtěla ničit sebou, jako kdyby i to nejhorší, co se jí může stát, bylo jen něco, co prostě život přinese a ona je s tím smířená. Je to zvláštní postava, a tak jsem docela zvědavý na to, jak se dál vyvine. Stejně jako některá odhalení okolo jejího nového pána/manžela/mistra by také mohla být zajímavá.

Série "Čarodějova nevěsta" rozhodně není z těch manga sérií, které by mě na první pohled uchvátily, a já se nemohl dočkat dalšího dílu. Ale rozhodně je to série, které ještě chci dát šanci. Kniha "Čarodějova nevěsta 2" naznačila, že by sem tam mohl do popředí docela dobře vystupovat horor, i když více v kresbě než v samotném scénáři. A pokud to bude do příběhu probublávat jen více, budu rád. Pořád jsou zde však postavy, které mě celkem baví, takže rozhodně dávám sérii další šanci. Romantická rovina navíc není taková, aby to bylo nějaké zbytečně moc ubulené nebo se snahou moc dojímat, spíše se to spokojí jen s nějakým tím lehkým náznakem a pak se jede dál s dějem, u kterého zatím nevíme, jak to s ním bude dál. O to zajímavější to může být.

Komiks "Čarodějova nevěsta 2zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Čarodějova nevěsta 1"

#1686: Crying Freeman: Plačící drak 5 - 100 %

$
0
0

Crying Freeman: Plačící drak 5 (クライング フリーマン)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2013. Původně vyšlo jako kapitoly 13 až 15 příběhu "Granátová jablka", kapitoly 1 až 6 příběhu "Cesta za svobodou" a kapitoly 1 až 12 příběhu "Cesta za svobodou: Paprsek ve tmě" v sérii "Crying Freeman" (japonsky クライング フリーマン, v japonské transkripci "Kuraingu Furiiman") souborně v tomto vydání v roce 2006 u Dark Horse, původně vycházelo pod nakladatelstvím Shogakukan týdně od roku 1986. České vydání má 408 stran a prodává se v plné ceně za 389 Kč.

Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami

Tak jsem se po docela dlouhé době dostal i k poslední knize ze série "Crying Freeman: Plačící drak" a musím říct, že i tentokrát to pro mě byl zážitek, jaký jsem z jiné mangy většinou zatím neměl. Každá kniha série "Crying Freeman: Plačící drak" mě nesmírně bavila a mám pocit, že mě ovlivnila i v mé vlastní tvorbě. Moje kniha "Agentura 1: První tým" začala vznikat v době, kdy jsem poprvé četl knihu "Crying Freeman: Plačící drak 1". Samozřejmě to je román, ne manga, ale měla na knihu vliv dějová linie a poetika série "Crying Freeman: Plačící drak". Ale dost o mé knize a troše té sebepropagace, vrátím se raději ke knize "Crying Freeman: Plačící drak 5", která uzavírá cestu hodně specifické hlavní postavy, ale i cestu hodně specifického příběhu. "Crying Freeman: Plačící drak 5" dál ukazuje to, v čem je série hodně osobitá a rozhodně díky tomu není určena pro každého.

Hned na šesté straně najdete obrázek, který se musel nechat v originále vycenzurovat, což je strašná škoda, protože si myslím, že zrovna sérii "Crying Freeman: Plačící drak" by strašně sedělo, kdyby ta cenzura neexistovala a kresba Rjóičiho Ikegamiho by zde byla v celé své kráse, protože on lidské tělo dokáže kreslit skutečně nádherně, místy až fotorealisticky, navíc samozřejmě velmi často trochu vyhypované o pořádné svalstvo, které naopak vyznívá trochu nereálně. Ale nejen esteticky krásné postavy jsou součástí příběhu, což se mi líbí ještě víc, i když Paj Ja Šan zase tolik prostoru nedostává. Když se ale objeví na scéně, vždycky to stojí za to. Tentokrát se ale děj soustředí skutečně hlavně na Plačícího draka, který musí dokončit souboj z knihy "Crying Freeman: Plačící drak 4", aby následně pomohl jedné rodině, která pomoc ani moc nechce, ale čest mu nedovolí jinak. V posledním příběhu v knize se pak vrací do Japonska, aby se tak příběh uzavřel v jeho domovině a tak trochu i v jeho vzpomínkách, ale i v jeho současnosti.

Líbí se mi, že se Kazuo Koike zbytečně nesnažil o to, aby bylo finále celého příběhu zbytečně velké, velkolepé, vybuchující, epické. Nemusíme se bát, že by to nebylo akční, protože akce je zde opravdu dostatek, ale Koike postupuje tak, že se snaží být v jednotlivých příbězích jiný, nikoli nutně za každou cenu větší. Tohle je dobré a v souvislosti s celou poetikou příběhu je pak finále skutečně takové, které mi do příběhu pasuje. A poslední panel prostě souzní s tím, jak se série jmenuje, jak se vyvíjela. Tohle je zakončení, které se mi hodně líbilo, i když nutno říct, že by mi vůbec nevadilo, kdyby série ještě pokračovala dál. Ale zase je asi pravdou, že už by se Koike možná moc začal opakovat a už by to nemuselo být ono. Skončit v nejlepším je také umění a knihou "Crying Freeman: Plačící drak 5" se to dle mého podařilo.

Kniha "Crying Freeman: Plačící drak 5" nabízí to, co očekáváte. Je zde silný hlavní hrdina, jsou zde krásné ženy, je zde nahota, jsou zde i celkem úchylné scény, které už mi v japonském podání prostě přijdou normální. Nechybí akce, která je skutečně krásně rozkreslená, souboje jsou výborné a pořád dokážou překvapit. Jsou zde výborní záporáci a hlavně poslední Freemanův skutečně velký souboj je prostě parádní, i když to není vyloženě nic nového, že by Plačící drak bojoval s někým, kdo je v úplně jiné váhové kategorii než on sám. Kniha "Crying Freeman: Plačící drak 5" je prostě skvělým zakončením série, jež mě dokázala okouzlit už od svého začátku. A nejinak tomu bylo i na jejím konci. "Crying Freeman: Plačící drak" je za mě rozhodně jedna z nejlepších mang, které u nás česky vyšly, pokud ne manga úplně nejlepší. Plačící drak mě prostě dostal.

Komiks "Crying Freeman: Plačící drak 5zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

#1687: DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá - 50 %

$
0
0

DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá (Justice Part 2)
Vydalo Eaglemoss Collections v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 7 až 12 série "Justice" a jako "Whiz Comics 2" v nakladatelství DC Comics. České vydání se prodává v plné ceně za 229 Kč na stáncích. Předplatit je možné sérii na stránkách nakladatele.

Scénář: Jim Krueger, Alex Ross
Kresba: Alex Ross, Doug Braithwaite

Stalo se přesně to, čeho jsem se obával, když jsem četl knihu "DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první". Máte zde skvělou kresbu/malbu Alexe Rosse, která je velkolepá, je pompézní, je epická, což samo o sobě nemusí sednout každému, ale prostě na stránkách komiksu se na to kouká dobře. Tohle je aspekt, s který, se pracuje. Je to Alex Ross, takže to musí být paráda, protože on prostě vytváří komiksy, které jsou jedinečné. Až na to, že jsou jedinečné svou kresbou, ale už nemusí být ta k jedinečné svým scénářem. A to kniha "DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první" naznačila a její pokračování, sbírka "DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá" jen potvrdila. Průměrné hodnocení vlastně dávám jen proto, že je to Alex Ross a že se na to kouká dobře.

Východisko z knihy "DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první" bylo celkem jednoduché, ale nebylo špatné. Ti nejhorší padouši, s nimiž se superhrdinové DC světa setkali, měli společný sen, ve kterém se jim zdálo o tom, jak všichni dobří hrdinové padnou, a svět bude zničen. Tohle je něco, co prostě nemůže Lex Luthor nechat jen tak, protože by to mohlo znamenat, že svět bude zase takový, jaký ho chce. Bez Supermana. A tak se zloduši spojí, aby společnými silami ukázali světu, že to jde ještě lépe. Nemohoucí zase mohou, invalidi se postaví, děti jsou veselé, všichni, kdo se měli špatně, se mohou mít dobře, o což se ti dobří jako Superman nikdy nepokusili. Oni jen zachraňují, ale skutečně nic nemění. A tohle je sakra silný argument, který byl do komiksu vložen. Tohle je něco, na čem by byl možné postavit skvělý příběh s pořádným přesahem.

Jenže v knize "DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá" došlo k tomu, co tvůrce limitovalo od začátku - superhrdinové, zavedení a milovaní. Když máte takové postavy, tak je prostě nemůžete nechat pochcípat a musíte udělat jako scenárista všechno pro to, aby přežili, aby svět přežil a aby padouši byli pořád za padouchy a superhrdinové za superhrdiny. Tohle je strašně svazující, a i když tu měli Alex Ross a Jim Krueger docela dobré východisko, vlastně sakra dobré východisko, měli ruce svázané a muselo to skončit tak blbě, jak se dalo čekat. To znamená, že to prostě skončilo dobře. Tady to ani trochu nesedí. Tohle je příběh, který si doslova říkal o to, aby zde byly následky, aby zde bylo něco víc, aby zde byl společensko-kritický přesah. Jasně, on tu je, ale v závěru je moc doslovný, ale k vyznění příběhu to prostě nesedí. Tohle měl být temný komiks, kde budou postavy umírat. Nakonec je to jen akční nuda, kde si Alex Ross mohl zase vyzkoušet celou škálu postav. A to je prostě málo.

Na závěr vás ještě čeká retro komiks "Whiz Comics 2", který je fajn vlastně jen proto, že se zde představuje postava, kterou známe jako Captaina Marvela, který se stává nepřemožitelným díky známému výkřiku "Shazam!". Ten komiks je zajímavý proto, že je zde vidět, jak postava vznikla. Neříkám, že je to dobrý komiks, protože není. Je prostě divný, dětinský, naivní. To, jak vzniklo samotné slovo Shazam je takové hloupé a nedává moc smysl - jsou v něm postavy z řecké mytologie, římské mytologie, ale i té křesťanské. Takový divný mišmaš, který dělá divnou i samotnou postavu. Captain je dobře navržen, ale vlastně je to jen další superman, který má stejné schopnosti, jen se k nim dostává zvláštním způsobem. Ale to je prostě komiks, kterému už je skoro osmdesát let, tomu to odpustíte. Špatný scénář hlavnímu příběhu knihy "DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá" ale odpustit nejde, na to je moc nový.

Na Comics Blogu najdete také recenzi na knihy:
"DC komiksový komplet 1: Batman - Ticho, kniha první"
"DC komiksový komplet 2: Batman - Ticho, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 3: Green Lantern - Tajemství původu"
"DC komiksový komplet 4: Batman a syn"
"DC komiksový komplet 5: Superman - Utajený počátek"
"DC komiksový komplet 6: Batman - Dlouhý Halloween, kniha první"
"DC komiksový komplet 7: Batman - Dlouhý Halloween, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 8: Green Lantern - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 9: Superman - Pro zítřek, kniha první"
"DC komiksový komplet 10: Superman - Pro zítřek, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 11: JLA - Babylonská věž"
"DC komiksový komplet 12: Superman - Poslední syn Kryptonu"
"DC komiksový komplet 13: Superman/Batman - Nepřátelé státu"
"DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první"
"DC komiksový komplet 15: JLA - Rok jedna, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 16: Harley Quinn - Preludia a nokurňa"
"DC komiksový komplet 17: Superman - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 18: Batman - Smrt v rodině"
"DC komiksový komplet 19: Lex Luthor - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 20: JLA - Země 2"
"DC komiksový komplet 21: The Brave and the Bold - Vládci štěstí"
"DC komiksový komplet 22: Superman - Supermanova smrt"
"DC komiksový komplet 23: Flash - Zrozen k běhu"
"DC komiksový komplet 24: Robin - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 25: Superman/Batman - Supergirl"
"DC komiksový komplet 26: Triumvirát"
"DC komiksový komplet 27: Wonder Woman - Ztracený ráj"
"DC komiksový komplet 28: JLA - Hřebík"
"DC komiksový komplet 29: Batman - Zkáza, jež postihla Gotham"
"DC komiksový komplet 30: Wonder Woman - Kruh"
"DC komiksový komplet 31: Superman - Brainiac"
"DC komiksový komplet 32: Catwoman - Selinina velká loupež"
"DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první"
"DC komiksový komplet: Krize na nekonečnu Zemí"

#1688: Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou - 50 %

$
0
0

Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou (Guardians of the Galaxy: Angela)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Guardians of the Galaxy / All-New X-Men: The Trial of Jean Grey" v roce 2014. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 329 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Stuart Immonen, David Marquez, Sara Pichelli

Strážci galaxie a X-Meni dohromady? Z toho by mohlo i vzniknout něco dobrého. Nakonec se ale i ukázalo, že kniha "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou" rozhodně není skvělým čtením, ale nakonec jen čtením průměrným, kde byla snaha spojit něco, co tak úplně nefunguje. Celý projekt mi přijde více jako marketingová snaha natáhnout na obě série a pomoct jak X-Menům, tak i Strážcům galaxie, kteří jsou v posledních letech populární. Vlastně je kniha "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou" jen utvrzení v tom, že všichni patří do jednoho universa. A ono se moc není, čemu divit, že by tohle mohlo fungovat, protože ono může, je tady totiž Phoenix, a to je entita z vesmíru. Takže Strážci galaxie jsou na místě.

A co tedy příběh knihy "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou"? Ten je celkem jasný už z toho názvu. Jedná se skutečně o soud s Jean Grey. Jean je hostitelkou entity Phoenix, ale zrovna tak trochu cestuje v čase, takže není jasné, kdy se s ní entita skutečně spojí. A jelikož cestuje časem, tak se Bendis rozhodl, že si s tím trochu pohraje. Vůdci rasy Shi'ar se moc nelíbí, že by v budoucnu mělo dojít k tomu, že se Phoenix projeví, a tak se rozhodl, že bude Jean Grey soudit, i když v hlavě ji už vlastně odsoudil. A celá kniha "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou" je pak o tom, že je Jean unesena a Strážci galaxie a X-Meni spojí síly, aby ji zachránili. Překvapivě je to na jednu knihu docela málo.

Ukázalo se, že tady neměl Brian Michael Bendis v podstatě co říct. Tedy on má vždycky co říct, textu je v komiksu poměrně hodně, ale není to nic, co by bylo skutečně zajímavé. Několikrát jsem se přistihl u toho, že jsem si říkal, proč tu vlastně tyhle stránky jsou, že jsou docela zbytečné. Třeba ta s Tonym Starkem nebyla ani moc vtipná. Jen se natahoval počet stran, aby se dosáhlo na ten klasický rozsah. Brian Michael Bendis jako kdyby tady navíc postrádal i svůj smysl pro dobrou hlášku a je více ukecaný než vtipný. Jako kdyby tady nic pořádně nevyčnívalo, jako kdyby všechno bylo tak moc tuctové a malé. Sem tam docela dobrý nápad, třeba zapojení Angel je v jedné scéně skvělé, ale pak zase dlouho nic a jen čekání na to, jak to dopadne, i když je celou dobu jasné, jak to dopadne.

Kniha "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou" v sobě má vlastně jen jednu věc, která skutečně stojí za zmínku, a to je Jean Grey a její schopnosti. Ty jsou zde pojaty zajímavě a nově. Mám pocit, že to je hlavní důvod, proč vlastně byla tahle týmovka napsána, ale přece jen to tím moc nedá omluvit. Scénář prostě mohl být lepší, mohl být zajímavější. Takhle je to jen divný mezigalaktický soudní proces, který je ještě divněji ukončen. A tohle je něco, co mi prostě nesedlo, něco, co mě nebavilo moc číst, a to i přesto, že jsem se s některými postavami rád setkal. Popravdě si myslím, že samotná Strážci galaxie by byli vtipnější. Jejich spojení s X-Meny nefungovalo a nenašlo tu správnou synergii. Nakonec je dobře, že se zase rozešli. Od tohohle spojení jsem čekal rozhodně víc.

Komiks "Strážci galaxie/All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers"
"Strážci galaxie 2: Angela"

#1689: Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord - 50 %

$
0
0

Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord (Star-Lord)
Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako  čísla 4 a 11 série "Marvel Preview" a jako čísla 1 až 4 minisérie "Annihilation: Conquest - Star-Lord" v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.

Scénář: Chris Claremont, Steve Englehart, Keith Giffen
Kresba: John Byrne, Steve Gan, Michael Golden, Timothy Green II.

Star-Lord nebo Starlord je postava, která se v posledních letech stala velmi oblíbenou, a co si budeme povídat, za celosvětový úspěch mohou hlavně dva filmy Jamese Gunna, kde se představují Strážci Galaxie, v jejichž čele Peter Quill stanul. Anebo je tak nějak teoreticky možné ho brát za velitele týmu, i když hledat někdy nějakou hierarchii v tomhle týmu, kde je každý tak specifickou osobností, skutečně není tak jednoduché. A vzhledem k tomu že už se jedná o postavu celkem profláklou, bylo možné - a bylo to i záhodno - s ní vytvořit knihu, kde se nepředstaví jen ve své moderní podobě, ale i ve svých začátcích. A myslím, že tohle je na sbírce "Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord" to nejlepší. Jsou zde první dva komiksy se Star-Lordem, které vyšly jako "Marvel Preview 4" a "Marvel Preview 11".

S postavou přišel Steve Englehart, který ji v "Marvel Preview 4" rozepsal jako klackovitého fracka, který měl být svým otcem, i když ne biologickým, zabit po porodu, ale nakonec měl štěstí a místo toho žil se svou matkou ale ne tak dlouho, jak by chtěl, protože ji sejmuli mimozemšťané. S tím se těžko žije, když víte, kdo to byl, ale nikdo vám nevěří. A tak se Peter Quill rozhodl, že se za každou cenu dostane do vesmíru. Pomohli mu jeho schopnosti, zarputilost, ale také ochota jít skoro přes mrtvoly. Ale opravdu jen skoro. Prostě se nebál odstrčit ostatní, když došlo na lámání chleba a někdo ze Země se měl stát Star-Lordem. Jeho zrod je spojen s tajemnou vesmírnou bytostí, což je celkem nuda. Co ale nuda není, to je skutečnost, že obě čísla "Marvel Preview" byla pouze v černobílé kresbě. Sedlo jim to parádně.

Steve Englehart ale od Marvelu odešel, a tak se dalšího příběhu se Star-Lordem ujali až v "Marvel Preview 11" Chris Claremont a John Byrne. Ti postavu přetvořili a udělali z ní vlastně vesmírného cestovatele, který má schopnosti a jednu hodně speciální loď. Pomáhá těm, kdo to potřebují. Není na něm nic až tak extra, ale příběh sám o sobě má správný retro sci-fi nádech. Po něm ale následuje modernější komiks, kterým je "Anihilace: Dobytí Haly - Star-Lord". Tady už sledujeme Star-Lorda jako člověka, který dostává do rukou tým - zatím jsou to jen postradatelní, ale s některými se dobře známe - Rocket a Groot jsou už mezinárodně známé postavy, i když Groot je zde až příliš ukecaný, což k jeho současnému profilu moc nesedí. Ale všechno se vyvíjelo a postavy v rámci "Strážců galaxie" rozhodně.

Komiks "Anihilace: Dobytí Haly - Star-Lord" je docela fajn sci-fi, kde jsou zajímavé postavy, ale nejedná se o příběh, který by vás nějak výrazně oslovil. Není špatně napsaný, ale není ani výjimečný. Skupina podceňovaných je vyslána na hodně nebezpečnou misi, která je tentokrát spojena s Kree a Phalanxi. Zuří válka a vypadá to, že by Phalanxové mohli mít něco navrch. Je potřeba zjistit, co to je a zabránit tom, aby se to použilo. A proto je vyslán tým, který hláškuje, který má sem tam docela dobré momenty, ale to je tak nějak všechno. Čtenář se asi bude bavit, ale nemyslím si, že tohle v něm mnoho zanechá. Na příběh se dá celkem snadno zapomenout, a to i proto, že postava Star-Lorda zde není více vyvíjena, to hlavní je řečeno spíše v retrospektivě, případně v textu v závěru. Lépe je postava představena ve starých komiksech, kterým sedí černobílá kresba, bohužel na nich se zase ukazuje, že dnes už je Star-Lord úplně jinde.

Na Comics Blogu najdete:
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 1: Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 2: Spider-Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 3: Wolverine"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 4: Hawkeye"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 5: Iron Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 6: Captain America"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 7: Hulk"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 8: Power Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 9: Bratři ve zbrani"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 10: Captain Marvel"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 11: Fantastic Four"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 12: X-Men"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 13: Black Widow"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 14: Strážci galaxie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 15: Human Torch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 16: Vision"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 17: Falcon"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 18: Deadpool"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 19: Valkyrie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 20: Punisher"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 21: Nick Fury"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 22: Black Panther"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 23: Mockingbird"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 24: Defenders"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 25: Daredevil"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 26: Doctor Strange"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 27: Scarlet Witch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 28: Iron Fist"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 29: Blade"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 30: Inhumans"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 31: Beast"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 32: Thor"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 33: Shang-Chi"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 34: Warlock"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 35: Hank Pym"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 36: Herkules"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 37: Wasp"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 38: Ghost Rider"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 39: Wonder Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 40: Silver Surfer"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 41: Elektra"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 42: Black Knight"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 43: Moon Knight"

#1690: Batman/Želvy nindža Adventures - 60 %

$
0
0

Batman/Želvy nindža Adventures (Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 1 až 6 série "Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures" v roce 2017. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Matthew K. Manning
Kresba: Jon Sommariva

Pokud máte rádi Želvy nindža, budete mít rádi i komiks "Batman/Želvy nindža Adventures". Nakladatelství Crew v nedávné době vydalo knihu "Batman/Želvy nindža". Jestliže jste si mysleli, že tohle bude pokračování, tak rozhodně ne Prostě se jedná o další příběh, v němž se želváci setkali s Batmanem a společně byli nuceni řešit případ, který se dotýkal jejich světů. Není zde žádná návaznost, není zde zmíněno ani to, že k jejich vzájemnému setkání došlo. Prostě jeden uzavřený příběh, který nemá nějaké moc velké návaznosti, ale na jeden zátah by mohl být docela sranda. A přesně takový je. Jasně, musí vám sednout dětinskost želváků - v téhle knize nic moc vážného nehledejte - ale pokud se tak stane, budete se při čtení usmívat.

Kniha "Batman/Želvy nindža Adventures" má překvapivě docela zajímavý příběh, který se nejprve tváří jako takový batmanovský detektivní. Batman chce zjistit, co se děje v Gothamu, proč z Arkhamu prostě jen tak mizí ti nejtěžší zločinci, nezanechají po sobě žádnou stopu a někdy se ani pořádně neobjeví. Něco se stalo, něco je někam přeneslo, ale není jasné, kdo to udělal, a není jasné, kam ti zločinci zmizeli. Někteří se ale objeví, ale kromě nich se také objeví podivné trojúhelníkové útvary, které by mohly být branou do jiného světa. A asi je celkem jasné, do jakého světa tahle brána povede. Ano, bude to do světa, kde se snaží lidi chránit čtveřice želvách nindžů a jejich krysí taťka/mistr.

Rozhodně nečekejte, že se příběh v "Batman/Želvy nindža Adventures" vyvine nějakým úchvatným způsobem, ale musí se mu nechat, že svou funkci plní. A hlavně jsou zde postavy, které znáte a které se chovají tak, jak očekáváte. Musím ale říct, že Jokera, jak je tady prezentovaný, moc v lásce nemám. Nemám ho rád jako toho, kdo je skutečně šaškem, i když smrtícím, mám ho naopak rád jako toho, kdo vlastně vůbec vtipný není, ale o to víc je smrtící. Jeho linie s Harley je celkem nudná, i když se Manning hodně snaží o to, aby nenudili. Jenže ani Joker, ani Harley nejsou tak vtipní, jak byste si přáli. Jejich snažení je spíše nuda. O to více mě bavili želváci, kteří vtipní jsou a kteří jsou takoví, jaké si je přejete - akční, směšní a jednoduše zábavní.

Kniha "Batman/Želvy nindža Adventures" je prostě komiksová zábava, kde Batmana a jeho záporáky uvidíte v trochu jiném světě. Právě na konfrontaci dvou rozdílných světů komiks stojí, což je patrné hlavně na tom, jak ve světě želváků fungují další členové Batmanovy rodiny, především Robin a Batgirl. Tohle jsou postavy, které jsou také celkem zábavné. Příběh nekončí nějakou skvělou, epochální bitvou, ale přece jen na celkem povedenou řežbu dojde. Pak knihu s klidem zavřete s tím, že to vlastně byla docela sranda a že vám nevadilo ji číst. A byla to sranda, bavil jsem se dobře, ale nutno přiznat, že nějak dlouho na knihu asi vzpomínat nebudu. Ale rozhodně bych byl rád, kdyby se u nás Želvy nindža objevovaly v komiksu častěji.

Komiks "Batman/Želvy nindža Adventures" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

#1691: Naruto 24: V úzkých - 65 %

$
0
0

Naruto 24: V úzkých (綱手の決意!!)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2015. Původně vyšlo jako kapitoly 209 až 217 v sérii "Naruto" (japonsky ナルト) souborně v roce 2004 u Shueisha, Inc. České vydání má 188 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Masaši Kišimoto
Kresba: Masaši Kišimoto

Na knize "Naruto 23: Potíže" se mi celkem líbilo to, že Masaši Kišimoto nepostupoval tak, jak se nabízelo, což kvituji s povděkem. Ale na druhou stranu, v případě knihy "Naruto 24: V úzkých" už použil nástroj, který osobně moc nemusím. Je to deux ex machina, kdy se stane něco proto, že je zde autorský zásah bez toho, aby zde byly náznaky toho, že se něco takového může stát. Autor to pak dovede okecat, to je jasné, vysvětlí, proč se to stalo, ale ze začátku je zřejmé, že mu jde jenom o překvapení, které čtenář čekat nemůže, protože to nevychází ze souvislostí, které zde byly do té doby prezentovány. Tohle chápu spíše jako jakousi formu autorské neschopnosti, nebo prostě jen nevíry v sebe sama a nejistoty, co udělat dál, aby to pořád bylo skvělé.

Chápu, proč Masaši Kišimoto udělal to, co udělal. Dostal se do situace, kdyby některé jeho postavy mohly celkem snadno umřít. A on píše příběh, který nemá jasnou cílovou skupinu, ale jedná se o široké publikum včetně dětí. Jeho série nemůže být masakr, k čemuž se tady schylovalo, pokud by na onen zásah shůry nedošlo. Navíc je celou dobu celkem jasné, s kým musí Naruto vlastně bojovat v téhle části příběhu, aby to mělo opravdu ty správné grády. A k tomu souboji se pomalu schyluje, však se také s dvacátou sedmou kniho uzavírá jedna velká část série. Ale k finálnímu souboji je ještě daleko a od knihy Naruto 24: V úzkých" nečekejte, že byste si Naruta moc užili. Ten se zde objevuje jen v několika málo scénách, jako kdyby se nacházel mimo hlavní scénu, aby se na ten svůj velký nástup mohl pořádně připravit.

O čem je kniha "Naruto 24: V úzkých"? Jak název napovídá, jednoduše o tom, že se postavy dostaly do úzkých a je teď na někom jiném, aby je z toho dostal. Tady přichází ten prvek deux ex machina, který Masaši viditelně prezentuje jako velké překvapení. Jo, je to fajn, ale prostě je to trochu podfuk na čtenáře. Díky tomu ale má Masaši Kišimoto prostor k tomu, aby rozehrál další skvělou akci, která by mohla zajímavě vypadat ve filmovém provedení. Ale je fakt, že tím by zase postavy něco ztratily. Toho by se musel chopit někdo hodně dobrý, kdo je schopen zachovat kouzlo mangy. A ani v Japonsku tolik tvůrců není. V manze ale vypadá akce skvěle a skvěle se na ni dívá, hlavně proto, že si Masaši prostě hraje s technikami a vymýšlí, co ho zrovna napadne. A jo, má zde hodně prostoru, ale využívá ho dobře, i když si může vymyslet v podstatě cokoli. Ale na tom série tak trochu stojí od začátku.

Kniha "Naruto 24: V úzkých" není vyloženě zklamání, ale přece jen je to pro mě lehce slabší díl právě proto, že Masaši Kišimoto použil prvek, který vede jen k tomu, že ho dostane z úzkých, kam se sám dostal - mimochodem deux ex machina použije rovnou dvakrát a ještě ho graduje. Prostě musel přijít někdo další, kdo příběh posune, protože stávající rozložení postav na to nemělo. Alespoň ne ve chvíli, kdy se většina z nich ocitla na pokraji smrti. Fajn, snad na to brzy zapomeneme a snad přijde Masaši Kišimoto s nějakým pokračováním, které bude vypravěčsky na lepší úrovni a zase nás pořádně vtáhne do děje. I když ono se mu to díky skvěle rozkreslené akci daří pořád. Jen tady trochu zaváhal. I tak ale budete hltat to, jak se bude situace jednotlivých soubojů vyvíjet. A to je dobře, čtenář je pořád natěšený na to, co bude dál.

Komiks "Naruto 24: V úzkýchzakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Naruto 23: Potíže"

#1692: Rikki-tikki-tavi - 70 %

$
0
0

Rikki-tikki-tavi
Vydalo nakladatelství PowerPrint v brožované vazbě v roce 2018. Vydání má 70 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.
Knihu zakoupíte na stránkách autora.

Scénář: Vít Kovář podle Rudyarda Kiplinga
Kresba: Vít Kovář

Vždycky jsem rád, když se na našem trhu objeví nějaký český komiks, který je dílem nového autora, protože jsem vždy zvědavý na to, jak se komiks povedl. A tak jsem byl docela zvědavý na to, jak se Vítovi Kovářovi povedl komiks "Rikki-tikki-tavi", který vznikl jako závěrečná práce na fakultě designu a umění v Plzni. Popravdě, když tak komiks "Rikki-tikki-tavi" vidím, je možná škoda, že se k nám nedostává více takových bakalářských prací, protože tohle je rozhodně něco, co stojí za pozornost, a to jak kresbou/malbou, která je zde použita, tak i příběhem, který je vyprávěn, a to přesto, že se nejedná o příběh originální. Vít Kovář ho napsal a nakreslil podle předlohy Rudyarda Kiplinga.

"Rikki-tikki-tavi" je příběhem jednoho munga. Mungo vypadá jako fretka, jednoduše takové malé, chlupaté a protáhlé stvoření. Skoro by se jevilo, že na něm není nic zajímavého, ale mungo zajímavý rozhodně je. Mungo totiž dovede něco, co mnohem větší zvířata nedovedou. Je schopen zabít hada, a to žádného malého, ale třeba kobru. Je s podivem, jaké schopnosti byly těmto malým tvorům dány, ale oni skutečně dovedou zápasit s mnohem delším a větším hadem a vyhrát. A kolem toho se točí hlavní děj komiksu "Rikki-tikki-tavi", protože Rikki-tikki-tavi je jméno munga, který jednoho dne spíše náhodou dostane na pozemek zahrady jedné rodiny. Ti ho najdou a zachrání ho, protože Rikki neměl daleko od smrti.

Příběh se dále vyvíjí kolem toho, že kromě Rikkiho na pozemku žijí ještě dva nájemníci, trochu nezvaní - jsou to dva brejlovci, pár, Nág a Nágina. Těm se ani trochu nelíbí, že je zde nový nájemník, kterého si lidé oblíbili, což je ještě umocněno skutečností, že Rikki zabije hada, jejich přítele, který se jevil nebezpečný. Je potřeba s Rikkim něco udělat. A tak začíná boj na život a na smrt. Na komiksu "Rikki-tikki-tavi" je strašně moc vidět, že ho napsal někdo, kdo má smysl pro vyprávění, pro dramatickou linku, pro to, co ukázat, co už ne. U tak mladého autora byste si řekli, že není dostatečně vyzrálý, ale Vít ukazuje, že na to má, aby vyprávěl příběh. Docela by mě zajímalo, jak by byl vyprávět příběh, který bude čistě jeho.

Komiks "Rikki-tikki-tavi" ale není rozhodně zajímavý jen příběhem, je zajímavý i kresbou, která se mi na první pohled zamlouvala. Je to dáno tím, že je vybarvováno vodovými barvami, a díky tomu vypadá komiks velmi dobře. Navíc je patrné, že si s nimi Vít hraje skutečně dobře. Ale on je schopný celkově, pokud se tvorby komiksu týká, protože někdy jsou jeho panely skutečně skvěle volené a jejich kompozice je výborná. Třeba dvoustránka u stolu se prostě krásně povedla. Ani v letteringu se nikdy neztratíte. Tohle je komiks, který ukazuje schopného autora, u něhož doufám, že dostane možnost toho vytvořit víc.

#1693: Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion - 80 %

$
0
0

Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion (Usagi Yojimbo: Red Scorpion)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 132 až 138 série "Usagi Yojimbo" u Dark Horse. Souborně vyšlo v roce 2014 v nakladatelství Dark Horse. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Stan Sakai
Kresba: Stan Sakai

Stan Sakai je autorem, který si neustále udržuje skvělou kvalitu. Ale i on prostě musí mít slabší knihy, to snad ani jinak nejde. A myslím si, že takovou slabší knihou je právě sbírka "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion". 80 % že je slabá sbírka? Jasně, pořád je to nadprůměrné čtení, ale v rámci série "Usagi Yojimbo" je tohle přece jen trochu slabší sbírka. Ale nebojte se, pořád dostanete ušáka, kterého máte rádi. Jen je to v příbězích, které sérii nikam moc neposouvají a spíš jsou jen epizodkami, které se přihodily Usagimu na cestách. To samo o sobě není špatné, ale nemůžu si pomoct, knihu "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion" jsem četl s tím, že bych chtěl něco víc, minimálně třeba to, aby se v ději objevilo více postav, které už dobře znáte z minulosti. Tentokrát je to vlastně jen Kitsune a její malá společnice.

Kniha "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion" obsahuje celkem čtyři příběhy. První je "Taiko", ktwerý je rozdělen na dvě části. Tohle je velmi silný, emotivní příběh, který ukazuje, že Stan Sakai je mistrem komiksu, tedy vyprávění prostřednictvím slov i kresby. Finále tohoto příběhu je nesmírně intenzivní, a to právě díky, jak skvěle je to nakresleno, a to včetně zvukových efektů. Tady se ukazuje, že třeba i tyhle prvky mohou příběhu prospět, pokud jsou dobře použity. Následuje pak příběh "Ropuší olej", což je jednohubka, kde se nám vrací Kitsune a její další podvod, který má celkem zajímavé následky a i na malém prostoru je tu rozpracován dobrý trik na lidi, kteří uvěří čemukoli. Chytré a zábavné.

Třetí komiks, opět jen jednohubka, je "Návrat Pána sov", ze kterého je patrné, že tady se nám ještě jedna postava, i když hodně vedlejší, vrací. Příběh pro mě byl lehký zklamáním, i když ale aspoň skončil tak, jak jsem doufal a přál si. "Návrat Pána sov" skvěle zapadá do Usagiho konceptu, ale je to takový na první pohled skoro klasický příběh, u kterého si možná i řeknete, jestli jste ho ve Stanově podání už nečetli. Všechny příběhy pak mají společného jmenovatele, který se v nich okrajově objevuje, a to je gang Červeného škorpiona. Asi pak nepřekvapí, že závěrečný příběh "Ti, kteří šlapou škorpionovi na ocas" se právě s tímhle gangem chce vypořádat. Příběh "Ti, kteří šlapou škorpionovi na ocas" je tím nejlepším, co v knize najdete, protože má skvělý look samurajských filmů a zároveň příběh, který je dobře promyšlený.

Musím uznat, že komiks "Ti, kteří šlapou škorpionovi na ocas" mi dokázal vyrazit dech a překvapit mě tím, jak se vlastně všechno vyvrbilo. Tohle bylo prostě dobré a já jsem si říkal, že je škoda, že tohle se nějak ještě nespojilo s dalšími postavy z Usagiho minulosti. Ale třeba se nějaké vrátí v další knize, která nás letos ještě čeká. Kniha "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion" si drží velmi vysoký standard kvality, ale přece jen jsem při jejím čtení pocit, že šlo udělat ještě více, že tohle nejsou ty nejlepší příběhy, jaké jsem s ušatým samurajem četl. Až jednou ale bude série dokončena/ukončena, kniha "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion" ale rozhodně nebude nijak kvalitativně horší než ostatní, dohromady to bude jeden velký, skvělý příběh.

Komiks "Usagi Yojimbo 28: Červený škorpion" zakoupíte na stránkách obchodu Crew.

Na Comics Blogu najdete recenzi na knihy:

#1694: DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna - 70 %

$
0
0

DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna (Batgirl: Year One)
Vydalo Eaglemoss Collections v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 1 až 9 série "Batgirl: Year One" a jako "Batman 139" v nakladatelství DC Comics. České vydání se prodává v plné ceně za 229 Kč na stáncích. Předplatit je možné sérii na stránkách nakladatele.

Scénář: Scott Beatty, Chuck Dixon
Kresba: Marcos Martin

Batgirl rozhodně není neznámá, přece jen třeba víme, co se s ní stalo v příběhu zvaném "Kameňák", ale i tak je to spíše postava, kterou vnímáme jako vedlejší, nejme na ni tak zaměřeni a co si budeme povídat, není ani tak zajímavá, aby se nějak víc prosadila na filmovém plátně a pořádně Batmanovi sekundovala. On celý koncept Batmanovy rodiny je trochu zastaralý a proti původním plánům bylo nutné ho hodně upravovat a modernizovat, o což se postaral třeba i zmiňovaný "Kameňák". Batgirl pak má rozhodně své místo v Batmanově světě, a tak je fajn, že se s ní pořádně seznamujeme právě prostřednictvím knihy "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna", kde se už podle názvu dá očekávat, že tohle bude vlastně její origin. A je tomu skutečně tak, sledujeme, jak se z Barbary Gordon stává další člen Batmanovy rodiny. Ale je to v moderním provedení a rozhodně to nemá mnoho společného s tím, co vidíme v retro sešitě.

Retro sešitem v knize "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna" je "Batman 139", kde se Batgirl (tehdy ještě jako Bat-Girl) objevuje poprvé, ale není to Barbara Gordon, je to Bethy Kane, neteř tehdejší Batwoman. Tady je strašně moc vidět, jak byl komiks skutečně primárně určen dětem a jak se postavy, i díky všem Krizím, které DC Universe měl, změnily a jak mohou být v současné době dospělejší, řešit jiné problémy. Sakra, to by byla asi rána, kdyby v roce 1961 byla Batwoman lesbička, nebo kdyby Batgirl byla invalidní. Člověk je pak vlastně rád za to, kam s komiks posunul a že sám ze sebe nedělá jen čtení pro děti, ale že je určen i dospělým čtenářům, kteří zde najdou dobré a silné příběhy. I když pravda, zrovna ten hlavní, který je v knize "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna" je spíše pořád mainstreamovou zábavou a nebere se až tak vážně. Rozhodně ale netvrdím, že je pro děti.

Kniha "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna" obsahuje celkem devět sešitů, které vyšly jako "Batgirl: Rok jedna". Rozhodně to není málo, ale je vidět, že se tvůrci rozhodli, že půjdou cestou spíše menšího množství dialogů. To je dobře. Akce má pak větší říz a celkově se komiks lépe čte. A z panelů nemáte pocit, že je tam malá kresbička, která se jen tísní tam, kde zbylo místo, protože všude jinde je text. Barbara je mladá, nadaná dívka, která chce být detektivem, ale všichni ji od toho odrazují, jejím otcem počínaje a řediteli organizací konče. Jenže ona chce do akce a jde si za svým. A tak si ze srandy vezme na maškarní policajtů převlek, kterým si dělá srandu z Batmana. Jenže na plese dojde k přepadení a na scéně se představuje Killer Moth, což je spíše takový sranda padouch, ale jako postava je plně funkční a jeho osud, jak je směšný, tak je i trochu tragický. Díky tomu se Barbara dostává poprvé do akce jako Batgirl. Události najednou získávají pořádný spád, což ani nečekala.

Scott Beatty a Chuck Dixon napsali scénář, který je jedním takovým větším případem, kde dochází někdy k trochu podivným zvratům (dvojníci na konci příběhu), ale který jede, má náboj, má sem tam zajímavý styl vyprávění a nenudí. A motivace Batgirl jsou zde celkem dobře popsány, i když někdy si říkáte, že to je stejně trochu přitažené za vlasy. Ale má to grády, má to vývoj postav, má to dobré vztahy a celkem i zajímavé záporáky, kteří nejsou nudní a kteří nejsou staří známí. "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna" není skvělý komiks, není něčím, co mění žánr, ale je dobrý, dobře se čte a po celou dobu, co ho budete číst, vás bude bavit. A to není špatné na komiks, který se snaží představit hrdinku, kterou až tak dobře neznáte. Navíc je hlavní komiks v knize "DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna" spíše niterný než rozmáchlý, což se mi také zamlouvá.

Na Comics Blogu najdete také recenzi na knihy:
"DC komiksový komplet 1: Batman - Ticho, kniha první"
"DC komiksový komplet 2: Batman - Ticho, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 3: Green Lantern - Tajemství původu"
"DC komiksový komplet 4: Batman a syn"
"DC komiksový komplet 5: Superman - Utajený počátek"
"DC komiksový komplet 6: Batman - Dlouhý Halloween, kniha první"
"DC komiksový komplet 7: Batman - Dlouhý Halloween, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 8: Green Lantern - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 9: Superman - Pro zítřek, kniha první"
"DC komiksový komplet 10: Superman - Pro zítřek, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 11: JLA - Babylonská věž"
"DC komiksový komplet 12: Superman - Poslední syn Kryptonu"
"DC komiksový komplet 13: Superman/Batman - Nepřátelé státu"
"DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první"
"DC komiksový komplet 15: JLA - Rok jedna, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 16: Harley Quinn - Preludia a nokurňa"
"DC komiksový komplet 17: Superman - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 18: Batman - Smrt v rodině"
"DC komiksový komplet 19: Lex Luthor - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 20: JLA - Země 2"
"DC komiksový komplet 21: The Brave and the Bold - Vládci štěstí"
"DC komiksový komplet 22: Superman - Supermanova smrt"
"DC komiksový komplet 23: Flash - Zrozen k běhu"
"DC komiksový komplet 24: Robin - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 25: Superman/Batman - Supergirl"
"DC komiksový komplet 26: Triumvirát"
"DC komiksový komplet 27: Wonder Woman - Ztracený ráj"
"DC komiksový komplet 28: JLA - Hřebík"
"DC komiksový komplet 29: Batman - Zkáza, jež postihla Gotham"
"DC komiksový komplet 30: Wonder Woman - Kruh"
"DC komiksový komplet 31: Superman - Brainiac"
"DC komiksový komplet 32: Catwoman - Selinina velká loupež"
"DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první"
"DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá"
"DC komiksový komplet: Krize na nekonečnu Zemí"

#1695: Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4 - 85 %

$
0
0

Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Vydání má 116 barevných stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.

Scénář: Xavier Dorison a Mathieu Lauffray
Kresba: Mathieu Lauffray

První část ve sbírce "Modrá Crew 6: Dlouhý John Silver 1 a 2" rozhodně zaujala, a tak jsem byl docela zvědavý na to, jak bude příběh pokračovat a jak vlastně i skončí v knize "Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4". K ukončení příběhu skutečně došlo a je fajn, že se do "Modré Crwe" vybírají tyhle relativně kratší komiksy, které mají jen několik sešitů, jež je možné vměstnat do dvou čísel třeba. Nemusíte na finále dlouho čekat, ale rozhodně to neznamená, že by se k nám nedostalo nic skutečně dobrého. Naopak, dostávají se k nám věci, které by česky asi jiným způsobem zatím nevycházely. "Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4" je ale důkazem toho, že v Evropě toho ještě čeká hodně dobrého.

Hned na začátku knihy "Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4" si vzpomenete na to, proč vás první a druhý díl tak zaujaly. Je to proto, že je zde úchvatná kresba, která na moři vypadá prostě parádně, dokáže vám vzít dech, jako kdybyste se skutečně octli na prknech, která vás mohou dovést někam do zaslíbené země, ale klidně se s vámi mohou roztříštit o skály. A přesně to čeká na hrdiny. A hrdinku. Buď se jim podaří proplout místem, kterým snad ani proplout nejde, anebo se rozsekají na kusy a příběh rychle skončí. Asi je celkem jasné, na jakou variantu dojde. Co postavy čeká? Dostanou se skutečně k tomu velkému pokladu, který jim dlouhý John Silver slibuje? Anebo je všechno jinak? Rozhodně máte o čem přemýšlet, protože cesta neprobíhá tak, jak by si piráti představovali.

Z moře se dostanou na řeku a zde proplouvají džunglí, jsou zde mnohem více uzavření, prostředí se změnilo. A tomu se přizpůsobila i kresba, která je prostě skvělá. Mathieu Lauffray tomuhle komiksu sedl dokonale, přišel mu na chuť a dal mu to nejlepší, co v sobě měl. A ono to funguje. Funguje to velmi dobře a kresbě v podstatě nelze vytknout nic, a to až do samotného konce. Dovede být divoká, nespoutaná, ale i niterná, má v sobě emotivní momenty. Se scénářem je to trochu jiné. Kam se příběh vyvinul, vám prostě nemusí sednout. Je jiný, než byste čekali, i když svůj dobrodružný styl si zachovává v podstatě až do konce. Nemusí však sednout každému, protože je zde posun děje, který je taková zvláštní, mystický, i když se místy stále snaží připomínat "Indiana Jonese". Jako kdyby se ale akce najednou skočilo k něčemu přemýšlivějšímu.

Xavier Dorison se nad poslední knihou trochu zamyslel, chtěl ji udělat jinou. Do jisté míry se mu to podařilo, protože v příbězích okolo Dlouhého Johna Silvera jde vždycky o poklad především v tom, jak o něm John mluví, ale nakonec jde stejně hlavně o postavy a to, jak se zachovají. Finále se povedlo, to se mu musí prostě nechat. Je silné, je výbušné, je dobré. A jen se přiživuje legenda Dlouhého Johna Silvera. Skvěle to k ní sedí. Takhle se buduje mýtus. A může zde být další příběh, stejně jako nemusí. A pokud nebude, bude to lepší. Francouzi zase jednou dokázali, že mají na to, aby zaujali nejen doma, ale celosvětově. Jsem moc rád, že se vybral pro vydávání právě tenhle komiks. A je třeba se těšit na "Orbital", i když v osmé "Modré Crwi" nás ještě čeká "Ekhö" a jeho pátá a šestá část. A v jejich případě je také rozhodně na co se těšit.

Komiks "Modrá Crew 7: Dlouhý John Silver 3 a 4" zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Modrá Crew 1: Ekhö - Zrcadlový svět"
"Modrá Crew 2: Ekhö - Zrcadlový svět"
"Modrá Crew 3: Okko"
"Modrá Crew 4: Třetí zákon 1 a 2"
"Modrá Crew 5: Třetí zákon 3 a 4"
"Modrá Crew 6: Dlouhý John Silver 1 a 2"

#1696: Černá orchidej - 70 %

$
0
0

Černá orchidej (Death: The High Cost of Living)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2014. Komiks původně vyšel jako "Black Orchid" v roce 1988. České vydání má 180 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.

Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Dave McKean

Neil Gaiman a Dave McKean jsou taková nerozlučná dvojka, i když Dave rozhodně nekreslil každý Neilův komiks, například v rámci série "Sandman" mu zůstal věrný a nakreslil obálky pro jednotlivé sešity této uznávané, oceňované a milované série. Společně vytvořili na začátku svých kariér například komiks "Vraždy a housle", ale také se pustili do superhrdinského tématu, a to právě komiksem "Černá orchidej". Že to nezní jako jméno superhrdinky? Ale skutečně se jedná o superhrdinku, která vznikla pro DC v roce 1973. Až v roce 1988 ji pak Neil Gaiman v lehce pozměněné podobě použil pro tuto svou knihu, kterou Dave McKean ilustroval. A co si budeme povídat, je to především Davova ilustrace, která v této knize vyčnívá, a to i přesto, že Neil stvořil příběh, který nabourává zažité superhrdinské pořádky.

Černá orchidej je superhrdinka, která se snaží dostávat zloduchy spíše na jejich slabiny, chce se jim vetřít do života, a pak je dostat. Tohle alespoň dělá na začátku knihy "Černá orchidej". Infiltrovala mafiánskou skupinu a snaží se ji rozežrat zevnitř. Jenže jak to tak v superhrdinských komiksech bývá, něco se pokazí. Jenže tentokrát se to pokazí hodně. Černá orchidej je prozrazena a umírá. Ne, tohle opravdu není začátek, který by si superhrdina představoval. Ale je jasné, že tohle by si Gaiman asi těžko dovolil s někým, kdo je hodně známý. Černá orchidej byla hodě vedlejší hrdinkou, a tak bylo možné s ní udělat trochu něco jiného než s hrdiny, kteří hrají první ligu. Ale díky tomu mohl Neil udělat skutečně něco, co by nikdo nečekal. A úvod tohoto komiksu takový je.

Jenže pak "Černá orchidej" spadne do něčeho, co by se dalo nazvat jako velmi umělecký pokus o superhrdinský komiks, kde se autor ani tak moc nesnaží filosofovat, jako spíše zamýšlet nad tím, kam může postavy zavést a co se jim bude honit hlavou, pokud se stalo něco, co naprosto změnilo jejich život, anebo co naopak něco vytvořilo. Smrt Černé orchideje vede k událostem, které dají vzniknout novým postavám. A tady dochází k tomu, jako by se chtěl Neil trochu srovnat s Davovou kresbou, která dovede být celkem psychedelická. A takový je místy i scénář. Je trochu zamotaný spíše ve slovech než v ději samotném, kdy děj vede kupředu jednoznačnou cestou, která může skončit pro čtenáře klidně i zklamáním. Tady je nutné mít jiná očekávání než superhrdinského komiksu. Protože on to vlastně vůbec superhrdinský komiks není.

Komiks "Černá orchidej" vás může ohromit v tom, jak je dějový komiks prezentován skvělou Davovou kresbou, jenž dovede být fotorealistický, stejně jako surreálný, přesný stejně jako snový. Už tehdy dokázal Dave McKean, že má specifický styl, který je jedinečný, úchvatný a přesto je možné jej využít pro komiks. Jeho spojení s Neilem Gaimanem je symbiózou, která vytvořila zajímavá díla a "Černá orchidej" je jednou z nich, ale přesto mám pocit, že Neilem Gaiman se zde přece jen ještě rozehříval k tomu, co přijde, kdežto Dave McKean už měl jistou ruku a dokázal svoje koláže zakomponovat i do panelů komiksů. Tohle je na něm skutečně skvělé. Výtečně si hraje s obrazem a dovede na vás zapůsobit i tam, kde to scénář nedokáže. A v mém případě to scénáře tentokrát tolik nedokázal, ale Davova kresba to bohatě vynahradila.

Komiks "Černá orchidej" zakoupíte na stránkách Crew.

#1697: Zlouni 1 - 50 %

$
0
0

Zlouni 1 (The Bad Guys 1)
Vydalo nakladatelství Computer Press v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo "The Bad Guys 1" v roce 2016. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.

Scénář: Aaron Blabey
Kresba: Aaron Blabey

"Zlouni 1" - ano, opravdu je to první díl a mělo by následovat pokračování, tak uvidíme, jestli na něj dojde i v češtině - rozhodně není komiks, který by byl určen všem. Je to dáno tím, že je očividně psán spíše pro děti než pro dospělé, a to jak jazykem, kterým je psán, který je velmi jednoduchý a hodně dá na citoslovce, tak i tím, jak je kreslen, kdy mnohdy je jedna stránka jen jeden panel, a není zde tedy mnoho toho, co by nějak moc odtahovalo pozornost od toho hlavního, co se na panelu objevuje. Většinou je to tedy obličej Pana Vlka, případně ještě dalších tří hlavních postav, které se zde objevují - těmi jsou Pan Žralok, Pan Had a Pan Piraňa. Nebo je to Pan Sardinka? Těžko říct.

Příběh komiksu "Zlouni 1" je vlastně o tom, že se Pan Vlk rozhodne, že se mu už ani trochu nelíbí, že je brán jako záporná postava jen proto, že se vloupává ke stařenkám a převléká se do jejich šatů. Chce, aby ho veřejné mínění bralo jako kladnou postavu, a tak se rozhodne, že je s tím třeba něco udělat. A jelikož v tom nechce být sám, přizve k tomu zmiňovanou trojici, aby se také napravili, respektive aby napravili svůj obrázek u veřejnosti. Jenže předsudky jsou silné a taková malí kočička se nechce nechat zachránit ze stromu čtyřmi tvory, jejichž tesáky řvou spíš "Jíst!" než něco jako "Pomůžu ti.". Pan Vlk má ale větší plán, jak se zalíbit - zachránit dvě stě psů z útulku. Ale nebude to jednoduché.

Knihu "Zlouni 1" snadno přečtete během několik minut, protože textu zde opravdu mnoho není. A co si budeme povídat, ono není ani moc té kresby. Aaron Blabey si vystačí mnohdy jen s prázdným pozadím, na kterém se objevuje některá z postav. Sem tam se rozkreslí trochu více, ale to vše v černobílém provedení. To neberu jako negativum, naopak si myslím, že zrovna pro tenhle příběh a pojetí postav to sedí. Navíc Aaron Blabey se vyžívá v karikatuře a v přehnaných výrazech, kde ten volný prostor svých panelů dokáže docela dobře využít. Autor si asi řekl, že v jednoduchosti je síla a vytvořil skupinku "agentů" s teplou vodou, kteří se snaží hlavně o vtipné hlášky. Mnohdy se opravdu jen snaží.

Humor komiksu "Zlouni 1" je dost jednoduchý, místy až moc, což mi moc nesedělo, ale je to něco, co by mohlo sednout dětem. Někdy se divím, čemu se smějí, tak proč by se nemohly smát i tomuhle. Zase až tak blbé to není, příběh má děj, má směřování, má smysl, a tak je to celkem snesitelné. Dospělý komiks jen prolétne, možná ani nebude moc zvědavý na pokračování. Ale dítě si možná postavičky oblíbí a vrátí se ke knížce i vícekrát. Jistý si tím ale nejsem. Když nic jiného, Aaron Blabey má dobrý lettering, respektive ten je dobrý v češtině. Kniha je hned přečtena, mnoho nezanechá, ale pokud potěší vaše děti, je to celkem dobrý výsledek.

Komiks "Zlouni 1" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1698: All Star Western 3: Černý diamant - 65 %

$
0
0

All Star Western 3: Černý diamant (All-Star Western Vol. 3: The Black Diamond Probability)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě a v pevné vazbě a v limitované edici (52 kusů) v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 0 a 13 až 16 série "All-Star Western" v rámci restartu "The New 52" u DC Comics. Souborné vydání vyšlo u DC Comics poprvé v roce 2013. České vydání má 176 stran a prodává se v plné ceně za 499 Kč (brožovaná vazba), 699 Kč (pevná vazba) a 999 Kč (limitovaná edice).
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Justin Gray a Jimmy Palmiotti
Kresba: Moritat a Phil Winslade

Už je to docela dlouho, co vyšla kniha "All Star Western 2: Válka vládců noci" - uběhly dva roky, ale jsem docela rád, že to nakladatelství BB/art se sérií "All Star Western" ještě nevzdalo, protože osobně jsem rád, že se k nám komiksový western nějakou cestou dostává. A i když je tohle součást DC Universe, i když v jiném období než superhrdinové, které známe, docela to právě díky tomu propojení s Gothamem funguje. Dívat se na základy Gothamu, na to, jak město rostlo, jak bylo před sto lety jiné, to je samo o sobě docela zajímavé a jen to prohlubuje základy, na kterých stojí nejen Gotham, ale vlastně i Batman a jeho různé prvky. Teď nám ale nejde o Batmana, jde nám o Jonaha Hexe.

Jonah Hex je zajímavou postavou, minimálně vizuálně, ale on toho v sobě má dost i díky své povaze. A tak jsem docela rád, že součástí knihy "All Star Western 3: Černý diamant" je i sešit "All Star Western 0", kde je trochu v rychlíku a epizodicky řečeno to základní a důležité, co formovalo jeho charakter, ale i to, jak vypadá. A že to docela dobře graduje a jsou zde zajímavé scény ze života tohoto skutečně netradičního hrdiny. V knize "All Star Western 3: Černý diamant" na něj ale čeká jiný, větší příběh, který zabírá většinu knihy. Jedná se v podstatě jen o další variaci na "Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda". Ale není to jen variace, je to svého druhu navázání, pokračování, protože doktor Jekyll i pan Hyde v komiksu vystupují.

Trochu mě mrzí, že Palmiotti a Gray nepřišli s něčím originálnějším a že museli sáhnout po něčem, co už tu bylo, ale musí se nechat, že Jekyll a Hyde do prostředí Hexova Gothamu prostě sedí a navíc je jeho provedení, hlavně tedy provedení pana Hyda, skutečně skvělé. A když už dojde k činu, stojí to za to. Pan Hyde rozhodně není nějak mírumilovný chlapík, spíše se jedná o pořádné monstrum, ale to je na něm právě zajímavé. Jedna scéna zde skutečně stojí za to, to vám dokáže i vyrazit dech, jak moc je krvavá. "All Star Western 3: Černý diamant" je i dostatečně akční, kdy právě souboj Hyda s Hexem je vrcholem celé knihy a stojí rozhodně za to, i proto, že má docela vážné následky na Jonahovo zdraví.

Kromě toho pak kniha "All Star Western 3: Černý diamant" obsahuje ještě bonusový příběh "Tomahawk", který se prolínal čísly 13 až 16 série "All Star Western", ale pro knihu "All Star Western 3: Černý diamant" ho daly až nakonec a dohromady, což je fajn. To je western bez superhrdinů, příběh o indiánech, kteří se rozhodně nehodlají vzdát, i když je bílý muž utlačuje a chce se jich za každou cenu zbavit. Jiný kreslíř se pro tento příběh hodil, má to zase trochu jiný nádech a trochu mi to připomínalo "Posledního Mohykána". Ani ne tak dějem, jako spíš zaměřením na indiány a celkově takovou specifickou vizuální stránkou. Kniha "All Star Western 3: Černý diamant" neobsahuje nutně originální příběhy, ale drží si to určitý standard a baví. Za žánr westernu dávám ještě pár bodů navíc.

Komiks "All Star Western 3: Černý diamant" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou v pevné vazbě i v brožované vazbě.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu"
"All Star Western 2: Válka vládců noci"

#1699: Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket - 60 %

$
0
0

Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket (Rocket Raccoon)
Vydalo Hachette Fascicoli v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Marvel Preview 7", "Incredible Hulk 271" a jako čísla 1 až 4 série "Rocket Raccoon" v nakladatelství Marvel. České vydání se prodává v plné ceně za 249 Kč na stáncích.

Scénář: Bill Mantlo
Kresba: Sal Buscema, Keith Giffen, Mike Mignola

Rocket je mýval, který je v současné době velmi dobře známý. Je to postava, která má svoje fanoušky a co si budeme povídat, může za to hlavně povedená dvojice filmů "Strážci galaxie" v režii Jamese Gunna. Jasně, i v komiksu už si vydobyl své postavení, ale myslím si, že nebýt filmů, na takové výsluní se nedostane. A filmy jsou i příčinou toho, proč si můžeme v rámci "Nejmocnějších hrdinů Marvelu" přečíst origin této postavy, a to skutečně od jeho začátků. Ve všech případech se jedná o komiksy, které vyšly ještě před rokem 1990 a navíc jsou to vlastně tři první příběhy, které se s Rocketem objevily, a v knize jsou seřazeny tak, jak vycházely. A myslím, že vás dovede překvapit, jak Rocket před těmi čtyřiceti lety, kdy se poprvé objevil, vypadal.

Jasně, co se týká vizuální stránky, na tom není nic tak odlišného. Pořád je to mýval a v podstatě jen v sešite "Incredible Hulk 271" vypadá Rocket trochu zvláštně, ale to je spíše kolorováním, než samotnou kresbou. Stejně ale poznáte, že to je on. Spíše vás ale překvapí, kde se postava nachází a jaká jsou její specifika. V podání Billa Mantla, který, napsal všechny tři příběhy, se jedná hlavně o ukecanou postavu, to drsnější v sobě měl teprve získat postupem času. A i přesto, že Bill Mantlo psal všechny tři příběhy, jsou vidět rozdíly i zde. A je to tím, že byl Rocket původně postavou na jedno použití, až v "Inredible Hulk 271" se mu začala psát nějaká ta bohatší historie. Ale v sešitě "Marvel Preview 7" je to jen postavička, která se náhodou objevuje na scéně, trochu si zahláškuje a ani netuší, že hlavní postavu tohoto komiksu přežije o hodně let.

"Marvel Preview " byl opět kreslen černobíle, a co si budeme povídat, slučí mu to. Mýval černobíle vypadá jednoduše dobře. Ale tady měl jen cameo, které nemělo mít většího trvání, o to více překvapí, jak se jeho příběh nakonec vyvinul. "Inredible Hulk 271" nám více představuje svět, kde Rocket s ostatními zvířaty žije, představují se nové postavy a určuje se, jak bizarní Půlsvět je. A je skutečně krásně bizarní, což se ještě více projevuje v minisérii "Rocket Raccoon", kterou kreslil Mike Mignola, tehdy teprve vycházející hvězda, a který má celkem čtyři sešity. Tady se Mantlo i Mignola krásně vyřádili a vytvořili skutečně bizarní svět, který má v sobě krásné hororové prvky, jako jsou pekelně vypadající místa, nepříjemní záporáci, ale hlavně vraždící klauni.

Právě díky tomu, jak je příběh, který Mantlo a Mignola stvořili, krásně bizarní, si myslím, že si kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket" zaslouží pozornost. Není to jen origin jedné postavy, ale je to šíleně zvláštní origin, který se po svém konci mohl začít vyvíjet směrem, který nakonec vedl k vytvoření Strážců galaxie, jak je známe. Díky knize lépe pochopíme návaznost s knihou "Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord", kde jsme Rocket spolu s Grootem našli ve vězení. Kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket" nám dá alespoň trochu tušit, jak k tomu vlastně došlo. Díky tomu se nám spojují některé prvky Marvel Universe do většího celku, což je fajn. Jsem si ale jistý, že kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 45: Mýval Rocket" rozhodně nesedne každému. Ty příběhy jsou zvláštní. Alespoň měl Rocket specifický origin.

Na Comics Blogu najdete:
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 1: Avengers"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 2: Spider-Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 3: Wolverine"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 4: Hawkeye"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 5: Iron Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 6: Captain America"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 7: Hulk"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 8: Power Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 9: Bratři ve zbrani"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 10: Captain Marvel"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 11: Fantastic Four"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 12: X-Men"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 13: Black Widow"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 14: Strážci galaxie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 15: Human Torch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 16: Vision"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 17: Falcon"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 18: Deadpool"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 19: Valkyrie"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 20: Punisher"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 21: Nick Fury"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 22: Black Panther"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 23: Mockingbird"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 24: Defenders"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 25: Daredevil"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 26: Doctor Strange"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 27: Scarlet Witch"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 28: Iron Fist"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 29: Blade"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 30: Inhumans"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 31: Beast"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 32: Thor"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 33: Shang-Chi"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 34: Warlock"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 35: Hank Pym"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 36: Herkules"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 37: Wasp"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 38: Ghost Rider"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 39: Wonder Man"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 40: Silver Surfer"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 41: Elektra"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 42: Black Knight"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 43: Moon Knight"
"Nejmocnější hrdinové Marvelu 44: Star-Lord"

#1700: Život a doba Skrblíka McKváka - 80 %

$
0
0

Život a doba Skrblíka McKváka (The Life and Times of Scrooge McDuck )
Vydalo nakladatelství Egmont v pevné vazbě v roce 2018. Původně v tomto vydání vyšlo jako "The Life and Times of Scrooge McDuck" v roce 2003. České vydání má 264 stran a prodává se v plné ceně za 399 Kč.
Scénář: Don Rosa
Kresba: Don Rosa

Vydání knihy "Život a doba Skrblíka McKváka" je jednoduše událost. Je to jedna z nejdůležitějších knih, které o Skrblíkovi vyšly, ale nejen o něm, vlastně o celém Kačerově a o většině postav, které máte rádi a které se v rozsáhlém světě vyskytují. Přesto se kniha "Život a doba Skrblíka McKváka" soustředí především na Skrblíka a na to, jak se stal tím, kým je, tedy mrzoutskou držgrešlí, která má ale dobré srdce, a i když pořád remcá, nikdy by se nevykašlal na svoje příbuzné. Anebo by alespoň neudělal nic skutečně zlého, i když svoje peníze miluje nade vše. A je to skutečně parádní kniha, protože příběh, který Don Rosa napsal a nakreslil - mimochodem jeho jméno se na obálce ani neobjeví! - je skutečně skvěle vystavěný. Nejen proto, že jsou ve Skrblíkově životě zajímavé události, ale také proto, že se zde jeho osobnost skutečně vyvíjí a to, co ho ovlivňovalo, na něj skutečně dopadá.

"Život a doba Skrblíka McKváka" je kniha, která má celkem dvanáct kapitol, v tomto vydání je navíc kniha uvozena předmluvou a každá kapitola má navíc ještě komentář samotného Dona Rosy, kde vysvětluje, jak každou kapitolu psal, co ho ovlivňovalo, nemluvě o tom, že před každou kapitolou jsou zde zdroje, z kterých se čerpalo. Těmi zdroji se myslí především příběhy Carla Barkse, které má Don Rosa jako kánon, z kterého je nutné vycházet, i když sám uznává, že někdy si musel příběh trochu poupravit, aby to dávalo smysl a aby byla postava skrblíka skutečně komplexní a soudržnou. A to se mu podařilo. "Život a doba Skrblíka McKváka" je skutečně dílo člověka, který miluje to, o čem píše, a do tvorby se to promítá jen pozitivně, stejně jako další vlivy, které měly na Rosu vliv a které se zde objevují, ať už si jich všimnete sami, anebo proto, že na ně autor upozorní v komentářích.

Kniha je rozdělena do celkem dvanácti kapitol, které mapují život Skrblíka McKváka od roku 1877, kdy ještě žije na skotské vysočině a teprve se chystá k tomu, aby se podíval do světa. On vlastně ještě ani neví o tom, že se někam podívá, protože je to jen malý kluk, který si začne vydělávat tím, že leští boty těm, kdo zaplatí. A právě v tu chvíli si vydělá svůj první pětník, který je navíc americký, takže mu ve Skotsku k ničemu není. Od té chvíle se však začíná psát jeho příběh, který vede až k onomu známému trezoru, který shlíží na Kačerov. Takhle je to strašně zjednodušené a rozhodně to nedokáže docenit, kam se se Skrblíkem všude podíváte, protože to skutečně bude celý svět. Ocitnete se na každém kontinentu, budete hledat zlato, budete si osedlávat různá zvířata, budete se divit tomu, co všechno se stane a kdo všechno má na skrblíka spadeno a proč. Tohle je skutečně jízda, kterou chcete prožít až do konce. Komentáře Dona Rosy jsou super, ale když to dáte bez nich, je to ještě skvělejší jízda.

I když není příběhu co vytknout, i když je to skutečně parádní čtení a i když české vydání na první pohled vypadá skvěle - vazba je parádní, materiál obálky výtečný - tak jsou zde opět chyby, které české vydání lehce shazují. V první řadě je to skutečnost, že korektury nevyšly tak, jak by měly. Nejsou zde desítky chyb, ale přece jen jich je docela dost na to, abyste to mohli přehlédnout. A jsou to i písmenka navíc, která ve slově nedávají smysl. Tohle je velká škoda, protože vychytat tyhle chyby zase není až tak těžké. Sem tam jsou zde i problémy v českých přepisech přímo v kresbě, které prostě nevypadají tak, že tam zapadají. Sem tam mi i přišlo, že překlad není úplně dokonalý. Co mělo znamenat to "Ach, bráško" na konci druhé kapitoly? Jsou zde chyby a je to prostě škoda. Ale ani ty chyby vám nedovedou zhatit zážitek, který z knihy "Život a doba Skrblíka McKváka" budete mít. A je to zážitek skvělý!

Komiks "Život a doba Skrblíka McKváka" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#DP72: Thanos, Vol.1: Thanos Returns - 80%

$
0
0

Autorem recenze je Daniel Palička.

Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Mike Deodato

Komiksového scénáristu Jeffa Lemira vám snad vůbec nemusím více představovat, jelikož v dnešní době se jedná o významného autora, který svými díly dokázal uchvátit nejednoho čtenáře. Ať už jde o "Plutonu", "Essex County", superhrdinského "Moon Knighta" od Marvelu nebo nedávno vydanou sérii "Gideon Falls", všechny tyto počiny měly společné to, že při čtení jste dostali zajímavý příběh spolu s propracovanými postavami, které si lidé dokázali zamilovat. Tentokrát si však Lemire řekl, že by nebyl špatný nápad napsat příběh o Thanosovi, Šíleném titánovi, jenž by dělal společně s kreslířem Mikem Deodatem, jehož můžete znát zejména z mnoha různých superhrdinských sérií, z nichž stojí za zmínku "Old Man Logan". Tu sice aktuálně píše v rámci iniciativy "Marvel Legacy" Ed Brisson, ale původně ji psal již zmíněný scénárista. 

Spolupráce tohoto talentovaného dua dopadla podle mého názoru skvěle. Zbytečně však nepřeskakujme. Nejdříve je třeba si popsat příběh. V něm se Thanos po setkání s jedním významným členem skupiny Black Order musí smířit s jedním zdrcujícím zjištěním. Sám začíná pomalu a jistě umírat, takže se stává podstatně zranitelnějším a slabším, než kdy dříve. To však není úplně všechno, protože se začíná formovat tajemná skupina různých kosmických spojenců, mezi nimiž můžete nalézt známé postavy, které jsou se samozvaným Šíleným titánem spjaté. Ti mají plán, o němž se během čtení postupně dozvídáte čím dál tím více zajímavých podrobností. Ve výsledku tak dostáváte komiks, kde byste pozemské hrdiny typu Avengers, X-Men a Fantastic Four neměli očekávat, což je nahrazeno tím, že se zde dozvíte mnoho věcí ohledně kosmické části Marvelu.

Jestli vás to zajímá, tak ano, komiks je samostatný a vhodný pro nováčky, takže se nemusíte zbytečně bát toho, že byste se v polovině ztráceli. Tohle je přesný opak. Máte vysvětlenou podstatu hlavního protagonisty, který se po celou dobu snaží najít lék, ale nebojí se na to jít i brutálním způsobem. Thanos je napsaný parádně. Ze začátku na mě sice působil docela obyčejně, jelikož byl zobrazován jako mocná figurka, jež jde na planetu a na ní zničí všechny humanoidní bytosti, včetně lidí, ale později ho Lemire začíná psát podstatně lépe. Na každém panelu z něj jde respekt a strach, přičemž i vy dokážete soucítit s hněvem kolujícím uvnitř jeho těla. 

Děj sám o sobě byl ze začátku docela nezáživný. Nic zajímavého se v něm nestalo, tedy kromě dvou zvratů v prvním sešitě, avšak potom se od třetího čísla začíná výrazně zvyšovat jeho kvalita, což mě mile překvapilo, protože po dočtení prvních dvou čísel mi přišlo, že čtu jednu velkou natahovanou nudu. Jak jsem však již zmínil, příběh později začíná být podstatně rozmanitější, napínavější a zajímavější. Dochází k zajímavým zvratům, jsou zde parádní akční sekvence a ke konci budete nesmírně překvapeni tím, jak se to, co se stane na konci, mohlo vůbec stát. A abych nezapomněl, musím ještě zmínit parádní kresbu Mika Deodata, jelikož ten prostě umí vytvářet parádní komiksové panely. Dle mého názoru si nejvíce vyhrál při scénách, kdy dvě postavy spolu mluví ve vězení, protože z nich jde cítit velké množství negativních pocitů. 

Sečteno podtrženo, první kniha ze série "Thanos" s podtitulem "Thanos Returns" je výborný start pro nové čtenáře, co by s tímto kosmickým záporákem chtěli mít něco přečteného. Dostanete solidní vesmírnou nálož, která funguje samostatně, funguje jako startovní bod pro nové čtenáře a dokáže vás navnadit na další děj, jenž naleznete ve druhém díle fungujícím jako plnohodnotné pokračování. Já osobně jsem zvědavý, jaký příběh bude následovat, protože konec byl dost nečekaný. Uvidíme tedy, zda si Jeff Lemire udrží nastavenou laťku a naservíruje pokračování, které bude stát za přečtení.

#1701: O půlnoci zemřu - 65 %

$
0
0

O půlnoci zemřu (I Die at Midnight)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2006. Komiks původně vyšel jako "I Die at Midnight" v roce 2000. České vydání má 64 stran a prodává se v plné ceně za 249 Kč.

Scénář: Kyle Baker
Kresba: Kyle Baker

Kyle Baker není zrovna autor, který by byl u nás nějak moc známý a jeho největším dílem, které u nás vyšlo, je právě komiks "O půlnoci zemřu", který vyšel u Crew v roce 2006 a bohužel se mu povedlo zapadnout natolik, že ani v současné době není vyprodaný a pořád je celkem snadné ho sehnat. Není to nijak moc rozsáhlý komiks, má jenom 64 stran, kdy komiks, jenž je zde prezentovaný, je kreslen digitálně, což každému nesedne, stejně jako každému nemusí sednout skutečnost, že tohle je komiks bez bublin. Text je pod obrázky nebo vedle nich. Ale ono to stejně nějakým způsobem funguje.

Celkem chápu, proč tohle zapadlo. Kyla Bakera skoro nikdo nezná, kresba na první pohled není vyloženě úchvatná, i když obálka dovede být tajemná, protože prostě není schopna říct, co uvnitř vlastně najdete. Navíc je zde ještě skutečnost, že tohle ani není vyprávění o někom známém. Prostě je to příběh, který si Kyle Baker vymyslel, napsal ho a nakonec mu byl u Vertiga vydán. Je to příběh, který je spojen s fenoménem, jenž většina z nás nepocítila. Tím fenoménem bylo Y2K, které ale ani v případě knihy "O půlnoci zemřu" není hlavním tématem, jen sedění odehrává právě poslední noc roku 1999, kdy s dalším dnem se přecházelo na 2 na začátku roku.

Hlavní postavou je Larry. Larry má smůlu, protože se s ním rozešla jeho milovaná Muriel. Tohle není zrovna nejlepší tav na Silvestra, což v Larryho případě platí, protože si právě vzal prášky, kterých spolykal dostatečné množství. Nechá po sobě dopis, že bez Muriel nemůže žít a všechno se vyřeší ve spánku. Byl by to klasický sebevražedný příběh, kdyby nedošlo k tomu, že mu těsně potom, co spolyká prášky, na dveře nezaklepe nikdo jiný než Muriel. A chce k němu zpátky. No jho, jenže jak holce, kterou milujete a kterou chcete zpátky, vysvětlíte, že v sobě máte jed, který vás tak možná do hodiny, možná později, možná dřív, zabije? Larry se ocitl v situaci, která není záviděníhodná. A navíc je celkem neschopný, takž si zavaří ještě víc.

Komiks "O půlnoci zemřu" je plný skoro až absurdních situací, které ale vycházejí ze života, vycházejí z toho, jak se lidé někdy chovají. Tady jsou jen dovedeny k maximální absurdnosti, takže to vyznívá skoro až šíleně. A některé scény skutečně jsou šílené, dovedou překvapit, zaskočit, i když komiks rozhodně není nijak kontroverzní. Naopak se Kyle Baker vrací i k tradicím a v jeho komiksu najdeme i grotesku. I přesto, že vás komiks "O půlnoci zemřu" nenadchne svou kresbou, právě díky ní dovede být autor vtipný. Tohle je ale spojeno s celým komiksem "O půlnoci zemřu". Není to něco, co vás musí na první pohled dostat. Pokud to ale zvládne, nejspíš si tu ujetou jízdu pěkně užijete.

Komiks "O půlnoci zemřu" zakoupíte na stránkách Crew.

#1702: Thorgal 18: Sluneční meč - 65 %

$
0
0

Thorgal 18: Sluneční meč (Thorgal: L'épée-soleil)
Vydalo nakladatelství Egmont v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo v roce 1992 jako "Thorgal: L'épée-soleil". České vydání má 48 stran a prodává se v plné ceně za 179 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński

Ne každá kniha série "Thorgal" musí být skvělá, a tak se ukázalo, že sešity "Thorgal 17: Strážkyně klíčů" a aktuální - tedy aktuální v českém překladu - "Thorgal 18: Sluneční meč" patří spíše k tomu slabšímu. Sešit "Thorgal 18: Sluneční meč" bude tím nejslabším, který se v sérii česky zatím objevil, a to jednoduše proto, že si Jean Van Hamme zvolil až moc jednoduchý příběh, který se rozhodl prezentovat. V podstatě je to jen jedna taková zastávka na cestě, která dění nikam moc neposouvá, jen ukazuje, jaké následky měly minulé události, které se staly především v knize "Thorgal 13: Mezi zemí a světlem". Vlastně je docela dobře, že u nás vyšly sešity "Thorgal 13: Mezi zemí a světlem" a "Thorgal 18: Sluneční meč" relativně brzy po sobě, protože si nemusím události nějak moc připomínat.

"Thorgal 18: Sluneční meč" bere následky ale i z knihy předchozí, kdy v části "Thorgal 17: Strážkyně klíčů" došlo k tomu, že se Thorgal rozhodl odejít od rodiny, aby ta nebyla v neustálém nebezpečí. A vydal se na cesty. A právě na takové cestě ho zachytíme ve chvíli, kdy pomůže jedné malé holce, která je málem sežrána medvědem. Holka ale stačí utéct než Thorgal medvěda zažene. Asi je ale jasné, že tahle dívka bude mít ještě význam pro další dění. Thorgal se chce jen zastavit na noc u jednoho sedláka, požádá ho o pomoc, ale ráno se v podstatě probudí v okovech. Alespoň má možnost zjistit, jak to v zemi, kam se dostal, chodí.

Stává se otrokem a zjišťuje, že muž, který všemu vládne, má velmi speciální zbraň, kterou je schopen zabíjet svoje nepřátele. Muž se jmenuje Orgoff a je samozvaným místním vládcem, který se ale objevil teprve v nedávné době. Jeho kouzelná rukavice, z které ale střílí smrtící paprsky, mu dává dostatek respektu. Už si ale stačil vytvořit skupinu vzbouřenců, kteří jdou proti němu. Thorgal se rychle dostává ze zajetí, aby byl překvapen tím, kdo vzbouřence vede. I tady mi přijde, že Jean Van Hamme už trochu vařil z vody a jen potřeboval dostat nějaké postavy na místo, kde je chtěl pro další dění. Tak nějak to funguje, ale ani rozuzlení příběhu "Thorgal 18: Sluneční meč" není nějak vyloženě překvapivé.

Komiks "Thorgal 18: Sluneční meč" opět hodně zachraňuje Grzegorz Rosiński, kdy už na obálce je vidět že si s jednotlivými ilustracemi dokázal krásně vyhrát. A jeho zarostlý Thorgal je prostě dobrý. Stejně tak jsou ale výborná prostředí, která se zde střídají, ať už je to krásně zelený les, suchá půda, kde lidé otročí, anebo vlhká hnijící bažina, kde lidé umírají. Grzegorz Rosiński je tím, co Thorgala táhne dál, i když je scénář trochu slabší. Doufal jsem, že se Jen Van Hamme po sešitu "Thorgal 17: Strážkyně klíčů" trochu vytáhl, ale nezadařilo se a příběh je ještě o něco slabší. V podstatě jen takový výplňový příběh před něčím větším, co by snad mohlo přijít. Teď zůstává jen otázkou, jestli to přijde i v češtině.

Komiks "Thorgal 18: Sluneční meč" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1703: Pochmurný kraj 1: Hejna běsů - 65 %

$
0
0

Pochmurný kraj 1: Hejna běsů (Harrow County 1: Countless Haints)
Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Harrow County 1: Countless Haints" v roce 2015. České vydání má 160 stran a prodává v plné ceně 599 Kč.

Scénář: Cullen Bunn
Kresba: Tyler Crook

Když nakladatelství Comics Centrum oznámilo, že vydává komiks "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů", musel jsem být zvědavý. To prostě ani jinak nejde. Je to hororový komiks! A cokoli hororového prostě chci číst, pokud je to v komiksu, neboť na našem trochu toho sice je dost, ale proč by toho nemohlo být ještě víc? Hodně jsem se těšil na to, co dostanu, ale přiznám se, že tentokrát jsem příběhem uhranutý nebyl, a to i přesto, že hororový žánr mám skutečně rád, což by se dalo soudit i podle toho, že už sedm let píši články pro Horor Web. Kniha "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" není špatným hororem, ale není ani hororem skvělým. Je to především příběh, který mě nedokázal přesvědčit, a to vlastně jen proto, že se jedná v podstatě o intro, které jen ukáže, jak by to mohlo být dobré, jak by to mohlo být temné, ale pak najednou příběh končí a vy si říkáte, jestli to bude pokračovat. A doufáte, že ano, protože tohle je jen otevření příběhu.

Možná jsem namlsaný z komiksů jako "Zámek a klíč", kde se toho v jedné knize stalo skutečně moc. V takovém srovnání kniha "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" prostě neuspěje, protože se toho stane poměrně málo. Skoro se chce říct, že se nestane téměř nic, akorát se vám představí relativně zajímavý svět, v němž by se mohlo udát něco hodně dobrého, temného, nepříjemného... To se bohužel nestane a jen se otevřou dveře pro něco dalšího. Ale jaké bude to další? V knize "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" se nám představuje dívka Ema, která je obyčejnou mladou holkou, které zrovna táhne na osmnácté narozeniny. Žije jen se svým otcem kdesi na jihu Spojených států. Jsou to celkem standardní vidláci, starají se o farmu a zde žijí. Ema ani nechodí do školy, učí ji otec a učí ji z bible. Chodila sem paní, která ji něco učila, ale ta už pár let nechodí. A tak si zde spokojeně žijí a nic moc se neděje. Jenže...

Ema má osmnácté narozeniny, zrovna se narodila dvě telata, z nichž jedno umřelo, protože bylo dost špatné, a dívka v lese potkává kluka, který má takovou zvláštní zálibu... však vám obálka napoví. Tohle je prvek, který je sakra dobrý. A ono jich v knize najdete hodně. Běsi jsou celkově zajímavé postavy, ale mají jednu vadu - nějak nebudete chápat, proč zde vlastně jsou, jaký mají smysl. Na tohle kniha "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" neodpoví, jen všechno představí. A je to škoda, protože díky tomu si nejste jistí, jestli se vlastně máte bát, nebo ne. Trochu vám pomůže záběr knihy, kde jsou bonusové materiály a kde Cullen Bunn ukazuje, že příběh prvně vznikal jako beletrie. Tady myslím, že mohl vzniknout problém, protože to, co je v beletrii možné popsat poměrně bohatě, to je v komiksu odkázáno hlavně na vizuální stránku. Nic proti tomu, ale přijde, že převodem do komiksu, se ztratily některé motivace, některé důležité prvky. Některé dobré zase přibyly - například Berenika.

Když knihu "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" dočtete, budete mít pocit, že za sebou máte něco, co obsahovalo pár hodně povedených prvků, ale také skutečnost, že jste dočetli na konec, který vlastně vypadá hodně podobně jako začátek. Hlavní postava se o sobě dověděla spoustu věcí - celkem snadno ty nepřímo vyřčené odečtete z meziřádků, případně z bonusové části - ale budete si říkat, že vlastně nedošlo k ničemu až tak zásadnímu, jen se jedna holka pořádně vyděsila, objevila něco, co ji zhrozilo, ale vlastně se jinak nic strašného nestalo, jen se čeká na to, co se ještě pokazí. A asi se to pokazí a nejspíš to bude stát i za to, protože jinak by série neměla 8 knih. Osobně doufám, že se to pořádně rozjede a že to, co je tady naznačeno, dostane pořádné grády. Díky kresbě Tylera Crooka doufám, že Cullen Bunn scénář pořádně nakopl. Ta kresba si to zaslouží, protože hororová je.

Komiks "Pochmurný kraj 1: Hejna běsů" zakoupíte se slevou na stránkách Comics Centra.
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live