Quantcast
Channel: Comics Blog
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live

#1704: Batman Detective Comics 6: Ikarus - 50 %

$
0
0

Batman Detective Comics 6: Ikarus (Batman: Detective Comics Vol. 6: Icarus)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě, v pevné vazbě a v limitované verzi v roce 2017. Původně vyšlo jako čísla 30 až 34 "Detective Comics" a jako "Detective Comics Annual 3" v rámci restartu "The New 52" u DC Comics. Souborné vydání vyšlo u DC Comics poprvé v roce 2014. České vydání má 176 stran a prodává se v plné ceně za 499 Kč (brožovaná vazba), 699 Kč (pevná vazba) a 999 Kč (limitovaná edice).

Scénář: Brian Buccellato, Francis Manapul
Kresba: Werther Dell'Edera, Jorge Fornés, Scott Hepburn, Francis Manapul

Celkem brzy po komiksu "Batman Detective Comics 5: Gothtopie" přichází BB/art s pokračováním této série, a to s knihou "Batman Detective Comics 6: Ikarus", která obsahuje celkem pět původních sešitů ze série, konkrétně čísla 30 až 34 a pak k tomu ještě speciální číslo "Detective Comics Annual 3". Nejprve je zde příběh "Ikarus", který zabral zmiňovaných pět sešitů, a následuje výroční sešit, který je ale také provázán s příběhem "Ikarus" a tak trochu ho doplňuje, většinou o prvky, které nejsou až tak zásadním, jen se dokreslí některé prvky, mnohdy u postav, které jsou mrtvé, protože to v hlavním příběhu schytaly. Ale to už trochu přebíhám, nejprve je třeba se juknout na to, o co vlastně v knize "Batman Detective Comics 6: Ikarus" jde.

Batman před sebou má další případ. A vzhledem k tomu, že série "Detective comics" se skutečně snaží hlavně o to, aby zde byly detektivní případy, tedy detektivní zápletky, kdy Batman jako vyšetřovatel odhaluje, co se stalo, nejinak je tomu i v případě knihy "Batman Detective Comics 6: Ikarus". Ikarus je droga, která se začíná šířit v Gothamu. Respektive se hodě mluví o tom, že by se ta droga mohla na trhu objevit. Ale Batman chce udělat všechno proto, aby se tak nestalo, protože se jedná o drogu hodně nebezpečnou, dokonce smrtící, pokud se to s dávkou trochu přežene. V hlavní roli není jen Batman, ale i Bruce Wayne, který se chystá financovat projekt, který každému rozhodně nesedí. A je to nakonec Bruce Wayne, kdo se ocitne v centru zájmu, především Harveyho Bullocka.

Na prahu Brucova sídla je nalezena mrtvá žena. Respektive ona přiběhne a pak umře. Důvodem je předávkování titulní drogou. Harvey nevěří tomu, že je v tom miliardář nevinně, a tak si ho chce podat. To nakonec vede i k celkem zajímavé konfrontaci Bullocka a Batmana. Bohužel musím říct, že celý příběh mi přišel zmatečný. Autoři do toho chtěli narvat docela dost prvků, řešit i sociální problémy Gothamu, řešit aktuální stav policie, i Brucovo/Batmanovo rozpoložení po ztrátě syna, ale všechno se tam nevešlo, a pokud ano, tak spíš jen okrajově a není to dostatečně dobře rozpracováno. Dobře mi nepřišel rozpracován ani hlavní příběh, který má celkem náběh na dobrou noirovou detektivku, ale najednou se to zvrtne a už je to jen pomalý tah na bránu.

Skoro to vypadá, že ke konci se tvůrci rozhodli, že vás překvapí pointou, která by mohla být dobrý, ale mě tak nějak přišlo, že ten případ není čtenáři podán dost dobře, aby tohle skutečně dovedlo vzbudit pocit, že to všechno stálo za to. Navíc následuje onen zmiňovaný výroční speciál, který je jen takovou vatou k tomu, co jste četli. Kniha "Batman Detective Comics 6: Ikarus" v sobě má potenciál, aby mohla být skutečně dobrou, ale nakonec se ukáže, že je to prostě jen jeden další z případů, které musí Batman řešit, a které si nejspíš jako čtenáři ani nebudete pamatovat. A to toho u nás s Batmanem zase nevychází tolik jako v Americe, i když se musí uznat, že je to jeden z nejvydávanějších superhrdinů u nás. Ukazuje se však, že ani v jeho případě není každý příběh skvělý, někdy je prostě jen průměrný. A někdy i horší. V tomhle případ naštěstí průměrný.

Komiks "Batman Detective Comics 6: Ikarus" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit se slevou v pevné vazbě i v brožované vazbě.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Batman Detective Comics 1: Tváře smrti"
"Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky"
"Batman Detective Comics 3: Imperátor Penguin"
"Batman Detective Comics 4: Trest"
"Batman Detective Comics 5: Gothtopie"

#1705: Znovuzrození hrdinů DC - 40 %

$
0
0

Znovuzrození hrdinů DC (DC Universe: Rebirth)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "DC Universe: Rebirth" v roce 2016. České vydání má 80 stran a prodává se v plné ceně za 99 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Geoff Johns
Kresba: Gary Frank, Phil Jimenez, Ivan Reis, Ethan van Sciver

Když do ruky vezmete knihu "Znovuzrození hrdinů DC", rozhodně vás překvapí, jak je tenká. Však má jen osmdesát stran a budete ji považovat spíš za brožuru. Asi se ale nebudete zlobit, že kniha nemá zrovna moc stran, protože její cena je skutečně příznivá - 99 Kč za celobarevný komiks, to je krásné. Navíc by to podle všeho mělo jednat o skutečně důležitý event. Na osmdesáti stránkách? Zní to skoro neuvěřitelně, ale skutečně tomu tak je. Jedná se o začátek eventu, který se jmenuje "DC Universe: Rebirth", česky tedy "Znovuzrození hrdinů DC", a je to jedna z těch velkých událostí, kdy se všechno mění.

DC Universe není zrovna známý tím, že by byl vyloženě kompaktní. Prochází změnami, které jsou označovány jako krize, a to vlastně jen proto, aby byla vysvětlena návaznost, zrušena, zachována, prostě se se všemi sériemi dělají takové brykule, aby si čtenář myslel, že vlastně všechno, co se od 30. let odehrálo, je součástí buď paralelních světů, anebo světa jednoho, případně světů, které se spojily. Kniha "Znovuzrození hrdinů DC" v tomhle ohledu podává celkem dobrý přehled, takže se v tom úplně neztratíte, i když je vše zjednodušeno - do tak tenké knihy prostě není možné vměstnat všechno. Důležité je ale hlavně to, že v roce 2011 došlo k události "The New 52". Jednoduše se padesát dva sérií začalo psát od prvního čísla. Různě, podobně, naprosto jinak než doposud.

A co je tedy "Znovuzrození hrdinů DC" ve vztahu k "The New 52"? Jednoduše vysvětlení toho, jak bylo možné, že došlo k přepsání některých postav, že některé postavy byly zapomenuty. Zní to šíleně? Trochu ano, ale Geoffovi Johnsovi se podařilo přijít s příběhem, který to všechno vysvětluje. A co si budeme povídat, v podstatě to jen znamená to, že to všechno, co zde sedm let vycházelo, vlastně může být celkem v klidu zapomenuto, protože to nejspíš v některých případech - nebo ve všech? - nebude mít vliv na kontinuitu. Anebo se raději necháme překvapit a uvidíme, jak to celé bude, protože Crew a BB/art v tomhle ohledu chystají pořádnou akci a začne se s vydáváním velkého množství komiksů. Jen v květnu a červnu vyjdou tyto knihy:

  • Batman 1: Já jsem Gotham
  • Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra
  • Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem
  • Wonder Woman 1: Lži
  • Liga spravedlnosti 1: Vyhlazovací stroje
  • Batman - Detective Comics 1: Ve stínu netopýrů
  • Green Arrow 1: Smrt a život Olivera Queena
  • All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel
  • Flash 1: Když blesk udeří dvakrát

Bude toho docela dost a jsem zvědavý na to, jakou cestou se jednotlivé série vydají. Jedna čtenářka na ComicsDB poznamenala, že celý event "Znovuzrození hrdinů DC" vyznívá jako chvíle, kdy se Pamela v Dallasu probudí a několik desítek dílů, které scéně předcházely, vezme ďas a nemají vliv na dění. A takhle mi přijde i celý event "Znovuzrození hrdinů DC", což je něco, co s příbězích nesnáším. Je to taková šílená berlička a je jedno, jaká se jí dá forma. Ta, kterou zvolil Geoff Johns je dobrá, zaměřuje se na aktuální události, na minulost, bere to napříč celým DC Universe. A to někdy až do momentů, které vás donutí přemýšlet o tom, co bude dál. A to se musí Johnsovi nechat, naláká vás. Chcete vědět, jakou to bude mít všechno spojitost a jak se do dění promítnou komiksy, o kterých byste nikdy neřekly, že jsou součástí DC Universe, tedy jednoho světa jako Superman a Batman. Samotný začátek eventu mi přijde jen jako marketingový tah, dobře napsaný, ale špatný. Hlasy ze zahraničí jsou i pozitivní, tak brzy uvidíme.


Komiks "Znovuzrození hrdinů DC" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

#DP73: Thanos Rising - 65%

$
0
0

Autorem recenze je Daniel Palička.

Scénář: Jason Aaron 
Kresba: Simone Bianchi

Thanos byl pro mnoho lidí totálně neznámou postavou. Tohle všechno platilo pouze do doby, kdy v kinech zazářili filmoví "Avengers" od Josse Whedona, režiséra a autora kladně přijaté komiksové série "Astonishing X-Men", na které spolupracoval s kreslířem Johnem Cassidym. Díky jedné ze dvou potitulkových scén jsme totiž mohli Šíleného titána spatřit poprvé na vlastní oči v rámci Marvel Cinematic Universe. Jak jste asi očekávali, o tohoto záporáka se podstatně zvýšil zájem a lidé si s ním chtěli přečíst dílo, co by nejenom sloužilo jako plnohodnotné představení jeho komiksového původu, ale taktéž by naplno ukázalo, díky čemu by mohl být velmi důležitou součástí kosmické části Marvelu. Bylo proto vsazeno na výborný scenáristický talent Jasona Aarona, který napsal moderní minisérii "Thanos Rising", jež pojednává o Thanosově minulosti. 

Úplně původně se jednalo o docela prazvláštní dítě. S rodiči to totiž nemělo úplně jednoduché, vynikalo neobvyklou fialovou kůží a kamarády ve škole si dokázalo získat jednoduše tím, že bylo v mnoha ohledech výjimečné. Ostatně, co čekat od někoho, kdo má jiný vzhled spolu s kůží a kreslí si tužkou do svého vlastního deníku nákresy přerostlých ještěřích tvorů, že? Od někoho normálního by něco takového pravděpodobně nečekali. Z počátku se sice jedná o neškodného mladého hocha, ale postupem času začíná docházet k mnoha změnám, což je zapříčiněno jedním dost podstatným faktem. Nikdo mu nic neřekl o tom, proč vypadá tak, jak vypadá, když jeho rodiče vypadají jako normální lidé. Proto začne zjišťovat více a bude praktikovat brutálnější a podstatně vražednější přístupy při odhalovaný pravdy. Tím to však nekončí. Jak tohle všechno pokračuje, vám ale nebudu prozrazovat. 

Hned na začátek musím přiznat, že Aaron dokázal s Thanosovou minulostí během pěti sešitů pracovat zdařilým způsobem. Hlavní aktér má dobré důvody k tomu, co dělá, takže se při čtení nebudete ptát, proč v tuto chvíli podniká, co právě podniká. A podle mého názoru se jedná o nejlépe napsanou postavu celého příběhu. Ostatní sice nejsou špatní a dostávají prostor na projevení své osobnosti, zejména Thanosovi rodiče spolu s jednou tajemnou dívenkou, která hodně ovlivní děj, a jedné docela podstatné skupiny, jenže už na vás nezapůsobí tak moc působivým dojmem. Zase na druhou stranu, dychtivě na vás může zapůsobit atmosféra, kdy se nejedná o veselý příběh plný humoru. Místo toho zde dostáváte temnější komiks, který se nebojí zapůsobit na vaše emoce různými krvavými scénami, během nichž můžete spatřit mnoho mrtvých lidí. 

Tomuto napomáhá kresba Simona Bianchiho, která všemu dodává správný nádech vážnějšího komiksu, jenž výrazně vybočuje z typického superhrdinského mainstreamu. Zároveň však musím podotknout pár podstatných věcí. Komiks sice funguje jako dobré představení původu jedné z nejikoničtějších kosmických postav, co kdy u Marvelu vznikla, avšak tempo vyprávění díky tomu výrazně zaostává. "Thanos Rising" se sice čte poměrně rychle, ale některé pasáže působí zvláštně nebo zbytečně. Za zmínku stojí kupříkladu začátek, kdy hlavní postava dělá jednu a tu samou věc stále dokola. Ano, dělá to za určitým důvodem, ale ve výsledku to působí docela zvláštně. Samozřejmě, mohl bych zmínit ještě mnoho dalších scén, ovšem to bychom tady byli na dlouho. A nesmím zapomenout na finále, které samo o sobě není špatné, ale mohlo být propracovanější. 

Co tedy říci závěrem? "Thanos Rising" od Jasona Aarona není špatný komiks. Jedná se o dobrý počin, který bych mohl doporučit fanouškům, kteří by chtěli vědět, kdo to Thanos je. Není to sice úplně dokonalé, avšak jako moderní zrod to funguje. 

#1706: Naruto 25: Bratři - 80 %

$
0
0

Naruto 25: Bratři (綱手の決意!!)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2015. Původně vyšlo jako kapitoly 218 až 226 v sérii "Naruto" (japonsky ナルト) souborně v roce 2004 u Shueisha, Inc. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Masaši Kišimoto
Kresba: Masaši Kišimoto

Komiks "Naruto 25: Bratři" je do jisté míry zajímavý už na první pohled, teď myslím na první pohled, kdy si prohlédnete knihu. Nemusíte ji ani otevírat, stačí se podívat na stránky, které mají z většiny černou konturu, nikoli klasicky bílou. U Masašiho Kišimota - ale také u jiných manga autorů - to může znamenat jediné. Je zde pasáž, která je návratem do minulosti. A že je to v případě knihy "Naruto 25: Bratři" pasáž docela dlouhá, protože zabírá více jak polovinu knihy. Na začátku a na konci najdete kapitoly ze současnosti, ale mezi nimi je celkem šest kapitol, které se vracejí do minulosti jedné postav. A vzhledem k tomu, že se podle všeho schyluje k pořádně velkému souboji mezi Narutem a Sasukem, asi je celkem jasné, že se bude flashback věnovat jednomu z nich.

Jelikož je Sasuke hlavní postavou, o které toho víme už docela dost - popravdě ono toho asi zase tak moc potřeba vědět není - bylo na čase, aby se nám trochu více představil Sasuke. Celou dobu víme, že ho něco tíží. Víme, že je zde pomsta, kterou chce vykonat, pomsta, která ho pomalu vede do náruče Oročimarua, čemuž chce Naruto zabránit. Nechce, aby si přítel zničil život. Proč se ale chce Sasuke tak moc pomstít? Komu se vlastně chce pomstít za to, že byla jeho rodina vyvražděna? V tuhle chvíli právě nastupuje flashback, aby nám řekl, jak to vlastně všechno bylo a proč je Sasuke ve své cesta tak zarputilý. A nutno uznat, že tady uhodil Masaši Kišimoto hřebíček na hlavičku.

Sasukeho příběh není vyloženě objevný, vlastně je to na první pohled klasický příběh o tom, jak byl jeden ze synů tím oblíbenějším a ten druhý se snažil jít v jeho šlépějích, ale úplně mu nestačil. Chtěl tak moc uznání svého otce, který k němu byl příliš chladný. Chtěl, až do chvíle, kdy se něco skutečně hodně posralo. I když to vypadá trochu tradičně, že by se v tom moc nového najít nedalo, ze začátku to vůbec nevadí, protože Masaši Kišimoto dokáže příběh pojmout tak správně citlivě, abyste s postavou Sasukeho skutečně dovedli souznít, ale zároveň poznáváte a chápete motivace i ostatních postav. A pak dojde na to, co všechno zničí, a v tu chvíli Masaši Kišimoto opět ukazuje svoje vypravěčské mistrovství a dovede si čtenáře pro sebe strhnout.

Od chvíle, kdy flashback končí, už jen čekáte na to, co bude dál, toužíte vědět, jak souboj dopadne. Ale na to si budete muset počkat do dvacáté šesté knihy, protože na konci knihy "Naruto 25: Bratři" na vás čeká jenom jeho začátek, kde vlastně pořádně k ničemu nedojde. I když ty poslední dvě stránky jsou přesně takovým zakončením, které vás donutí si hryzat nehty do chvíle, kdy vyjde další díl. Naštěstí tohle u nás už dávno platí a ten dvacátý šestý si můžete přečíst. Sám jsem na něj hodně zvědavý a skoro mě i mrzí, že jsem "Naruta" tak dlouho odsouval a vracím se k němu až postupně. Aspoň si i já ale konečně můžu užít vývoj, který mě v sérii skutečně baví a těšit se na další knihy, které prostě musím mít a musím si je přečíst.

Komiks "Naruto 25: Bratřizakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Naruto 24: V úzkých"

#1707: Hellboy: Neuvěřitelné příběhy - 60 %

$
0
0

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy (Hellboy: Weird Tales)
Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Hwllboy: Weird Tales" v roce 2014. České vydání má 264 stran a prodává v plné ceně 699 Kč.

Scénář: Různí
Kresba: Různí

Kniha "Hellboy: Neuvěřitelné příběhy" je určena především fanouškům rudého pekelníka. A není to jen proto, že se jedná o knihu, která byla vlastně chytrým marketingovým tahem. Jak to? Mike Mignola v roce 2002 a vlastně ani v roce 2003 neměl moc čas na to, aby tvořil sérii "Hellboy", protože sice pracoval na hlavním příběhu, ale také se věnoval natáčení filmu, kde měl roli, kterou by si asi přál každý autor, jehož dílo je adaptováno. Guillermo del Toro ho přizval na natáčení, měl ho jako poradce a možná vlastně i jako spolurežiséra. Takže byl Mike Mignola celkem zaneprázdněn, ani to kreslení mu tak nešlo od ruky, takže se postupně rozhodoval, že ho bude předávat, ale v té době ještě nikoho nenapadlo, že by se "Hellboy" kompletně předal někomu jinému. A s tímhle nápadem se přišlo právě v souvislosti s filmem "Hellboy".

Když už se natáčí film, chce to nějaké ty doprovodné příběhy, které budou moct vtrhnout na pulty nakladatelství, podpoří se tak film a film podpoří prodeje takových komiksů. Ano, tohle byl skutečně vypočítavý marketingový tah. Ale Mike Mignola neměl čas, a tak se přišlo s nápadem, že se osloví tvůrci, kteří dříve projevili o Hellboye zájem, případně je Mignola nebo nakladatelství měli jako takové zálohy. A tito tvůrci s nadšením souhlasili. A není jich málo, protože se stačí podívat na obsah, kde najdete celkem dvacet osm povídek! To už je pěkné číslo, takže se kniha vytáhla až na 264 stran, což rozhodně není jen čtení na hodinku. Chvíli vám to zabere a je to dobře, protože vás čtení asi bude celkem bavit.

Pravda, pokud jste zarytí fandové Hellboye, bude vás to bavit o něco víc. Sem tam můžete najít odkaz na nějaké události z hlavní linie, sem tam se jedná o příběh, který nemá žádnou návaznost, prostě je to jen jeden příběh s Hellboyem, případně jinou postavou, která má nebo měla co dočinění s "Ú.P.V.O.". Mike Mignola se podílel jen na dvou příbězích, které kreslil jeho dlouhodobý parťák Guy Davis. Jinak jsou ostatní povídky dílem jiných tvůrců. Rozhodně se nejedná o neznámá jména. Najdete zde autory, jako jsou Fabian Nicieza, John Cassaday, Eric Powell, Rona Marz a Jim Starlin, J. H. Williams III, P. Craig Russell, John Arcudi, Alex Maleev nebo Gene Colan, s barvami pak přispěchal většinou Dave Stewart. Každý si mohl s postavou Hellboye dělat v podstatě, co ho napadlo - tedy v rámci možností. Někdy to jsou skutečně hodně specifická díla!

Rozhodně je co číst a jsou zde komiksy, které vás zaujmou například kresbou, která je odlišná od klasického hellboyovského provedení, kdy například "Humr Johnson: Napínavé detektivní dobrodružství" od Johna  Cassadaye je skvěle stylizované, přestávka od Boba Fingermana je pak ukázkou toho, že i s Hellboyem a dalšími funguje karikatura, i když to nemusí být až tak vtipné. Prostor dostávají i jiné postavy než jen Hellboy, kdy za Humra Johnsona jsem moc rád, a jeden příběh s Liz je skutečně skvělý - "Vnitřní démon" od Jasona Pearsona. Jsou zde příběhy zábavné a vyloženě komické, jsou zde i temnější věci, sci-fi i fantasy, ale zapadne sem i realita. Kniha "Hellboy: Neuvěřitelné příběhy" je pro ty, kteří chtějí všehochuť, kde jim něco sedne, něco už tolik ne. Asi zde není moc příběhů, které si zapamatujete, ale třeba ten Powellův mě bavil, Eric ukázal, že má prostě skvělý smysl pro humor. I když vám ve sbírce "Hellboy: Neuvěřitelné příběhy" nesedne všechno, určitě bude víc toho, co vás bude bavit. Ale pro hlavní linii to prostě až tak důležité není. Hezký bonus.

#1708: Útok titánů 15 - 75 %

$
0
0

Útok titánů 15 (Shingeki no Kyojin 15)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako kapitoly 59 až 62 v sérii "Shingeki no Kyojin" (japonsky 進撃の巨人), souborně v roce 2014 u Kodansha. Kniha v originále nese název "Shingeki no Kyojin 14". České vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Hadžime Isajama
Kresba: Hadžime Isajama

Kniha "Útok titánů 15" je pro mě přece jen trochu překvapením. Jasně, už předchozí díly zase začínaly získávat trochu více bodů za kvalitu, za to, jak se příběh vyvíjí, ale tentokrát Hadžime Isajama ukázal, že je skutečně schopným autorem a že ví, kam s příběhem směřovat a že rozhodně nevyčerpal všechny svoje nápady. A je to vlastně jen proto, že nám konečně trochu odkrývá další prvky ze svého světa a z příběhu, ale také proto, že naplno vrátila společenská kritika, která tomuto komiksu skutečně sedí. A Hadžime ji rozjel naplno. Je vidět, že v tomhle si docela libuje a vlastně vůbec nevadí, že je kniha "Útok titánů 15" velmi málo akční. Dějový vývoj v této knize to plně vynahrazuje.

Kniha "Útok titánů 15" má velmi zajímavý děj, který se objede bez Erena - tedy téměř, protože na konci už má zase trochu prostor - a vlastně je to docela dobře, protože se zde dějí velké věci, které jsou nečekané. Z průzkumníků se stává lovná zvěř, i když my dobře víme, že není jejich chyba, co se stalo, že někdo umřel. Za všechno může vojenská policie. I když za všechno, ona byla nástrojem, a je jasné, že tu je někdo výše postavený, kdo všechny ovládá. A tam se konečně dostáváme, k vládě, která se snaží chránit obyvatelstvo před tím, co je venku. Anebo je všechno jinak? Tady Hadžime Isajama ukazuje, že to měl skutečně skvěle promyšlené a odhalení - i to, jak je provedeno - jen potvrzují, že má svým komiksem co říct a neztratil se ve zbytečné akci a zdlouhavých výpravách.

Že by Hadžime Isajama konečně začal trochu více vysvětlovat, že by se konečně dostával k podstatě věci? Že by konečně docházel k nějaké konkluzi? Ne, vzhledem k tomu, že série již má 25 knih a stále vychází, asi to tak jednoduché nebude. Ale tahle kniha nám ukazuje, že to se série "Útok titánů" není vůbec špatné a že tu je prostor pro to, aby se ještě zlepšovala, aby strhla čtenáře zase pořádně na svou stranu. Podařilo se, i když se v ději docela skáče, podařilo se, i když si myslíte, že je to chvílemi celkem nuda a nic pořádného se nestane. Ono se to stane, a to je na tom to skvělé. Najednou přijde překvapení, které nečekáte. A ke všemu je to vypravěčsky velmi dobře vystavěno. Jsou zde flashbacky ve chvíli, kdy je potřebujete, ale přitom víte, že to navazuje na dění předcházející.

Popravdě se přiznám, že jsem nad sérií "Útok titánů" začínal trochu lámat hůl, ale jsem rád, že se zde zase více osvětluje, že je zde více společenské kritiky. Sedí to k sérii, je díky tomu jiná, není to jen obyčejné fantasy, kterých je v poslední době hodně. Je stále docela zajímavé přemýšlet o tom, jestli je svět zcela smyšlený, anebo má nějakou spojitost s naším. "Útok titánů 15" je správným krokem kupředu a já doufá, že Hadžime Isajama udržel podobnou kvalitu ještě pro následující knihy, protože čtenář si to rozhodně zaslouží, a co si budeme povídat, příběh také ocení, pokud se bude vyvíjet podobně promyšlenou cestou, která dokáže na čtenáře zapůsobit.

#1709: Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva - 70 %

$
0
0

Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva (Les vacheries des nombrils 1: Vachement copines)
Vydalo nakladatelství CooBoo v brožované vazbě v roce 2017. V tomto vydání vyšlo jako " Les vacheries des nombrils 1: Vachement copines" v roce 2017. České vydání má 48 stran a prodává se v plné ceně za 149 Kč.
Knihu se slevou zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Dubuc
Kresba: Delaf


Byl jsem docela zvědavý na to, jak se podařilo vytvořit další sérii, která vychází z "Pupíků", jež se staly mým oblíbeným komiksem. Když ale zjistíte, co je vlastně kniha "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva" zač, možná budete trochu zklamáni. Jedná se totiž o knihu, která je vlastně jenom takovým návratem k tomu, co bylo ještě před děním, které jsme sledovali ve většině dílů série "Pupíky". Autoři série vlastně udělali jediné. Vrátili se k tomu, co zde bylo na začátku. Máme tu dvě trhlé holky, které jsou tak trochu pitomé - vlastně dost pitomé. To jsou Vicky a Jenny. A pak je zde Karin, ta je inteligentní, ale v očích dvou kamarádek mnoho krásy nepobrala. A tak si z ní utahují, urážejí ji, ale přitom jsou to pořád skvělé kamarády.

Kniha "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva" se vrací k jednoduchému vzorci, kdy jednotlivé stripy jsou mnohdy skutečně jen samostatné a není zde výrazný spojující prvek, tedy dějový. Samozřejmě, že všechny příběhy spojují tři kamarády, anebo alespoň jedna z nich. Dějově je to jen sled epizodek z jejich života, které mají být vtipné, epizodek, které vás pobaví, které jsou trhlé, které jsou praštěné. A jo, pořád je to sranda, o tom žádná, ale přiznám se, že mi trochu chybí skutečnost, že série "Pupíky" v sobě měla dějovou linii, která byla neustále jednotlivými stripy posouvána. Tvůrci se ale chtěli vrátit k jednoduššímu modelu, který byl patrný u prvního sešitu "Pupíky 1: Nejseš nějaká namyšlená?".

Myslím si, že "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva" mohou být pro některé čtenáře zklamáním. A co si budeme namlouvat, ani já jsem z nich nebyl tak nadšený, jako se mi to dělo u série "Pupíky" zhruba od druhého dílu. "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva" jsou prostě gagy, které jsou zábavné a někdy mě až překvapilo, jak daleko tvůrci zašli, především pak v kresbě, kdy už máte pocit, že sledujete kreslenou grotesku, protože se zde hodně zveličuje, hlavně pokud se týká toho, jak si dovedou Vicky a Jenny ublížit, aniž by sami nechtěli. Tady myslím jako fakt si třeba rozmlátit hubu, protože někam spadnou. Delaf tu hodně zveličuje, ale je jasné že v dalším gagu už všechny zase budou vypadat normálně.

Skoro si říkám, že je škoda, že se Dubuc a Delaf takhle vrátili, že by možná bylo lepší, kdyby se dál věnovali příběhu tří holek a pokračovali prostě tam, kde skončili, ale možná už by to bylo moc dospělé, možná by se vytratil humor ještě víc. A tak se obrátili právě k humoru a upozadili trochu příběh. Je to škoda, ale Dubuc a Delaf mají smysl pro humor a pořád jsou zábavní. Jen už to jsou prostě jen humorné stripy s oblíbenými hrdinkami, které trochu ztrácejí to speciální, co v sobě série do té doby měla. Jsme zvědavý, co bude dál a jak se autoři posunou anebo ještě dál budou stepovat na místě. Myslím, že tak dobrá série si zaslouží zase to trochu víc, co v sobě doposud měla. Ale pobavíte se i u sešitu "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva", o tom žádná.

Komiks "Pupíky - Krávovinky 1: Kámošky jak kráva" můžete zakoupit na stránkách nakladatelství CooBoo.

Na Comics Blogu najdete recenze na komiksy:
"Pupíky 1: Nejseš nějaká namyšlená?"
"Pupíky 2: Nad ošklivkami zataženo"
"Pupíky 3: Pouta přátelství"
"Pupíky 4: Souboj krásek"
"Pupíky 5: Ďábelský pár"
"Pupíky 6: Léto na zabití"
"Pupíky 7: Téměř dokonalé štěstí"

#1710: Batman 10: Epilog - 40 %

$
0
0

Batman 10: Epilog (Batman: Epilogie)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě a v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 51 a 52 série "Batman", jako "Batman Annual 4", "Batman: Futures End 1" a "Batman: Rebirth 1" u nakladatelství DC Comics. Souborně v originále komiks vyšel jako "Batman: Epilogue" poprvé v roce 2016 u DC Comics. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 369 Kč (brožovaná vazba) a 549 Kč (pevná vazba).
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Scott Snyder, Ray Fawkes, Tom King, James Tynion IV
Kresba: ACO, Roge Antonio, Greg Capullo, Mikel Janin, Riley Rossmo

Kniha "Batman 10: Epilog" je takovým smutným epilogem za celou Snyderovou sérií, která začala skvěle, ale změnila se v něco, co zrovna nekončí nejlépe. Vyvinulo se to způsobem, který bude nejspíš napraven události "Znovuzrození hrdinů DC", o čemž už se můžeme sami přesvědčit, protože kniha "Batman 1: Já jsem Gotham" je již na světě, tedy v českém překladu. Možná bude lepší si rovnou přečíst knihu novou, protože "Batman 10: Epilog" není nic, co by vás mělo nadchnout, prostě je to jen sbírka posledních sebraných příběhů, které se točí kolem série "Batman", jež vycházela v rámci "The New 52", jenž novým eventem "Znovuzrození hrdinů DC" končí. A co se nám vlastně dostane v knize "Batman 10: Epilog"?

Popravdě toho moc není. Jsou zde sešity 51 a 52 série "Batman", která tímto skončila, navíc jen ten předposlední psal ještě Scott Snyder a je na něm vidět, že vypravěčsky je asi nejlepší. Takové celkem důstojné rozloučení. Ale ani sešit "Batman 52" není špatný, je vidět, že to je finále, u o tolik nejde, spíš se jedná o ohlédnutí do minulosti na to, co postavu Batmana formovalo. Ještě před tím jsou příběhy, které vycházely jako "Batman Annual 4" a "Batman: Futures End 1" a nejedná se zase tak o nic moc zásadního, co by mělo přinést nové světlo do toho, co Batmanova série pod Snyderem představovala. Autoři se prostě jen vracejí k některým událostem a pojímají je po svém, doplňují. Jednoduše jsou to klasické bonusy, které vás moc nevytrhnou.

Pozitivem knihy "Batman 10: Epilog" je skutečnost, že zde je sešit "Batman: Rebirth 1", což je preview k tomu, jak bude vypadat nový "Batman" po "Znovuzrození". Preview napsali Scott Snyder a Tom King a pomyslně si tak předali štafetu, protože je to právě Tom King, který píše Batmana po "Znovuzrození". A nutno říct, že to pojetí, které je zde prezentováno, nevypadá vlastně vůbec špatně a má něco do sebe. Už jen to, jak je zde představen Calendar Man je velmi dobré, natolik, že vás tenhle u nás málo známý záporák dokáže zaujmout. Děje se toho ale víc, je toho dost naznačeno, to pojetí prostě není špatné. A jsou zde stále postavy, které máte rádi. Díky tomuto preview se budete na znovuzrozeného Batmana možná i celkem těšit.

Kniha "Batman 10: Epilog" je takový smutný epilog, jsou zde tak dva příběhy, které jsou opravdu dobré, zbytek je jen vata, aby se kniha natáhla na těch sto čtyřicet čtyři stran, které nakonec má. Nejsou zde příběhy, které vás moc ovlivní, není zde nic moc, co by bylo skutečně skvělým rozloučením s jedním runem. Prostě jen to jen desátá kniha, která je trochu navíc, která jen lehce bilancuje a přiměje vás těšit se na to, co bude dál, kdy budete doufat, že to bude alespoň tak dobré, jako byl Snyderův run na svém začátku. A on byl skutečně skvělý. Teď už je na Tomovi Kingovi, aby nás i v češtině přesvědčil, že je tak schopným autorem, jak se o něm říká.

#1711: Mrtvý nebo živý - 90 %

$
0
0

Mrtvý nebo živý (Wanted)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2006. Komiks původně vyšel jako čísla 1 až 6 minisérie "Wanted" v letech 2003 až 2005. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 549 Kč.

Scénář: Mark Millar
Kresba: J. G. Jones

Nevím proč, ale nějakou dobu jsem prostě neměl chuť na žádného Marka Millara. Jako kdybych se ho přejedl, a už jsem neměl náladu číst od něj něco dalšího. Jenže pak jsem si přečetl - znovu, i když tentokrát česky - knihu "Kick-Ass: Nářez - Zabijačka", která mě jen utvrdila v tom, že třeba na rozdíl od takového Gartha Ennise, který dovede být také pořádně drsný, mě Mark Millar pořád baví a nic se na tom po letech nezměnilo. Je to dáno tím, že Millar měl a má dobré nápady, které se zbytečně neopakují a nevykrádají jednu danou šablonu, jako je tomu v případě Gartha Ennise, který se prostě postupně přejí. A tak, pod pozitivním dojmem knihy "Kick-Ass: Nářez - Zabijačka", jsem si řekl, že se vrátím ještě k něčemu staršímu, co u nás Millar vydal. A tím je komiks "Mrtvý nebo živý".

V originále se komiks jmenuje "Wanted" a byl podle něj natočen v roce 2008 stejnojmenný film - jako "Wanted" byl uváděn i v českých kinech. I když jsem osobně film hodnotil velmi pozitivně, protože se mi líbila ta šílená akce, kdy první polovina filmu je parádní, s komiksem to vlastně nemá skoro nic společného. Film se scenáristicky vydal jinou cestou a hledat v tom společný příběh v podstatě nejde. Jde jen o to, že mladý muž, který je nýmandem, což McAvoyovi moc nevěříte, se má stát skvělým zabijákem. Tohle je to, co si film z komiksu odnesl, ale to je tak všechno. Jasně, komiks stojí na trochu ujeté myšlence, že dříve skutečně existovali superhrdinové, ale záporáci se o ně jednou postarali a vymazali lidem paměť, aby na ně zapomněli a připomínali si je jen komiksy, ale ono to funguje.

Wesley Gibson je skutečně skvělý nýmand. Je to člověk, který si od všech nechává srát na hlavu, protože nechce jít do konfliktu. Nepřipomněl vám někoho? Mně tedy ano. V některých jeho přístupech jsem se viděl až moc. Raději zůstat ovcí, nevyčlenit se, protože bych se mohl dostat do konfliktu, což nechci. Wesley má štěstí. Náhodou zjistí, že zemřel jeho otec. Dobře, to by až takové štěstí nebylo, ale on svého otce neznal a až teď zjistil, že jeho otec byl nejlepší zabiják na světě a nechal svému synovi pořádné jmění. Podmínka je jediná - Wesley Gibson se musí stát zabijákem jako jeho tatínek. Tím nejlepším. A tak Wesley objevuje pravdu o našem světě, o syndikátu, který vládne světu a který tvoří všichni záporáci, jimž se podařilo svrhnout superhrdiny. Mark Millar si vytváří vlastní postavy, ale hodně dobře a jízlivě odkazuje na klasické, které dobře známe. Skoro se divím, že mu to bez problémů prošlo. Ale je dobře, že to prošlo.

Poselství komiksu "Mrtvý nebo živý" je celkem jednoduché a je plně řešeno na posledních dvou stránkách, které jsou opravdu dobré. Ale celý komiks má skvělé grády, je zde prezentováno násilí, skoro bezuzdné, ale má to svůj smysl. Všechno superhrdinské je zde obráceno naruby a popravdě, na konci vlastně nebudete vědět, kdo je dobrý, kdo je špatný. A to je správně. Můžete se přiklonit k různým postavám, anebo se od nich naopak odklonit. Je to skvělá jízda, z jejíhož pesimismu nezůstalo ve filmu v podstatě nic, ale kromě skvělé řežby je tu i myšlenka, která není tupá, ale má smysl. Takže pokud chcete řežbu, která má překvapivé momenty, řežbu se skvělými scénami, ale i trochu hlubším podtextem, který rozhodně neříká, abyste vrhli do ulic, tak komiks "Mrtvý nebo živý" rozhodně stojí za to.

Komiks "Mrtvý nebo živý" zakoupíte na stránkách Crew.

#1712: Káťa a Škubánek - Kreslené příběhy - 75 %

$
0
0

Káťa a Škubánek - Kreslené příběhy
Vydalo nakladatelství Albatros v pevné vazbě v roce 2018. Vydání má 128 stran a prodává se v plné ceně za 229 Kč.

Scénář: Libuše Koutná, Josef Lamka, Hana Lamková
Kresba: Věra Marešová, Zdena Skřípková, František Vystrčil

Káťa a Škubánek, to je dvojice, která je nám asi docela dobře známá a je celkem jedno, jestli nám je padesát, třicet anebo deset let. "Káťa a Škubánek" je "Večerníček", který se opakuje na televizních obrazovkách až do současnosti, což svědčí o tom, že se jedná o oblíbené postavy. A není se moc čemu divit, vždyť jsou to postavičky, na kterých prostě není nic špatného. Káťa je taková správňácká holka, která má každého ráda a nikomu nechce ublížit, ale přitom je pro každou srandu. Škubánek je pak zase pejsek, který je trochu rošťák a nedělá mu problémy provést nějakou neplechu. A tak si docela dobře rozumí. Společně pak prožívají různá dobrodružství.

Originalita jednotlivých příběhů není vyloženě zásadní. Přece jen se jedná o to, co ti dva prožijí, a tak se objevují klasická témata jako pomoc policii, dovolená, co dělat, když je nuda. Ale pak se zde originalita přece jen projeví, a to ve chvíli, kdy dojde k tomu, k čemu Káťa a Škubánek směřují. Třeba to, když se Káťa nudí a začne háčkovat. To je prostě vizuálně krásné a nápadité a překvapivé. Nápaditost v příběhu se ale projevuje i na dalších místech, třeba jako příběh s velkou mouchou, anebo moment, kdy jdou Káťa a Škubánek na koncert. Sem tam máte pocit, že je to pořád hodně moderní a že komiks vlastně vůbec nezestárl.

Kniha "Káťa a Škubánek - Kreslené příběhy" nám ale nepředstavuje jen zajímavá vizuální provedení jednotlivých epizod, ale ukazuje nám i to, v čem je dvojice v komiksovém provedení tak specifická. A "Káťa a Škubánek" skutečně mají prvky, které je trochu odlišují od ostatních dětských komiksů. V první řadě je to skutečnost, že je zde výborný humor, který vychází ze skvělé znalosti jazyka a slovních hříček, které jsou na sebe vršeny v až překvapivém tempu. Tohle je skutečně parádní humor, který skvěle funguje a který mě dovedl pobavit. Vyskočí na vás najednou z bubliny a hlavně ze Škubánka tak dělá hodně dobře hláškující postavu.

Druhý aspekt, který se na komiksu "Káťa a Škubánek - Kreslené příběhy" velmi povedl a který vás utvrdí v tom, že i v dětském komiksu jsou tvůrci, kteří pochopili, že komiksové médium je jiné než ostatní je vypravěčská zkratka, která je zde používána. Projevuje se to tak, že mezi jednotlivými panely jsou mnohdy překvapivě velké skoky, kdy někteří autoři by děj rozkreslili do vícero panelů, ale přitom zde dochází k tomu, že pochopíte, co se mezi panely dělo. Nepřijdete o nic a příběh skvěle funguje. Tohle ne každý umí zvládnout dobře. A tady to prostě funguje. "Káťa a Škubánek - Kreslené příběhy" nepřestavuje jen večerníčkovskou klasiku v komiksovém provedení, ale prezentuje nám i schopné autory a jejich velmi povedené dílo.

Komiks "Velká kniha komiksů Jana Štěpánka" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1713: Alisik 1: Podzim - 70 %

$
0
0

Alisik 1: Podzim (Alisik 1: Autumne)
Vydalo nakladatelství Crew v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Alisik 1: Autumne" v roce 2013. České vydání má 112 stran a prodává se v plné ceně za 279 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Hubertus Rufledt
Kresba: Helge Vogt

Když jsem viděl, že nakladatelství Crew vydalo komiks "Alisik 1: Podzim", trochu jsem si říkal, že tohle je něco, nad čím bych asi normálně ohrnoval nos. Jenže pak zjistíte, že to je evropský komiks a přece jen jsem rád za každý, který se u nás objeví. Navíc ho Crew vydala v pevných deskách, což je na novinku také docela zajímavé. A tak jsem si říkal, že to nebude něco jako "Emily Strange: Ztracená, temná a znuděná", což zrovna nebyl komiks, který by mě nějak moc zaujal. Hodně stylizovaný, v podstatě jen černobílý, zaměřený na emo holky a kluky. No, hlavně holky. Na první pohled je komiks "Alisik 1: Podzim" odlišný minimálně v tom, že je celobarevný, i když jsou zde barvy stylizované a laděné spíše do tmavých odstínů.

Co od komiksu "Alisik 1: Podzim"čekat? Rozhodně nečekejte nějakou rozjásanou emo věc, není to komiks, který by se vás snažil pobavit, tedy ve smyslu rozesmát, naopak je to komiks, který je celkem temně laděný, a to jsem - přiznám se - úplně nečekal. Předpokládal jsem, že to bude odlehčené počtení, že zde budou vtípky, že si budou autoři dělat ze smrti srandu. A oni se skutečně v některých pasážích dovedou dívat na dění s nadhledem, ale přesto převládá určitý pesimismus a deprese, které jsou spojené s tím, do jaké situace se hrdinka dostala, stejně jako tím, že mají přijít události, které očividně budou mít spíše negativní vliv na to, co se postavám bude dít. A kdo jsou postavy? Jsou to mrtví.

Obálka knihy "Alisik 1: Podzim" se musí pochválit, protože když se na ni podíváte z trochu jiného úhlu, vyvstávají na ní postavy, které normálně můžete přehlédnout. I proto je pevná vazba ještě o něco více opodstatněná. A právě obálka už vám dá tušit, že mrtví tady budou hrát důležitou roli. Však je Alisik jednou z nich. Najednou se probudí a zjišťuje, že je na hřbitově a že je mrtvá. Zjistí, že se jmenuje Alisik, ale to jen proto, že jí to řeknou mrtví, kteří si to přečetli na jím náhrobku. Alisik si nic nepamatuje, a jen sem tam se jí objeví nějaká vzpomínka, ale není schopna z ní vytvořit svou vlastní minulost a zjistit, kdo je. A tak jen tak "přežívá", bloumá nocí, protože přes den v podstatě neexistuje. Ale ne že by se nic nedělo, ono se děje, jsou nám představovány jednotlivé postavy a také skutečnost, že na hřbitov budou mít vliv události zvenčí.

Komiks "Alisik 1: Podzim" je navíc zajímavě stylizován. Jsou zde krátké psané částí, básně přímo od Alisik, každá stránka je specificky zdobena, mění se barevné spektrum podle potřeb, jsou zde vsuvky, ale nic z toho nenarušuje, jak celistvost komiksu, tak hlavní příběh, který je zde vyprávěn. A i když není komiks "Alisik 1: Podzim" vyloženě k popukání, bude vás jeho čtení bavit. U knihy "Alisik 1: Podzim" jsem se tak zase přesvědčil, že bych rozhodně neměl knihu soudit podle obalu, protože v téhle je toho víc, než se na první pohled zdá. Ač není kniha vyloženě hororová, což by mi asi sedělo trochu víc, má k hororu skoro blíže než ke klasické emo romanci, kterou byste si pod ukázkami mohli představit. Navíc milovníci Tima Burtona zde mohou vidět lehkou podobnost figur s těmi filmovými.

Komiks "Alisik 1: Podzim" zakoupíte na stránkách nakladatelství Crew.

#1714: Amaltea, princezna šermířka - 60 %

$
0
0

Amaltea, princezna šermířka (Sword Princess Amaltea)
Vydalo nakladatelství Zanir v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Sword Princess Amaltea" v roce 2017. České vydání má 520 stran a prodává se v plné ceně za 549 Kč.

Scénář: Natalia Batista
Kresba: Natalia Batista

Nakladatelství Zanir přichází s další novinkou, která je tentokrát skutečně pořádná, alespoň pokud se počtu stránek týká. Kniha "Amaltea, princezna šermířka" má celkem 520 stran, což je rozhodně pořádný kousek a je vidět, že kniha se rozhodně neztratí mezi mangou na vaší polici. Je to dáno tím, že se jedná o mangu evropskou, která byla vydána ve větším formátu, než jak je vydávána manga třeba pod nakladatelstvím Crew. A ten formát tomu sedí, i když zde rozhodně nejsou panely, které by byly nějak výrazně malé. Spíše jde o to, že vynikne kresba a především postavy, na které se Natalia Batista zaměřuje především. Natalia je švédskou autorkou, ale manga ji natolik okouzlila, že přejala japonskou kresbu. Ale nejen kresbu, i téma je takové, které není pro japonskou mangu neznámé.

Tedy ne že by přímo hlavní zápletka a popisovaný svět byly okopírované, ale spíše jde o to, jak jsou zde vykreslováni muži, ale to vychází právě z tématu. Muži zde žijí v matriarchátu, kdy ženy vládnou, jsou to královny, které mají hlavní slovo, a pokud si chce princezna najít svého ženicha, musí se ho vydat zachránit ze spárů draka. A přesně takovému problému čelí Amaltea, která byla až druhorozenou dcerou, a tak nemá žádné dědičné právo. Musí tedy zachránit svého vlastního prince, aby mohla převzít království jeho matky. Jenže Amaltea tohle nechce, nevezme si přece prvního blba, na kterého narazí. Ale přesto poslechne svou matku a rozhodne se, že tradici splní. A jeden princ je hned na obzoru.

Teď se dostáváme k tomu hlavnímu. Muži jsou zde popisování změkčile a jejich údělem je snaha zalíbit se silným ženám. Je tu ale zajímavý kontrast. Natalia Batista nechce kreslit jen zženštilé muže, ale její ženy, i když jsou drsňačky, se také vyžívají v krásných a nadýchaných šatech, pře s které si třeba narvou brnění. Možná bych očekával, že ženy budou vykreslovány trochu jinak, než jaká je taková klasická manga podoba, ale i představa princezen. O to by byla kniha zajímavější a ve své kritice ještě o něco úspěšnější. Ona zde společenská kritika rozhodně je. A je mnohdy prezentována vtipem, což je dobře. Je vidět, že se Natalia hodně snažila o to, aby zde byl humor přítomen a aby fungoval. Sem tam to je skutečně hodně vtipné, ani mi navíc nepřišlo, že by byl humor někdy trapný.

Když se Natalia dostává k finále, je vidět, že měla příběh hodně promyšlený. Až na to, že on je jinak celkem jednoduchý, a tak je v závěru snaha ho trochu zkomplikovat a učinit ho hlubším. Ta snaha vyznívá trochu moc okatě a vše je na čtenáře trochu moc křičeno, aby bylo jednoznačné, co se autorka vlastně snažila říct, a jak by to vlastně všechno mělo být. Kniha "Amaltea, princezna šermířka" se čte velmi dobře a rozhodně vám nezabere dlouhé hodiny, a to i přes velký počet stran. Tohle beru jako pozitivní faktor. Každý muž je zde zženštilý, což je trochu škoda, ale ta má to ten správný efekt pro budování určitého kontrastu s reálnými muži. Někdy je popravdě docela těžké na první pohled určit, kdo je muž a do žena. Zanir tak vydal další specifickou knihu, která cílí spíše na dívky, což se jí daří dobře.

Komiks "Amaltea, princezna šermířka" můžete zakoupit na stránkách eshopu Zanir.

#1715: Tokijský ghúl 9 - 65 %

$
0
0

Tokijský ghúl 9 (東京喰種)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 80 až 89 série "Tōkyō Gūru" (japonsky 東京喰種) v roce 2013. České vydání má 204 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Sui Išida
Kresba: Sui Išida

Díl "Tokijský ghúl 8" se mi velmi zamlouval, protože tam došlo k zajímavému vývoji a konečně se série někam pořádně pohnula. V tomhle ohledu pak kniha "Tokijský ghúl 9" musí být lehce zklamáním, ale to jen proto, že jsme se skokově v ději posunuli o několik měsíců dál, abychom se mohli věnovat dalším událostem, které následovali po Kanekiho obrození a změně v něco, co ani mnozí ghúlové nechápou. A tak se na začátku knihy "Tokijský ghúl 9" nesetkáváme ani s Kanekim, ale rovnou se podíváme, co se nového děje ve sboru, který po ghúlech pase. A že toho zrovna není málo, co se nám v Úřadu pro potírání ghúlů odhaluje. V první řadě jsou to nějaká povýšení, následně jsou to nové dvojice, které se zde vytvoří a které úplně nefungují, ale také jsou to odhalení, která jsou nečekaná, ale možná malinko nucená. Funguje to však a rozjíždí se další kolotoč.

Samozřejmě, že se v knize "Tokijský ghúl 9" Kanekiho nezbavíme. Je to hlavní postava, ale už je v trochu jiném postavení. Když ho srovnáte s Kanekim z knihy "Tokijský ghúl 1", je to diametrální rozdíl. Není to jen v tom, že se Kaneki změnil vizuálně, i když i ta samotná změna je hodně cool, ale je to tím, že je jiný svou povahou, že se změnil v naivního, nechápajícího kluka, v postavu silnou, sebevědomou. A musím se přiznat, že přesně takové vývoje se mi líbí, i když je mi jasné, že pořádné zkoušky na něj teprve ještě čekají. Ale to nevadí, jen ať přijdou a jsou pořádně odolné. Alespoň ty souboje budou stát za to.

V knize "Tokijský ghúl 9" ale Sui Išida trochu překvapuje, protože rozhodně není tak akční, jak by si jeden myslel. A přitom se zde jeden masakr popisuje. Skoro by si to říkalo o názorné ztvárnění, ale Sui Išida v tomhle případě jede spíše na flashbacky a postupné odhalování toho, co se stalo a z jakého důvodu. Nejedná se ale vyloženě o detektivní příběh, spíš jen o popis událostí, kdy každá postava něco nakousne, až si nakonec můžete udělat celkový obrázek o tom, co se stalo. A pak zjistíte také další zajímavé skutečnosti, především díky tomu, jak Kaneki pátrá po pravdě a po tom, kdo stojí za jeho přeměnou a za dalšími podivnými událostmi, které se v ghúlí komunitě dějí. A že toho v poslední době není zrovna málo.

Sui Išida nám dává postupně různé zkazky, představuje nám různé ghúly, ale vlastně jen tím, že se o nich mluví. Nechává nás trochu napjaté a vytasí se s těmi postavami, až to bude všechno skutečně ve správnou chvíli. To ale neznamená, že by v sobě kniha "Tokijský ghúl 9" neměla nějaké to překvapení. Naopak, má ho a je až na poslední stránce. A je to docela dobrá rána pro čtenáře. Kniha "Tokijský ghúl 9" vás nechá trochu vydechnout, autor zvolil pomalé tempo, ale tím posledním panelem vám říká: "Smůla, že už je konec, co?" A je to škoda. O to víc se ale budete těšit na jubilejní desáté číslo mangy, která se vypracovala v dobře akční horor, který má dost fantasy prvků a je přijatelný i pro širší publikum. Je to dobře, protože si tam každý najde to, co potřebuje.

#1716: Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra - 60 %

$
0
0

Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra (Suicide Squad 1: The Black Vault)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě (s bílou nebo černou obálkou) a v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 1 až 4 série "Suicide Squad (Rebirth)" a jako Suicide Squad: Rebirth". Souborné vydání vyšlo v roce 2017. České vydání má 160 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč (brožovaná vazba) a 599 Kč (pevní vazba) .
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Rob Williams
Kresba: Jason Fabok, Gary Frank, Jim Lee, Ivan Reis, Philip Tan

Proč se kniha jmenuje "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra"? Protože "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá koule" by znělo asi celkem blbě, i když mám pocit, že se tím v češtině trochu posouvá význam, protože sféra se pro kouli v naší řeči zase tolik nepoužívá. Ale dobře, můžeme v tom vidět i jinou sféru ve smyslu dimenze, což by i s děním celkem souznělo, protože z jakési jiné dimenze do děje skutečně něco přichází. A je to sféra, nebo zóna, která je v rámci DC Universe docela dobře známá. Celý příběh díky ní vyznívá jako taková větší anekdota, ale naštěstí se toho děje víc, takže se u knihy "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra" budete alespoň celkem dobře bavit.

Kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra" je prvním komiksem, který jsem četl v rámci "Znovuzrození hrdinů DC". Samozřejmě po samotné knize "Znovuzrození hrdinů DC". Jednalo se o velký event DC, kdy se zase vše měnilo, vysvětlilo se, jak do multiversa zapadá "The New 52" a že to všechno mělo souvislost s minulými příběhy. Prostě nedošlo ke zrušení minulého, ale jen něco postavám vymazalo paměť. Byl jsem docela zvědavý, jak se "Znovuzrození hrdinů DC" do sérií promítlo. Kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra" na tohle ale zrovna není nejlepším případem, protože "Znovuzrození" zde v podstatě nemá žádný výraznější dopad, nemluví se o něm, nijak se nevysvětluje, nijak ani nic moc nemění. Prostě jen sledujeme jednu z misí Sebevražedného oddílu.

Na začátku sledujeme, kdo se stal novým velitelem týmu, tedy velitelem přímo v poli, protože Amanda Waller je příliš velký magor na to, aby se Sebevražedného oddílu vzdala. Je tu nový hrdina, člověk z lidu, tedy z vojenského lidu, který bude na jednotlivé postavy dohlížet, aby něco nepodělaly. To samozřejmě není možné, protože v jejich případ se vždy něco podělá. Tentokrát se to podělá rovnou za Železnou oponou, i když ta už je samozřejmě dávno vytažená. Ale podle všeho došlo k tomu, že dávní komunističtí nepřátelé mají v ruce něco, co by se mohlo hodit. Skoro to vypadá, že Sebevražedný oddíl dostojí svého jména ještě dříve, než se mise vlastně rozeběhne. Je to zábavné, jsou zde sem tam dobré hlášky, jen je to úvod "nové" série, a v tom smyslu to není zrovna moc překvapivé.

Pod komiksem "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra" si představte celkem standardní komiksovou zábavu, která je specifická tím, že je trochu drsnější a někdy si nebere servítky. Tohle je na Sebevražedném oddílu dobré. Není to superhrdinské, místy je to šílené, místy je to praštěné, rozhodně je to akční a rozhodně je to bráno s nadhledem. A tím série "Sebevražedný oddíl" dál plní to, co plnit má. Jede si prostě svou, chce být zábavná a ze záporáků dělá kladné hrdiny proti jejich vůli, kdy ten největší šílenec je ovládá a je údajně na správné straně - Amanda Waller. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o první knihu po "Znovuzrození", asi bych čekal víc, něco jiného. Ale série jede v klasických kolejích a nijak výrazně nevybočuje.

Komiks "Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit v brožované vazbě nebo v pevné vazbě.

#1717: Legendy o Myší hlídce 1 - 65 %

$
0
0

Legendy o Myší hlídce 1 (Legends of the Guard 1)
Vydalo nakladatelství Comics Centrum v pevné vazbě v roce 2018. Vyšlo původně jako "Legends of the Guard 1" u Archaia Studios v roce 2010. České vydání má 144 stran a prodává se v plné ceně za 599 Kč.

Scénář: Různí
Kresba: Různí

"Myší hlídka" byla celkem úspěšná, o čemž svědčí i skutečnost, že David Petersen za knihu dostal Eisnera. Snad i proto se zrodila myšlenka, že by bylo fajn vytvořit sérii příběhů, kdy každý bude tvořit jiný autor a David Petersen jim nechá volnost v tom, co napíšou a nakreslí. Od myšlenky bylo k činu poměrně blízko, a jak David sám v úvodu uvádí, nakladatelství se nápad líbil. Aby to ale nebylo tak jednoduché, rozhodli se pro vytvoření rámcového příběhu, který bude jednotlivé povídky, které jsou různé dlouhé, ale spíše krátké, spojovat. A tak se zrodily knihy "Legends of the Guard", česky "Legendy o Myší hlídce", které v originále už vyšly celkem tři.

K nám se dostává první kniha a druhá by měla hned následovat. Tedy ne vyloženě hned, ale podle všeho by se na trhu měla objevit v listopadu 2018. Kniha "Legendy o Myší hlídce 1" je zajímavá zmiňovaným rámcovým příběhem, kdy vlastně jde o to, že se misi sešly v hostinci, a to zrovna takové, které už mají docela velkou sekeru. A jelikož se jim nechce platit, hostinská Rudolfa přijde s nápadem - všechny myši mají říct nějaký příběh, který ona naznala a který je částečně pravdivý a částečně vybájený. A podle toho, jaký příběh se jí bude líbit nejvíc, se ona rozhodne, komu odpustí dluh. Vítěz může být jen jeden, ostatní myši budou muset do týdne své dluhy splatit. Zajímavá soutěž, kterou myši přijmou.

Díky tomuto rozdělení zde máme celkem třináct příběhů, které jsou vždy proloženy scénou z hospody, kde se mezi sebou postavy baví, aby následně jedna další mohla vyprávět svůj příběh. Každý příběh má na svědomí jiný autor nebo autorka, případně duo, pokud se jeden klasicky postaral o scénář a druhý o kresbu. Každý příběh je trochu jiný. Některý se chce přiblížit původní vizi - myslím kresebně - kterou prezentoval David Petersen, jiné jsou úplně odlišné. Ani u jednoho příběhu ale nemáte pocit, že by nezapadal, všechny jsou z jednoho světa, jen z různých míst a jiných období. Datování tady není až tak důležité, stejně jako není důležité napojení na hlavní linii. Jsou to prostě samostatné příběhy. Na jednu stranu je tahle nezávislost fajn, na stranu druhou jsou někdy ty příběhy prostě takové... obyčejné.

Několikrát se mi stalo, že jsem si hned po dočtení příběhu říkal, že si ho nejspíš nebudu moc dlouho pamatovat. Bohužel se to skutečně stalo a při psaní recenze si říkám, jestli je tu nějaký, který bych si hned vybavil. Je to především ten rámcový, kde jsou postavy hezky rozepsány, a to na velmi malém prostoru. Celkovým zpracováním mě pak zaujal hned první, "O veliké bitvě mezi jestřábovou a lišákovou myší". A jsou zde další, které jsou zajímavé hlavně kresebně. Co se týká scénářů, je to někdy až moc krátké a není se čemu divit, že daná myš nakonec soutěž v hospodě nevyhrála. Ale konceptuálně komiks "Legendy o Myší hlídce 1" funguje a dobře se čte. Jen ty jednotlivé příběhy prostě nejsou takové, aby vás dokázaly odrovnat, a vy jste nad nimi seděly dlouhé hodiny a zkoumaly je. Na jedno přečtení vás ale potěší.

Knihu "Legendy o Myší hlídce 1" zakoupíte na stránkách nakladatelství Comics Centrum se slevou.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Myší hlídka 1: Podzim 1152"
"Myší hlídka 2: Zima 1152"
"Myší hlídka 3: Černá sekera"

#1718: Naruto 26: Odloučení - 75 %

$
0
0

Naruto 26: Odloučení (綱手の決意!!)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2016. Původně vyšlo jako kapitoly 227 až 235 v sérii "Naruto" (japonsky ナルト) souborně v roce 2005 u Shueisha, Inc. České vydání má 192 stran a prodává se v plné ceně za 189 Kč.
Knihu zakoupíte se slevou v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Masaši Kišimoto
Kresba: Masaši Kišimoto

V knize "Naruto 26: Odloučení" se fanoušci dočkali toho, na co nějakou chvíli čekali. Muselo k tomu dojít, to bylo už nějakou dobu jasné, bylo jen otázkou, jak se to podaří provést. Ano, Naruto konečně dohnal Sasukeho, což koneckonců víme z knihy "Naruto 25: Bratři", kde se ale více otevírala minulost, a vlastně i z knihy "Naruto 24: V úzkých", kde se na sebe dvojice přátel po delší době znovu podívala a mohla pohlédnout do očí ve velmi dobře nakreslené a silné scéně. Kniha "Naruto 25: Bratři" končila tím, že jejich souboj začal, a to pořádnou ránou. Teď zjišťujeme, jak to bylo dál a jak se dál vyvíjel jejich souboj, který musel zákonitě v knize "Naruto 26: Odloučení" nabrat grády. A možná dokonce i rozuzlení, na které se dlouho čekalo. Však se uzavírá jeden velký příběh.

Masaši Kišimoto dobře věděl, že tohle musí být souboj, který bude velkolepý, že to bude souboj, kde se bude jazýček vah neustále přesouvat z jedné strany na druhou. A věděl, že musí přijít ještě s něčím, s čím doposud v soubojích nepřišel. Stejně jako věděl, že prostě musí obě postavy dohnat na hranice jejich schopností. Pokud to věděl, tak bylo asi celkem logické, že to udělá. A Masaši Kišimoto to skutečně udělal. Pokud se týká gradování, tak předvedl opravdu ujeden z nejlepších soubojů, jaké jste mohli v sérii "Naruto" sledovat. Pravdou ale je, že se hodně hraje na to, že obě postavy mají omezení kdoví kde, a tak je možné jít za hranice, ještě trochu dál a pak ještě o něco dál. Sasuke a Naruto jsou takoví ninja supermani.

Nedochází jen na souboj, ale i na to, že si oba soupeři uvědomují hodnoty lidství a přátelství, ať už to pro ně v tu chvíli znamená něco jiného. Ten souboj si říkal o to, aby byl zakončen nějakým specifickým způsobem. A myslím, že se to Masašimu skutečně povedlo. Možná se u některých čtenářů může dostavit lehké zklamání, možná nebudou úplně spokojeni s tím, jak to dopadlo, ale je potřeba si uvědomit, že tohle je série, která má ještě hodně knih, než doběhne do úplného konce, a jednotlivé postavy je potřeba trochu vyvíjet a dát jim možnost ještě jinak zasáhnout do děje. A to se právě teď děje s tím, že Masaši dál dovede udržet vaši pozornost a nechá vás se těšit na každý další díl.

Kniha "Naruto 26: Odloučení" končí poklidněji, než by se na první pohled čekalo. Končí ale emotivně, a to je dobře. Podařilo se přijít s takovým vývojem, který dává jednotlivým postavám možnost ukázat, co je trochu hlouběji v jejich nitru. A kromě toho se odpovídá i na nějaké otázky, které zůstávaly nezodpovězeny z předchozího dění. Možná je to řečeno trochu povšechně, možná se některým postavám mohlo věnovat více prostoru, ale jde přece jen především o Naruta a ten zde získal více prostoru, než ho měl v několika posledních knihách. Docela už mi chyběl a je vidět, jak se od první knihy posunul. A posune se ještě víc. Kniha "Naruto 26: Odloučení" je důležitým mezníkem a myslím, že série se teď nadechne, aby se pustila do něčeho dalšího, pořádně nadupaného.

Komiks "Naruto 26: Odloučenízakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Naruto 25: Bratři"

#1719: Malované dějiny Evropy - 80 %

$
0
0

Malované dějiny Evropy
Vydalo nakladatelství Albatros v pevné vazbě v roce 2018. Vydání má 200 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Vít Haškovec, Ondřej Müller
Kresba: Vojtěch Domlátil, Bohumil Fencl, Johana Hrabíková Vojnárová, Barbora Kyšková, Matyáš Namai, Zuzana Vízková

Vměstnat dějiny Evropy do jedné knihy je celkem komplikovaný úkol, protože i když je náš kontinent jen jedním, který se na planetě Zemi vyskytuje, a jsou zde větší a takové, které mají i delší historii, pokud se týká osídlení (především Afrika), tak je historie Evropy velmi dobře zmapována a je rozsáhlá. Přesto se tvůrci knihy "Malované dějiny Evropy" rozhodli, že se tohoto úkolu neleknou a že dějiny starého kontinentu přiblíží dětem, ale i dospělým cestou, která je rozhodně stravitelnější, než jsou klasické dějepisné učebnice, s nimiž jsme se setkali na školách. A aby to bylo ještě trochu živější, přizvali scenáristé Vít Haškovec a Ondřej Müller hned šestici kreslířů, kteří nás těmito dějinami provedou.

Tvůrci si rozhodně nevzali jednoduchý úkol, a aby to měli ještě o něco těžší, neurčili si jako východisko třeba jen středověk, ale pustili se do dějin Evropy od jejího prvotního osidlování v době zhruba 40 000 let př. n. l. Končí se pak aktuálním obdobím, kdy poslední stránka se věnuje zformování společenství, které má dopad na většinu národů Evropy. Ano, jedná se o Evropskou unii. Projede se dějinami skutečně rychle, ale zároveň celkem široce, a to na necelých dvou stech stránkách, které komiks samotný zabírá. A po dočtení rozhodně nebudete mít pocit, že jste o to hlavní ochuzeni.

Samozřejmě, kniha "Malované dějiny Evropy" prostě nemůže zabíhat do podrobností, to by měla výrazně větší počet stran, který už by nebyl tak snadno stravitelný ani díky kresbě. Ale těch dvě stě stran poskytne dobrý přehled o tom, jak se dějiny v Evropě vyvíjely, jaké byly hlavní mezníky, zásadní osobnosti, u nichž vás možná překvapí, jaký byl význam některých, který se na škole neučil, spíše se ty osobnosti jen zmínily, pokud vůbec. Myslím, že v tomhle je kniha "Malované dějiny Evropy" dost přínosná, ale jsou zde další prvky, které vás přimějí o ní přemýšlet jako o knize, která má skutečně smysl a nejedná se pouze o snahu něco vydávat za každou cenu. Je vidět, že s knihou "Malované dějiny Evropy" si dali tvůrci práci.

Knize "Malované dějiny Evropy" svědčí také skutečnost, že jsou zde různí kreslíři s různými styly. Bohumil Fencl přidává odlehčení, zatímco Johana Hrabíková Vojnárová zase dává poslednímu období dějin správně temný nádech. Vojtěch Domlátil skvěle zachytil antiku, Zuzana Vízková zase byla skvěle zvolena pro pravěk. Středověk díky Barboře Kyškové dostal takovou zvláštní zdobnost, protože autorka si pohrála vždy s celou stránkou i ohraničením panelů. A nakonec je zde líbivá linka Matyáše Namaie, kterou je kreslen novověk. Vše správně na svém místě, kresbě umocňuje vyznění dějin. Trochu mě to překvapilo, ale knihu "Malované dějiny Evropy" bych rozhodně doporučil jako čtení, které může děti přimět více se zajímat o historii. Ona opravdu může být zábavná a přesto poučná.

Komiks "Malované dějiny Evropy" můžete zakoupit na stránkách Albatros Media.

#1720: Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem - 70 %

$
0
0

Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem (Harley Quinn 1: Die Laughing)
Vydalo nakladatelství BB/art v brožované vazbě (s bílou nebo černou obálkou) a v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako čísla 1 až 7 série "Harley Quinn (Rebirth)". Souborné vydání vyšlo v roce 2017. České vydání má 168 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč (brožovaná vazba) a 599 Kč (pevní vazba) .
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Amanda Conner, Jimmy Palmiotti
Kresba: Bret Blevins, Chad Hardin, Joseph Michael Linsner, Jill Thompson, John Timms

Jak se promítl restart "Znovuzrození hrdinů DC" do série "Harley Quinn"? Odpověď je jednoduché. V podstatě nijak. Předchozí run, který měli na starosti Amanda Conner a Jimmy Palmiotti skončil číslem 30, aby se od té chvíle začal psát třetí run, který převzali... vlastně nikdo, protože Amanda Conner a Jimmy Palmiotti dál pokračovali v psaní série. Dnes už tomu tak není a otěže po čísle 34 převzal někdo jiný. U nás vycházel předchozí run a vyšel v celkem třech knihách. Další tři knihy, které následovaly, u nás zatím nevyšly. A tak by se skoro mohlo zdát, že kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" je novým začátkem, ale sami asi dobře poznáme dost známých postav. Ano, "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" je pokračováním, nikoli restartem.

Co je na tom pozitivního? V první řadě skutečnost, že je to pořád parádní zábava. Harley Quinn mě zase jednou hodně bavila a užíval jsem si čtení příběhů, které byly krásně ujeté a přitažené za vlasy. A to je dobře, protože hned první část, se zombie, má tak krásně ujetou zápletku, že jen díky tomu si uvědomíte, jak je možné zajít v sérii daleko a jak to přitom může být stále vtipné. A platí to i v případě dalších částí, kde jde o cestu do Indie nebo o punkový příběh. Kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" je dobrá i v tom, jaké jsou zde hlášky, ale primárně je to v tom, že humor je podán i bizarními zápletkami, které se zdají nesmyslné, ale v Harleyině světě prostě fungují. A zombie nákaza, její počátek a vysvětlení, její postup a následně i vyřešení, v sobě mají parádní prvky, které prostě stojí za to a jsou velmi zábavné v tom, jak jsou praštěné.

V knize "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" najdete to, co očekáváte. Je to místy trochu sexistické, lehce lesbické, ale hodně málo, pořádně akční s takovými nápady, které vám dovedou vyrazit dech. Opravdu. Někdy je to tak šílené, až jsem sám koukal, s čím ještě duo scenáristů dovede přijít. A k ruce mají navíc kreslíře, kteří se toho nebojí, a trochu té krve, někdy i pořádné množství krve, rád nakreslí. Docela mě i překvapilo, jak to místy dovedlo být násilné, stejně jako mě stále zaráží, jak jinak funguje cenzura slovní, tedy skutečnost že se sprostá slova nepoužívají. Ale jo, je v pohodě ukazovat usekávání rukou, ale říct kurva, to už je kurva přes čáru. Za tohle samozřejmě nemůže překlad, ale původní vydavatel. Američani jsou v tomhle pokrytci - ono toho je teda víc...

Kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" nám nepředstavuje nové postavy, nepředstavuje nám zásadní zvrat, ale jede na jistotu. V konečném důsledku to znamená vlastně jen to, že "Znovuzrození hrdinů DC" až tak zásadní vliv na některé série nemělo, respektive se zdá, že zde nebyl vliv žádný. S prvním číslem nového runu se jen mohly pěkně představit všechny postavy, aby se pak začaly další epizody ze života Harley Quinn, které jsou zábavné a šílené. A to stačí. Víc asi série ani nepotřebuje, protože má za úkol primárně bavit, stojí si trochu mimo, sama, a svůj účel plní. "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" je knihou, která je určená těm, jimž je jedno, že se zde velký event nijak nepromítne, ale jde jim o to, aby si přečetli něco oddechového a vtipného. To kniha "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" je.

Komiks "Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem" vydalo nakladatelství BB/art, u kterého můžete komiks zakoupit v brožované vazbě nebo v pevné vazbě.

#1721: DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první - 60 %

$
0
0

DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první (Batman: Birth of the Demon Part 1)
Vydalo Eaglemoss Collections v pevné vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako "Batman: Son of the Demon", "Batman: Bride of the Demon" a jako "Batman 232" v nakladatelství DC Comics. České vydání se prodává v plné ceně za 229 Kč na stáncích. Předplatit je možné sérii na stránkách nakladatele.

Scénář: Mike W. Barr
Kresba: Jerry Bingham, Tom Grindberg

"DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první" nám představuje vlastně dva samostatné příběhy, které se v originále jmenují "Son of the Demon" (česky "Démonův syn") a "Bride of the Demon" (česky "Démonova nevěsta"). Tyto dva příběhy tvoří dohromady trilogii, a to ještě s jedním komiksem, který se jmenuje "Birth of the Demon", tedy Zrození démona, který česky vyšel jako "DC komiksový komplet 37: Batman - Zrození démona, kniha druhá". Dostáváme tak ve dvou knihách celkem tři samostatné příběhy, které se dají číst bez návaznosti, ale pokud je budete číst za sebou, budete vidět, jak se zde zvláštně měnily vztahy mezi jednotlivými postavami. Středem dění je pak Batman, Ra's al Ghul a jeho dcera Talia.

Příběh "Démonův syn" nám ukazuje Batmana trochu jinak. Není to gothamský detektiv, ale je to mezinárodní superhrdina, který je ochoten se vydat přes půlku světa, aby spravil nějaké to bezpráví. Tentokrát je to dokonce tak, že se spojí s Ra's al Ghulem a jeho dcerou Talií, aby světu pomohli, protože někdo přišel s technologií, která by mohla být schopna ovládat počasí, což je něco, co by mohlo světu prospět, stejně jako mu ublížit, pokud by se ocitla ve špatných rukou. A zatím to vypadá, že se spíše ocitne ve špatných rukou. Mezinárodní pojetí Batmana mi moc nesedí, je to jiný Batman, ale musí se nechat, že jeho spojení s Talií je hodně zajímavé, nemluvě o tom, že má pořádné následky. A Ra's al Ghul jako klaďas, to také není k zahození.

Pak dochází k otočce o sto osmdesát stupňů. Jsme v příběhu "Démonova nevěsta", který se odehrává o nějakou dobu později, ale máme zde všechny tři postavy, které se ale nacházejí v jiném postavení. Svět je ohrožen, ale tentokrát je to přímo Ra's al Ghul, kdo ho chce zničit, nebo alespoň jeho část. Ra's al Ghul je ekoterorista, který se snaží, aby na Zemi zase zavládla rovnováha. Vlastně má celkem dobré úmysly, z pohledu Země, ale vysvětlete to těm miliónům lidí, které chce zabít. Talia je tentokrát na straně otce, i když s ní a s Batmanem to nikdy není jednoduché, což například víme i díky komiksu "Batman a syn". Příběh končí tak, jak se dá očekávat, ale před námi je ještě jedna část, která - popravdě - může vést kamkoli. To ale až v knize "DC komiksový komplet 37: Batman - Zrození démona, kniha druhá".

Kniha "DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první" pak ještě obsahuje klasicky retro sešit, kterým je tentokrát nově kolorovaný příběh ze sešitu "Batman 232". Asi je celkem logické, že se jedná o první sešit, kde se objevuje Ra's al Ghul. Mimochodem, na to, že je to komiks z roku 1971 to není až tak špatné a objevuje se zde jeden zajímavý prvek - celkem snadné a logické odhalení Batmanovy identity. "DC komiksový komplet 36: Batman - Zrození démona, kniha první" je kniha, která je rozhodující pro to, jak je v komiksu dále definována postava Ra's al Ghula, stejně jako jeho dcery. A je to zajímavé nahlédnutí, které já moc nemusím - k Batmanovi mi nesedí díky jeho mezinárodnímu přesahu - ale které není dějově špatné a má dobro dramatickou linku a docela dobře vykreslené postavy a jejich motivace.

Na Comics Blogu najdete také recenzi na knihy:
"DC komiksový komplet 1: Batman - Ticho, kniha první"
"DC komiksový komplet 2: Batman - Ticho, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 3: Green Lantern - Tajemství původu"
"DC komiksový komplet 4: Batman a syn"
"DC komiksový komplet 5: Superman - Utajený počátek"
"DC komiksový komplet 6: Batman - Dlouhý Halloween, kniha první"
"DC komiksový komplet 7: Batman - Dlouhý Halloween, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 8: Green Lantern - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 9: Superman - Pro zítřek, kniha první"
"DC komiksový komplet 10: Superman - Pro zítřek, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 11: JLA - Babylonská věž"
"DC komiksový komplet 12: Superman - Poslední syn Kryptonu"
"DC komiksový komplet 13: Superman/Batman - Nepřátelé státu"
"DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první"
"DC komiksový komplet 15: JLA - Rok jedna, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 16: Harley Quinn - Preludia a nokurňa"
"DC komiksový komplet 17: Superman - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 18: Batman - Smrt v rodině"
"DC komiksový komplet 19: Lex Luthor - Muž z oceli"
"DC komiksový komplet 20: JLA - Země 2"
"DC komiksový komplet 21: The Brave and the Bold - Vládci štěstí"
"DC komiksový komplet 22: Superman - Supermanova smrt"
"DC komiksový komplet 23: Flash - Zrozen k běhu"
"DC komiksový komplet 24: Robin - Rok jedna"
"DC komiksový komplet 25: Superman/Batman - Supergirl"
"DC komiksový komplet 26: Triumvirát"
"DC komiksový komplet 27: Wonder Woman - Ztracený ráj"
"DC komiksový komplet 28: JLA - Hřebík"
"DC komiksový komplet 29: Batman - Zkáza, jež postihla Gotham"
"DC komiksový komplet 30: Wonder Woman - Kruh"
"DC komiksový komplet 31: Superman - Brainiac"
"DC komiksový komplet 32: Catwoman - Selinina velká loupež"
"DC komiksový komplet 33: JLA - Spravedlnost, kniha první"
"DC komiksový komplet 34: JLA - Spravedlnost, kniha druhá"
"DC komiksový komplet 35: Batgirl - Rok jedna"
"DC komiksový komplet: Krize na nekonečnu Zemí"

#1722: Čarodějova nevěsta 3 - 70 %

$
0
0

Čarodějova nevěsta 3 (魔法使いの嫁)
Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2018. Původně vyšlo jako kapitoly 11 až 15 v sérii "Mahō Tsukai no Yome" (japonsky 魔法使いの嫁) souborně v roce 2015. České vydání má 188 stran a prodává se v plné ceně za 199 Kč.
Knihu zakoupíte v knihkupectví Minotaur.

Scénář: Kore Yamazaki
Kresba: Kore Yamazaki

Když jsem přečetl knihu "Čarodějova nevěsta 1", říkal jsem si, že tohle nebude manga, která by mě měla bavit. Když jsem přečetl knihu "Čarodějova nevěsta 2", říkal jsem si, že je celkem fajn, že se autorka vyhranila a není to zbytečně přeslazené a romantické, ale že to má i temnější tóny, i když spíše v duchu fantasy než v hororovém žánru. To by nevadilo, jsem rád, že jsou tam alespoň ty temnější náznaky, i když hodně je dáno hrdinkou, která je taková jakoby prázdná, trochu emo, ale zároveň jaksi bez emocí, dívka, která neví, kde je její místo, na jednu stranu je submisivní, i když má vlastní hlavu, což především ve druhé knize dokázala projevit. Stejně tak i ve třetí knize, kde už není jen bezbrannou holkou, ale může se směle postavit vedle Eliase, i když ještě netuší, jaké všechny schopnosti má a jak je může používat.

Kniha "Čarodějova nevěsta 3" není přímo tou, která by mě chytla, protože když se nad tím tak zamyslíte, ono se toho v ní vlastně moc nestane a dějově se série nikam moc neposune, ale nemůžu si pomoct, prostě mě bavilo ty příběhy číst, bavilo mě, jak se postavy mezi sebou baví, a bavilo mě, jak Kore kreslí některé postavy, některé scény. Dokáže jim skutečně dát ten správný hororový nádech, který zrovna potřebuje - trochu akční, anebo trochu hororový, trochu odlehčený, anebo i romantický. Ale ne nějak slzopudně, trapně. Naopak, ukázalo se, že Kore má pro tohle skutečně skvělý cit. Ukazuje se to nejlépe ve čtvrtém příběhu. Je to jen taková epizodka, kdy je Čise na procházce, ale náhodné setkání dává čtenářovi zajímavý příběh o tom, jak se mohou mít lidé/stvoření rádi.

O čem je vlastně kniha "Čarodějova nevěsta 3". V první řadě je to ještě dokončení toho, co se stalo v knize "Čarodějova nevěsta 2". Je to ještě takové trochu oťukávání a spíše se zde stanovují důležité postavy, než aby zde bylo nějaké epické finále, ale i tak jsou zde dobré prvky, třeba jako takový velmi specifický pavouk. I v tomto příběhu se ukazuje, že Kore Yamazaki má rozhodně zajímavý pohled na romantické příběhy a spíše se jí líbí takové temnější romance. A co si budeme povídat, ty sedí i mě. Nějak s promítají do každé epizodky, které kniha "Čarodějova nevěsta 3" obsahuje. Já jsem za to rád, protože to prostě není obyčejné achání nad láskou k nějakému mladíkovi a hlavně to není nudné, i když se tolik neděje.

Myslím, že na knize "Čarodějova nevěsta 3" je ještě vidět, že se autorka tolik nevypsala, že přesně neví, jaký směr to nabere. Anebo se mýlím, a ona prostě chce, aby to mělo takové zvláštně pomalé tempo, kdy vás nechce strhnout akcí, jen vás překvapit tím, že to její pomalé tempo v souhře s vyprávěnými příběhy prostě funguje. A ono to zatím funguje. Je to jiné, je to zvláštní, ale není to nudné, a to říkám jako muž, který vyloženě dívčí literaturu nečte. Popravdě k ní mám trochu odpor. "Čarodějova nevěsta 3" ale zaujme atmosférou, klidem, ale přitom celkem temnými vlákny, která jsou zde spřádána do příběhu, který jakoby nemohl pro hlavní hrdinku skončit dobře. Jsem zvědavý, jestli se podaří příběh ještě trochu potemnit, anebo se vydá jinudy. Finále knihy je už zase hodně fantasy.

Komiks "Čarodějova nevěsta 3zakoupíte na stránkách Crew.

Na Comics Blogu najdete recenze na knihy:
"Čarodějova nevěsta 1"
"Čarodějova nevěsta 2"
Viewing all 1668 articles
Browse latest View live